Vláda: bohatším peníze, chudým sliby

  • 78
Program, s nímž jde vláda žádat o důvěru poslanců, myslí na každého, ale ne na všechny stejně. Bohatší občané dostanou od Špidlovy vlády více peněz než ti chudší. Pro méně majetné jsou ve vládním programu určeny zejména velké sliby. Priority Špidlova týmu jsou očekávané: vstup do EU, bezpečnost, sociální stát, podpora podnikání a boj s korupcí. V detailech se však skrývají některá překvapení.

Kabinet se chystá rozdávat peníze. Pro všechny bez rozdílu příjmů počítá vláda s vyšší mateřskou, padesáti tisíci na každé dítě a příspěvkem na vzdělání.

Majetnějším s dětmi však chce navíc přilepšit o přídavky, které dosud nedostávali. Také podpora hypoték je určena spíše pro vyšší příjmové skupiny. Podnikatelé by se navíc měli dočkat poklesu daní z příjmu právnických osob.

Vladimír Špidla se chystá odpoledne přečíst program vlády ve sněmovně a požádá ji o důvěru pro svůj kabinet.

Byty pro chudé, rovnější příjmy
Méně majetní tolik dostat nemají, ale ministři pro ně nachystali řadu slibů. "Vláda vytvoří podmínky k výstavbě nájemních bytů pro nízkopříjmové skupiny obyvatel," píše se ve vládním programu. K tomu by měl pomoci prozatím blíže nespecifikovaný fond.

Vláda dává i další sliby. "Strategickým cílem vlády je dosažení plné efektivní zaměstnanosti," stojí v programu. Vláda ČSSD, lidovců a unionistů má v programu i více sociálního rovnostářství.

"Základní prioritou vlády v oblasti příjmové politiky je dosažení stavu, kdy se na ekonomickém růstu budou rovnoměrněji a sociálně spravedlivěji podílet všechny skupiny obyvatelstva," bude vláda slibovat před poslanci.

Program čítající 51 stran neobsahuje téměř žádná čísla. Při finálních úpravách ministři většinu konkrétních údajů vyškrtali. Z nárůstu platů pro učitele na 130 procent průměrného platu je tak jen příslib zvýšení platů. Podobné je to i v dalších částech.

Vládní program byl schválen na třetí pokus
Kabinetu se podařilo schválit program vládnutí na další čtyři roky až na třetí pokus. Nakonec zkrácený a v koaličně problematických místech méně konkrétní text ministři schválili jednomyslně.

Stalo se tak pouhých čtyřiadvacet hodin před tím, než budou poslanci ve sněmovně hlasovat o podpoře vládě. "Za dvacet minut bylo prohlášení schváleno," řekl Špidla s tím, že po posledních úpravách v neděli večer nebyl důvod už cokoli měnit.

Finální text se v mnohém vyhýbá konkrétním návrhům řešení a  kopíruje koaliční dohodu mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. "Problematická místa se budou řešit průběžně," poznamenal Špidla.

Hlavní priority zůstávají neměnné, ovšem trochu se proměnil jejich žebříček. Hlavním cílem zůstává vstup země do Evropské unie, podpora podnikání, boj s kriminalitou a především důraz na rozvoj sociálního státu. Školství, které se dříve hřálo na předních místech, se propadlo až na nižší místa.

Raději žádná čísla
Prohlášení neobsahuje žádná čísla o růstu mezd či výdajů do jednotlivých oblastí. Přestože ministryně školství i zdravotnictví po svém nástupu do úřadů zveřejnily, o kolik peněz více by chtěly ze státního rozpočtu pro své resorty, do dokumentu tyto konkrétní údaje buď vůbec nebyly zařazeny, nebo z něho vypadly.

Ministryně školství Petra Buzková původně do návrhu prohlášení zapracovala zvýšení výdajů pro resort na šest procent hrubého domácího produktu (HDP). Dosud do vzdělávání putovala necelá čtyři procenta. Kabinet se nyní pouze zavázal, že bude "usilovat o navýšení" výdajů do školství.

"Paní ministryně čísla chtěla do prohlášení zařadit. Vláda rozhodla, že konkrétní údaje neuvede, když se navíc neví, jak bude vypadat státní rozpočet," řekl ČTK poradce ministryně Buzkové Tomáš Frank.

Padesátistránkový dokument bude podkladem pro vyslovení důvěry kabinetu při jednání sněmovny. Už nyní je jasné, že Špidlova vláda potřebuje hlasy všech svých koaličních poslanců. Obě opoziční strany, ODS i KSČM, už předem daly najevo, že nová vláda nemůže s jejich podporou počítat.

"Je to budování socialistického ráje s pekelnými následky," prohlásil na adresu programu vládnutí koalice ČSSD, lidovců a Unie svobody místopředseda ODS Ivan Langer pro agenturu ČTK.

Vláda: Bude to 101
Koaliční strany avizují, že se nebude opakovat drama, které provázelo volbu předsedy sněmovny, kdy se napoprvé nepodařilo těsnou většinu 101 hlasů dát dohromady.

Program vlády, do něhož se socialistům podařilo prosadit většinu ze svého volebního programu, berou za svůj i unionisté. "Unie svobody-DEU se v případě vládního prohlášení nemá za co stydět," prohlásil po včerejším jednání vlády vicepremiér Petr Mareš.

Důvěru dá kabinetu i Hana Marvanová, která před měsícem rezignovala na křeslo předsedkyně Unie svobody kvůli tomu, že s některými jeho programovými představami nesouhlasila. "Protože toto vidím jako strategickou prioritu číslo jedna, jsem připravena dát vládě důvěru," řekla Marvanová.

Její výhrady k pomalému tempu snižování zadluženosti a velkým deficitům veřejných financí trvají, ale kabinet považuje za jedinou možnou variantu proevropské vlády.

Z informací o zasedání vlády vyplynulo, že úpravy textu spočívaly většinou ve zkracování kapitol ministerstev, která se do prohlášení pokusila „propašovat“ něco nad rámec koaliční smlouvy, v níž sociální demokraté prosadili většinu svého volebního programu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video