Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda bere okresům naspořené miliony

aktualizováno 
- Nenápadné stahování peněz z regionů do centra je zřejmě jednou z metod, kterou chce sociálnědemokratická vláda snížit rozpočtový deficit. Svědčí o tom její usnesení, kterým odebrala okresním úřadům možnost disponovat vlastními rezervními fondy. Celkem jde podle odhadů až o deset miliard. Ty okresy, které si v minulém roce ve fondech rezerv a rozvoje našetřily peníze na nepředvídané výdaje, je budou muset do konce roku odvést do státního rozpočtu, který je pak znovu přerozdělí.
"Je to bezpříkladné zasahování do práv obcí. Peníze z daňových výnosů, které byly vytvořeny v okresech a na základě daného klíče o rozdělování daní zde zůstaly, jsou svévolným opatřením vlády přesměrovány do centra," rozhořčil se nad vládním usnesením starosta Telče a člen jihlavské okresní finanční komise Miloš Vystrčil (ODS) a upřesnil, že jihlavský okres takto přijde letos o patnáct milionů.

Vláda se rozhodla k tomuto kroku již v polovině dubna, ale příliš se s ním nechlubila.
Opozice to považuje za ukázkový příklad rozporů mezi proklamacemi vlády a jejími praktickými kroky. "Vláda stále hovoří o decentralizaci státní správy, ve skutečnosti však stahuje peníze do jedné kasy a ústřední moc se snaží utužit," komentoval zablokování okresních fondů předseda parlamentního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Miroslav Beneš z ODS.
Podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka bylo zmrazení rezervních fondů v okresech vedeno snahou zabránit nehospodárnému utrácení peněz, jež nemají okresy zahrnuty v rozpočtech.

"Souvisí to s připravovanými změnami rozdělování daňových výnosů. V žádném případě se nepočítá s tím, že by peníze zůstaly ve státní pokladně. Předpoklad je ten, že by měly být rozděleny mezi ty okresy a obce, které v první fázi nový systém rozdělování daní postihne nejvíce," objasnil důvody rozhodnutí vlády mluvčí Vacek a doplnil, že návrh ministerstva nepočítal ve chvíli schválení vládou s konkrétními částkami předpokládaných úspor.

"Vycházeli jsme pouze z odhadů, které se však nyní, po faktickém zablokování rezervních fondů, teprve upřesňují," řekl.
Beneš však zdůrazňuje, že tímto usnesením jsou postihovány okresy, které mají lepší hospodářské výsledky a dokázaly si vytvořit rezervy.
Tam, kde fondy rezerv nevedou nebo si peníze z nich již stačili zahrnout do letošního rozpočtu, se nic nemění.
"Velmi úzce to souvisí i s připravovanými změnami rozdělení daňových výnosů. Nejsem proti tomu, aby se okresy s vyššími daňovými příjmy podělily s těmi, kde jsou daňoví poplatníci méně úspěšní. Toto vládní usnesení je však vyloženě jánošíkovské, a chci proto na půdě parlamentu požádat ministra financí o jeho zdůvodnění," dodal rozladěně.
"Když bývalo v minulých letech zřejmé, že se příjmy vyvíjejí podle předpokladů, uvolňovaly se tyto peníze například na opravy komunikací v obcích.
Letos však zřejmě nedostaneme nic," vysvětluje Vystrčil, co nebude moci jeho okres letos financovat. Nedokonalost kritizovaného usnesení připouští po měsíci od jeho uvedení do praxe i ministerský mluvčí Libor Vacek.
"Podle reakcí z okresů se toto řešení v praxi ukázalo jako ne zcela optimální. Připravujeme proto návrh, podle něhož by měl ministr financí pravomoc rozhodovat v konkrétních případech o uvolnění těchto peněz. V této chvíli je to však otevřená záležitost a předpokládáme, že by vláda mohla toto usnesení revidovat v horizontu několika týdnů," pokusil zmírnit kritiku.

Zhruba 77 milionů korun z fondu rezerv a rozvoje zablokovala vláda svým nařízením také českobudějovickému okresnímu úřadu.
"Chystali jsme se jako vždycky při schvalování závěrečného účtu za loňský rok připravit rozdělení těchto peněz městům a obcím okresu, ale vláda byla rychlejší," uvedl ekonom budějovického okresního úřadu Miroslav Procházka. Tyto peníze nemohl okresní úřad podle jeho názoru rozdělit dřív, protože jako správný hospodář musí hospodařit podle rozpočtu s rezervou.
O našetřené peníze zřejmě naopak nepřijdou okresy, které nevedou zvláštní rezervní fondy a přebytky stačily zahrnout do rozpočtů.
"Fond rezerv a rozvoje jsme zrušili již před několika roky, a toto opatření se nás tedy bezprostředně netýká. Ještě sice čekáme na upřesnění z ministerstva, ale lze říci, že pro náš okres toto opatření významnější dopad mít nebude," uvedl Jan Teplý, přednosta Okresního úřadu ve Žďáru nad Sázavou.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Kletné u Oder se odehrálo vojenské cvičení záloh Safeguard 2016. Cílem...
Vojáci v záloze dostanou více peněz. Čunek litoval zrušení povinné vojny

Vojáci v aktivních zálohách se mohou těšit na vyšší odměny za účast na vojenském cvičení. Senát schválil změnu branného zákona. Ocenil ho lidovec Jiří Čunek,...  celý článek

Prezident Miloš Zeman vystoupil na Žofínském fóru (22. června 2017)
Zemanův zdravotní stav je velmi dobrý, trápí ho jen neuropatie, uvedl Hrad

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je podle komplexního vyšetření ze závěru července velmi dobrý, uvedla v tiskové zprávě Správa Pražského hradu....  celý článek

Karel Srp z Jazzové sekce a spisovatelka Lenka Procházková na tiskové...
Dva a půl milionu lidí jsou kádrováni, jestli jsou košer, řekl Srp

Senátoři nechtějí kohokoli z levice, já nechci senátory, kteří hajlují pro kohokoli, reagoval dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp na to, že ho senátoři...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.