Premiér Petr Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová při

Premiér Petr Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová při tiskové konferenci ke startu důchodové reformy (20. listopadu 2012) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nový způsob vyplácení dávek. Jeden z nápadů české vlády, který nevyšel

  • 319
Současná vláda přišla od začátku svého volebního období s celou řadou dobrých nápadů. Mnoho z nich však doplatilo na jejich nepříliš profesionální převedení do praxe. Příkladem může být aféra kolem softwaru pro úřady práce. Ten měl původně peníze ušetřit. Místo toho ale stál třikrát více než starý systém. MF DNES se pokusila analyzovat i další případy, kde členové vlády udělali chybu.

Angličané mají jedno rčení: Nápady jsou levné, ovšem lidé, kteří je uskuteční, jsou k nezaplacení. Tato slova jako by přesně seděla na českou vládu. Přišla s mnoha dobrými nápady, ale ty jí často velmi brzy zkrachovaly.

Když například začal stát veškeré sociální dávky nově vyplácet pouze prostřednictvím úřadů práce, ministerstvo práce správně rozhodlo vyměnit i počítačové systémy pro výplatu dávek. Exšéf resortu Jaromír Drábek sliboval, že stát ušetří 200 milionů ročně.

O dalších dobrých nápadech vlády, které nevyšlyČtěte v úterý 7. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Vše však dopadlo velkým průšvihem. Nejenže se výměna dodavatele provedla bez soutěže, takže věc vyšetřuje policie, která už obvinila šéfy zúčastněných firem. Ale firmy nezvládly v šibeničním termínu připravit nové programy.

Systém rozesílání dávek tak loni na začátku roku zkolaboval. Spolu s ním se na pokraji kolapsu ocitli i zaměstnanci úřadů práce, kteří chodili do práce i o víkendu a vše počítali ručně. V televizi se přitom dívali na ministra, jak tvrdí, že vše funguje. Bohužel systémy dodnes nepracují, jak mají, a to rok a čtvrt po startu. Vážnější je, že místo úspor stát zaplatil mnohem víc.

Problémy mělo i mnoho dalších projektů

MF DNES získala materiály, které ministerstvo zaslalo policii a ty mluví o tom, že jen nové systémy stály 823 milionů korun. K tomu je nutné připočíst 206 milionů korun vyplácených starému dodavateli, přes jehož programy se velká část dávek stále vyplácí. Plus přesčasy vyplácené přetíženým zaměstnancům a dvě pokuty, které musí MPSV zaplatit Úřadu na ochranu osobních údajů. Stát tedy jen loni zaplatil za Drábkovu rošádu třikrát více, než dával do té doby.

Mnoho amatérsky připravených projektů dopadlo podobně: jmenujme třeba odepisované sKarty, chybně nastavené státní maturity, "děravou" přímou volbu prezidenta či novinky v péči o děti v nouzi. Koalice však stále věří, že se vše podaří "doladit".

"Nepamatuji si projekt takového rozsahu, který by nemusel projít nezbytnými korekcemi," hájí třeba sKarty ministr financí Miroslav Kalousek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video