Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Země EU kývly na snazší zastavení bezvízového styku pro nečlenské státy

  • 13
Členské země Evropské unie se v pátek shodly na potřebě změnit unijní pravidla tak, aby mohlo být snazší dočasně zastavit bezvízové cestování pro občany třetích zemí. Novinářům to po páteční mimořádné schůzce ministrů vnitra zemí EU řekl nizozemský státní tajemník pro bezpečnost a spravedlnost Klaas Dijkhoff.

Podle eurokomisaře pro migraci a vnitro Dimitrise Avramopulose bude nyní o návrhu jednat europarlament a právní experti do té doby upraví některé dosud nevyjasněné věci.

Unie už podobná pravidla má, dosáhnout přerušení bezvízového cestování je však nyní poměrně složité. O potřebě změn se začalo mluvit poté, co Evropská komise nedávno podmínečně doporučila bezvízový styk s Tureckem. Urychlení jednání, která se táhnou už několik let, je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou směřující ke zvládnutí migrační krize.

Nový mechanismus počítá podle Dijkhoffa s více možnostmi, kdy bude možné přerušení bezvízového styku navrhnout, snižuje hranice potřebné ke spuštění brzdy a obsahuje také trvalý sledovací systém, zda třetí země plní dohodnutá kritéria. Evropská komise bude moci také za brzdu zatáhnout z vlastní iniciativy.

Podmínkou zemí unie včetně České republiky zůstává, aby Turecko splnilo všech 72 bodů, které Evropa před zavedením bezvízového styku vyžaduje.

Záchranná brzda

Některé členské země však měly z takové možnosti obavy a Německo s Francií přišly právě s požadavkem na takzvanou snazší záchrannou brzdu. Jak vysvětlil Dijkhoff, novelizovaná pravidla rozšiřují důvody, za kterých může členská země dočasné přerušení bezvízového styku žádat.

Český ministr vnitra Milan Chovanec návrh podpořil. „Podpořili jsme tzv. suspenzivní mechanismus, který získal jednoznačnou podporu členských zemí. Ten jim umožní vynutit si právo zahájit na úrovni EU proces o možném odebrání bezvízového styku třetí zemi, pokud by její občané systém zneužívali, ve větším počtu žádali o azyl nebo páchali trestnou činnost,“ uvedl Chovanec.

Dodal, že o možnosti bezvízového styku a suspenzivního mechanismu ministři vnitra EU jednali v případě Turecka, Ukrajiny, Gruzie či Kosova.

Ministr dále uvedl, že podle snižujícího se počtu nelegálních migrantů, kteří přicházejí do Řecka, se zdá, že dohoda s Tureckem funguje. Přesto je však nutné trvat na tom, že pro bezvízový styk musejí všechny země bez rozdílu splnit požadované podmínky. „Pokud se tak nestane, není možné bezvízový styk nastavit,“ doplnil ministr vnitra.

Členská země EU se bude se svými důvody moci obrátit na Evropskou komisi, která bude muset věc k rozhodnutí předložit všem státům osmadvacítky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video