Až si půjdete pro pas s čipem, připravte se na to, že na úřadu strávíte více času, než když jste si vyřizovali obyčejný pas. Ilustrační foto

Až si půjdete pro pas s čipem, připravte se na to, že na úřadu strávíte více času, než když jste si vyřizovali obyčejný pas. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Víza do USA nahradí internetová přihláška

  • 96
Dovolenou ve Spojených státech si dnes každý dvakrát rozmyslí. Žádat o americké vízum je totiž zdlouhavá, drahá a často i ponižující procedura. Každý desátý Čech se navíc úředníkovi na ambasádě nelíbí a vízum mu bez náhrady odmítne. To se možná už od příštího roku změní.

Mezi nepříjemnosti spojené s vízovou povinností patří telefonát na americkou ambasádu, který stojí dvaačtyřicet korun za minutu, nebo nutnost sehnat si v USA nějakého "kamaráda“, aby mu dal u amerických úředníků dobré reference. Ale především – dva a půl tisíce korun, které musí každý za žádost o americké vízum zaplatit, je hodně nejistá investice.

Cestovat do Ameriky by mělo být už od příštího roku snazší než kdy dřív, přesto bude i po zrušení víz čekat na Čechy při cestě za oceán řada administrativních překážek. Jak tedy bude vaše cesta do USA po zrušení vízové povinnosti vypadat?

Pořiďte si biometrický pas
Kdo si pořídil pas až po loňském září, nemusí si dělat starosti. České úřady už totiž téměř rok vydávají takzvané biometrické pasy, které budou Američané požadovat od všech cizinců, kteří přijedou do Spojených států bez víza.

Biometrický pas má tu výhodu, že je prakticky nezfalšovatelný. Obsahuje totiž čip s údaji o jeho držiteli včetně třeba otisků prstů. Kdo takový doklad nemá, bude si ho muset pro cestu do Spojených států pořídit – stojí šest set korun a platí deset let.

Až si půjdete pro pas s čipem, připravte se na to, že na úřadu strávíte více času, než když jste si vyřizovali obyčejný pas. Úředníci vás budou přímo namístě fotografovat a zaznamenávat si vaše osobní údaje.

Vyplňte přihlášku
I když se zruší pro Čechy vízová povinnost, neznamená to, že se do USA můžete vypravit jen s pasem v kapse. Američané totiž nejspíš zavedou stejný systém, jaký už několik let využívá Austrálie. Před cestou tam musí každý vyplnit přihlášku na internetu a zaplatit kreditní kartou dvacetidolarový poplatek.

Celá procedura trvá jen pár minut a systém odpoví během několika sekund ano či ne. Pokud nebudete zapsaný v databázi jako nežádoucí osoba, nejspíš vás nečekají potíže.

Američtí úředníci však musí vyřešit ještě další oříšek – oproti USA totiž není placení kreditní kartou přes internet v Česku nijak běžné.

Jak na letišti v Česku
Na českém letišti by se nic měnit nemělo. Američané neplánují žádné předběžné kontroly lidí podobné těm, které zavedli před pěti lety Britové na ruzyňském letišti. Přesto si letuška u přepážky zkontroluje, máte-li internetovou přihlášku pro vstup do USA a biometrický pas.

Jak na letišti v USA
To, že jste právě přistáli v USA, ještě neznamená, že se automaticky dostanete i z letiště. Musíte si totiž popovídat často s velmi nepříjemným imigračním úředníkem.

Toho bude zajímat, kolik máte s sebou peněz, kde budete v USA bydlet a kdy se hodláte vrátit. Pokud se mu nebudete zamlouvat, nemusí vás pustit.

Dá se očekávat, že odpadnou-li víza, která doposud "prosívala" černé ovce, budou na amerických letištích k Čechům zas o něco přísnější.

Jak bystrý dokáže být americký imigrační úředník, zažila před deseti lety třeba Jana Holoubková. "Bylo mi devatenáct, letěli jsme do Ameriky za prací, ale řekli jsme, že jedeme na svatební cestu. Vízum jsme dostali bez problémů, měli jsme pozvání od bratrance, který tam žil," vypráví Holoubková.

Jenže imigračního úředníka na letišti v Atlantě se jí o ryze cestovatelských úmyslech přesvědčit nepodařilo. Holoubkovou čekal čtyřhodinový výslech, na jehož konci se Američanům přiznala, že chce v zemi pracovat.

"Vzali si naše otisky a škrtli nám víza. Policajt nás odvedl do letadla a řekl letušce, že nám může pasy vydat až ve Švýcarsku," vzpomíná na imigrační úředníky Holoubková.

Co když vás z letiště pošlou nazpátek
Proti rozhodnutí amerických imigračních úředníků není žádné odvolání. Prostě vás posadí na první letadlo a pošlou vás do Evropy. Náklady za neuskutečněný výlet vám už nikdy nikdo nevrátí.

Jak dlouho budete moci v USA zůstat
Ve Spojených státech budete moci setrvat stejně dlouho jako na turistické vízum – tedy tři měsíce. Kdo bude chtít zůstat v Americe delší dobu, bude opět potřebovat vízum.

Navíc se dá očekávat, že Američané budou v příštích letech pečlivěji monitorovat, kdo kdy Spojené státy opouští. Do této chvíle tomu nevěnovali takovou pozornost.

ři příjezdu do USA vám prostě imigrační úřednice připnula k pasu štítek s datem příletu, který vám na cestě zpátky ledabyle zkontrolovali. Tahle praxe se možná v souvislosti se zrušením víz zpřísní. To by mohlo zkřížit plány Čechům, kteří v Americe nelegálně pracují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video