Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran

Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran | foto: Profimedia.cz

Vítr přivál z KLDR záhadnou radiaci, zřejmě jí nepředcházel jaderný test

  • 22
Jižní Korea zaznamenala minulý měsíc na hranicích s KLDR osmkrát vyšší koncentraci xenonu, který se do vzduchu uvolňuje po jaderné explozi. Látku přivál vítr ze severu. Třetí podzemní jaderný test ale Pchjongjang zřejmě neuskutečnil, přístroje nezaznamenaly otřesy.

Zvýšenou koncentraci látky, která v roce 2006 pomohla usvědčit říši Kim Čong-ila z prvního jaderného testu, zaznamenalo 14. května na měřicí stanici v Geojinu ministerstvo školství, vědy a vzdělávání.

Odborníci okamžitě začali pátrat po příčině. Jisté je, že v době měření vál vítr ze severu. Látka, která se uvolňuje při jaderné explozi nebo úniku z jaderné elektrárny, tak určitě nepochází z žádné jihokorejské elektrárny.

Experti ale zároveň vylučují, že by plyn unikl při třetím jaderném testu Severní Koreje. Ten totiž vždy doprovázejí otřesy a přístroje tentokrát na rozdíl od roku 2006 a 2009 žádné nezaznamenaly. (o posledním jaderném testu KLDR čtěte zde)

Za radiací je malý jaderný test, píše deník

Obvykle dobře informovaný jihokorejský deník Čoson ilbo nicméně tuto možnost úplně nevylučuje. Podle nejmenovaného jaderného experta, kterého deník oslovil, mohl radiaci způsobit nukleární test menšího rozsahu.

Média nabízejí ještě další možnou stopu. Agentura AP upozorňuje, že Pchjongjang pouhé dva dny před změřením radiace oznámil, že zvládl složitý proces jaderné fúze, při kterém nevzniká radioaktivní odpad. Experti, kteří fúzi testují už tři desítky let, ale pokládají zvládnutí procesu za velmi nepravděpodobné. (o jaderné fúzi KLDR čtěte zde)

Jihokorejští úředníci pod podmínkou anonymity také naznačují, že únik vůbec nemusel pocházet z KLDR. Xenon mohl vítr zavát i z Číny nebo Ruska. Ministerstvo se ve zprávě nezmiňuje, zda je tento typ radiace pro lidský organismus nebezpečný.

Měřící stanice Geojin v Jižní Koreji, kde byla naměřena zvýšená radiace


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video