Vítkovická nemocnice zakázala interrupce

- Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích, která změnila majitele a v jejíž dozorčí radě je mimo jiné biskup František Lobkowicz, zakázala svým lékařům dělat interrupce. Zákaz platí od středečního rána, kdy se provozování bývalé Závodní nemocnice Vítkovice ujala soukromá společnost a dala jí nové jméno: Vítkovická nemocnice blahoslavené Marie Antoníny.V čele nemocnice stojí od 1. března bývalý ředitel ostravské fakultní nemocnice Jaroslav Lux.
Toho loni odvolal ministr zdravotnictví Ivan David poté, co Lux nedokázal uklidnit profesní spory mezi lékaři chirurgické kliniky a přispěl k rozpoutání takzvané transplantační kauzy.
"Interrupce se nedělají s výjimkou případů, kdy žena je v ohrožení života," potvrdil vedoucí kanceláře ředitele nemocnice Josef Ullmann. "Je to rozhodnutí majitelů, kteří na to mají právo." To potvrdil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Přitom noví vlastníci nemocnice před jejím převzetím prohlašovali, že rozsah péče zůstane zachován.
Někteří vítkovičtí lékaři rozhodnutí nového vedení vítají, jiní odsuzují.
Zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Marion Mondič je přesvědčen, že ženy mají dnes tak široký výběr ochrany před nechtěným těhotenstvím, že interrupce by vůbec nemusely být: "Osobně jsem interrupce dřív dělal, ale nelíbilo se mi to. Žádný gynekolog je nedělá rád, jedna z našich kolegyň to dávno odmítla. Ostatně ženy mají možnost obrátit se na okolní nemocnice," říká.
Jiný lékař, který si kvůli nadřízeným nepřál zveřejnit jméno, však řekl, že v soukromí mnoho jeho kolegů hodnotí situaci jinak "V naší nemocnici se podrobilo umělému přerušení těhotenství průměrně šest žen denně, což při ceně zhruba dvou tisíc korun za zákrok představuje ztrátu několika desítek tisíc měsíčně," počítá lékař. Připomněl, že nemocnice potřebuje každou korunu, neboť je silně zadlužená. To byl také hlavní důvod, proč ji město přenechalo soukromé firmě.
Vedoucí kanceláře ředitele nemocnice Josef Ullmann oponuje: "Nekšeftujeme s potraty.
Jsou i vyšší hodnoty než peníze." Lékař, který nechtěl sdělit jméno, však dodává, že se mu zákaz interrupcí nelíbí i z jiných důvodů: "Mrzí mě, že se naruší kontinuita gynekologické péče.
Když lékař zklame důvěru své pacientky a řekne jí, že potrat neudělá, žena půjde jinam. Máme obavy, že jinde už zůstane a gynekologie přijde o část klientely." Původně noví majitelé nemocnice deklarovali, že pacientů se změna nedotkne. Tvrdili, že hodlají zachovat rozsah péče a do budoucna jej rozšířit. "V projektu, který společnost předložila městu, není o záměru zrušit interrupce ani zmínka," potvrdila mluvčí ostravského magistrátu Jolanda Pilařová. "Nicméně nyní je nemocnice v soukromých rukou a město už nemůže zasahovat do jejího chodu," dodala.
Personál nemocnice navíc potvrdil, že má zakázáno provádět i sterilizace.
Ačkoliv vedení nemocnice rozhodnutí o zrušení interrupcí nijak neodůvodnilo, zaměstnanci jsou přesvědčeni, že souvisí s katolickým vyznáním některých představitelů soukromé společnosti.
"Spekulovalo se předem, že když ředitelem je katolík, a členem dozorčí rady dokonce sám biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz, prosadí zákaz interrupcí. Možná si to Lobkowicz dal jako jednu z podmínek, aby firmu zaštítil svým jménem," míní zaměstnanci.
Shodný názor má ředitel Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách František Jurek, který až do středy řídil i vítkovickou nemocnici: "Už z nového názvu nemocnice vyplývá její křesťanská orientace. A protože křesťanské instituce se stavějí k potratům zamítavě, nedivím se tomu." Biskup František Lobkowicz tvrzení, že by si kladl podmínky, odmítá. "Nebyla to moje podmínka. Už když jsem byl osloven, jestli bych přijal členství v dozorčí radě společnosti, bylo mi pro můj klid sděleno, že tyto zákroky se v nemocnici dělat nebudou," uvedl. "Nechápu, proč je kolem toho rozruch. Tak jako se v některých nemocnicích nedělají onkologické operace a v jiných třeba kardiochirurgické zákroky, ve vítkovické nemocnici se nedělají interrupce. Není na tom nic divného. Divné by naopak bylo, kdybych byl členem dozorčí rady v nemocnici, kde se interrupce dělají, přestože postoj církve k potratům je jasný," řekl.
Podobně podle biskupa postupuje například menší nemocnice v Mostišti u Žďáru nad Sázavou nebo poměrně velká Nemocnice sv. Karla Boromejského v Praze.
Do kolize ze zákonem se naopak dostala před lety Mendlova zdravotní pojišťovna, když odmítla rovněž z náboženských důvodů hradit svým klientkám antikoncepci. Pojišťovna však - na rozdíl od vítkovické nemocnice - nebyla soukromou institucí, nadto na úhradu antikoncepce měly ženy zákonný nárok.
Rozhodnutí o zákazu interrupcí však evidentně zaskočilo dalšího z členů dozorčí rady vítkovické nemocnice, přednostu gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Bohuslava Svobodu.
"Nic o tom nevím. Neznám důvody, protože je se mnou nekonzultovali," přiznal překvapeně Svoboda, který je nyní na dovolené.
Svoboda uvedl, že otázku interrupcí řeší zákon, podle kterého mohou lékaři z náboženských důvodů výkon odmítnout. "Ale rozhodnutí o zákazu potratů v celé nemocnici nepovažuji za správné," prohlásil. "Nemocnice má právo definovat rozsah své činnosti a typy výkonů, zřejmě se tedy nedopustila ničeho protiprávního. Osobně bych však s takovým rozhodnutím nesouhlasil," dodal.
Asistent přednosty porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice Jiří Bošota řekl, že je zastáncem toho, aby každé ženě, která požádá o interrupci do dvanáctého týdne těhotenství, lékaři vyhověli. "V praxi jsem poznal, jaké zdravotní či sociální dopady mívá odmítnutá interrupce," řekl. Podotkl, že ženy odmítnuté ve Vítkovicích určitě najdou pomoc v okolních nemocnicích či soukromých zdravotních zařízeních.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video