Vítězům slovenských voleb se stále nedaří sestavit vládu

- Uplynuly téměř čtyři týdny od voleb, které na Slovensku vyhrála opozice, ale ta zatím nedospěla k žádnému pokroku v jednáních. Slovenská demokratická koalice (SDK), Strana demokratické levice (SDL), Strana maďarské koalice (SMK) a Strana občanského porozumění (SOP) se totiž shodli pouze na tom, co tvrdí již měsíc: že novou vládu chtějí sestavit.
"Pořád říkáme, že máme vůli k vytvoření vlády, ale už čtyři týdny jednáme a nic. Naposledy jsme navrhli, abychom už alespoň zveřejnili rozdělení křesel pro jednotlivé strany, ale neprošlo to," prohlásil včera znechuceně lídr maďarské koalice Béla Bugár. Vzápětí ostře napadl levicovou stranu, která podle něj blokuje jednání. "SDL odmítá poměrný systém a chce víc ministrů, než jí podle výsledků voleb náleží. Strana maďarské koalice nemusí koaliční smlouvu podepsat za každou cenu," řekl Bugár. Podobně se už vyjádřil i lídr SOP Pavol Hamžík, jenž spolu s Bugárem obvinil demokratickou koalici a postkomunisty z uzavření tajné bilaterální dohody proti zbytku koalice.
Lídr SDK Mikuláš Dzurinda, který vede jednání a kandiduje na post premiéra, přiznal, že jednání se protahují. "Veřejnost čeká víc. I já bych si to přál," řekl, ale ubezpečil, že zdárný konec jednání je jistý.
Přitom právě předseda Slovenské demokratické koalice Mikuláš Dzurinda není podle některých pozorovatelů vhodným kandidátem na premiéra a navíc je zdrojem konfliktů v nové vládě.
Z kuloárů navíc pronikla informace, že levicová strana neustále napadá Stranu maďarské koalice a chce získat křesla na její úkor. Lídři SDL prý tvrdí, že jejich strana má nyní značnou zahraničněpolitickou váhu, protože v Evropě vládnou levicové strany. "Ano, tohle zaznělo. Já k tomu řeknu jen toto: všichni by si měli uvědomit, že naše účast ve vládě je jednou z podmínek obnovení jednání o vstupu země do EU," říká maďarský předák Béla Bugár. Politici SDL jednání nekomentují.
Ustavující schůze parlamentu, kde se chce bývalá opozice chopit moci, je naplánována na 29. října. Do 27. října by opoziční strany chtěly podepsat koaliční smlouvu. "Není jisté, zda to stihneme, nemluvě o tom, že nevím, jestli ji my vůbec budeme moci podepsat," hrozí Bugár.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video