Venezuelský prezident Hugo Chávez slaví další vítězství v prezidentských

Venezuelský prezident Hugo Chávez slaví další vítězství v prezidentských volbách. (7. října 2012) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Jen ať si Chávez hraje na Bolívara

  • 50
Pro hlavy států Latinské Ameriky je venezuelský prezident Hugo Chávez, který v neděli vyhrál volby, svérázný strýček, kterého dvakrát nemají v lásce. Moc žvaní, všemu nejlépe rozumí, nemá chování ve společnosti. Má také nechutné kumpány jako Ahmadínežáda, Putina, Lukašenka nebo nebožtíka Kaddáfího. Ale někdy je docela zábavný, zvláště když za vás setře toho protivného souseda (rozuměj USA), který se plete do záležitostí vaší rodiny.

A hlavně strýček Hugo má jako ropný magnát spoustu peněz, které neváhá příbuzným rozdávat po barelech, aniž po nich něco důležitého chce. Tedy jen maličkost: že ho budete uznávat za hlavu vaší široké famílie.

Za Argentinu zaplatil část státního dluhu, Jamajce vybudoval dálnici, Bolívii fotbalová hřiště, v Nikaragui nechal zřídit elektrárnu, Kubě postavil na nohy celou ekonomiku. Tak by se v seznamu santaclausovského nadělování dalo pokračovat až na další stránku.

Nemluvě o tom, že mnohým ze současných vládců poloutajeně zasponzoroval volební kampaň. Kvůli takové štědrosti už se i pro lídry početnějších zemí vyplatí, že mu budou říkat novodobý Bolívar. Tento Chávezův slavný krajan se počátkem 19. století po svrhnutí panovníků z Madridu snažil o sjednocení španělsky mluvících exkolonií. Samozřejmě takové Spojené státy jihoamerické by vedl on.

V tom ho chce napodobit venezuelský autoritář, který se o svých krocích na mezinárodní scéně radí s diktátorem ve výslužbě Fidelem Castrem. Nespoléhá na sílu zbraní, ale na ekonomické a propagandistické nástroje. Vytvořil regionální banku, která by osvobodila Latinos od nutnosti půjčovat si u gringů. Založil zpravodajský kanál Telesur, který má konkurovat CNN a dívat se na světové události latinskoamerickýma očima.

Existuje dokonce i projekt společné měny sucre, která se jmenuje po dalším hrdinovi z bojů za nezávislost. Vše je samozřejmě zaplaceno ze zásob venezuelské ropy, jejíž cena naštěstí pro Cháveze začala růst právě v době jeho nástupu k veslu a umožnila mu velmocenskou politiku, která sotva třicetimilionové zemi nepřísluší.

Jenže stejně jako ztroskotal Bolívarův projekt, tak je v dnešních dnech nereálná unie teritoria na jih od Rio Grande. Přes ustavičné proklamace o bratrství, společném jazyce, historii a kultuře nikdo mimo prezidentský palác v Caracasu o nějaké hlubší spojování nestojí. Existují různá menší integrační uskupení, která však mají ještě světelné roky daleko přerůst v obdobu Evropské unie, natož USA.

Jednotliví lídři jsou zvyklí na to, že během svého mandátu jsou ve své vlasti takřka všemocnými pány. Představa, že by jim poroučel někdo z Caracasu, se jim příčí stejně jako komandování z Washingtonu.

Pokud se jim vnitropoliticky nehodí Chávezova angažovanost, ukážou mu velice rychle, že jeho skutečná moc je omezena hranicemi Venezuely, tak jako se to stalo v případě Peru či Mexika. Ale jakmile je potřeba, škemrají u strýčka Huga o nějakou finanční laskominu a uvedou v platnost imperativ: Jen ho nechte, ať si hraje na Bolívara. Hlavně když to sype. A sypat to bude dalších šest let, protože Chávez se chce nesmazatelným způsobem zapsat do dějin, a na to je mu Venezuela přece jen malá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video