Vítejte na Guantánamu, ve věznici pro teroristy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vítejte na Guantánamu, ve věznici pro teroristy

  10:00
Někde tu musí být. Vězeň označovaný písmeny KSM, tedy Chálid Šajch Muhammad. Muž, který organizoval útoky 11. září. Neuvidíte ho však - tohle je zóna lidí bez tváří, nesmíte znát ani jejich jména. Hluboko v útrobách betonového Tábora 5 jste odkázáni jen na sluch. Ale i to stačí.
Základna Guantánamo. Kilometry ostnatého drátu, ploty a strážní věže táborů působí jako bludiště.

Základna Guantánamo. Kilometry ostnatého drátu, ploty a strážní věže táborů působí jako bludiště. | foto: David Neff

Odkudsi zpoza nerozbitných kouřových skel se ozývá tlumený řev a jeho ozvěna se rozlévá ztemnělou budovou. Velitel dozorců tiskne sluchátko vysílačky, na čele mu naskakují krůpěje potu a po vojensku komusi opakuje: "Rozumím, rozumím.“

Jeho kolega stojí pevně rozkročen v úzké chodbě s celami, na tváři má ochrannou plexisklovou masku a vypadá hrozivě.

Přišli jsme nevhod - kdesi v útrobách vězení se něco děje, vězeň se možná pokusil napadnout dozorce. Vše připomíná film s přehnanými zvukovými efekty, jenže je to realita. Teď halu zaplavuje zvuk chrastícího kovu, možná pout či klíčů, pak se ozve mlácení na stěnu.

Guantánamo

"Novináři! Novináři! Pojďte se na mě podívat!“ řve zpoza dveří cely vězeň bez tváře a beze jména. Pak je konečně na pár vteřin ticho. Jen v hloubi betonové hory se občas míhají stíny a za skly blikají monitory počítačů.

Vedou nás pryč, za kotouči ostnatého drátu svítí slunce a v dálce září moře. Vítejte na Guantánamu. Jsme ve vězení, ale tito lidé vlastně nejsou vězni ani zajatci. Patří k nejnebezpečnějším lidem planety, avšak žádný soud nikdy nerozhodl o jejich vině či nevině.

Ostnaté dráty a karibská modř
Nad strážními věžemi a kilometry ostnatého drátu vlaje americká vlajka. Svítivá modř Karibského moře jen pár set metrů odsud vám rychle připomene, že jste na Kubě, na nevelkém území kolem Guantánamského zálivu, kde mají po více než sto let USA námořní základnu.

Pro někoho symbolizuje toto sluncem spalované území nelítostnou válku se zabijáky, které je třeba zastavit za každou cenu, pro jiné místo, které pošlapává lidská práva a je katastrofou pro pověst USA. A jak to tedy je? Zkusili jsme najít odpověď.

Velitel: Nikoho nemučíme
"Je vážně frustrující číst, co vše nám lidé ve světě vyčítají, a vědět přitom, že ve skutečnosti je naše mise čestná,“ říká admirál Mark Buzby, velitel dvou tisíc vojáků spravujících šestici vězení na Guantánamu.

"K těm, které zadržujeme, se chováme lidsky, nemučíme je ani nevystavujeme nelidskému zacházení,“ opakuje kategoricky větu, kterou návštěvníci uslyší bezpočtukrát za den.

Guantánamo se dostalo do povědomí světa počátkem roku 2002, kdy sem dorazilo prvních několik desítek zajatců, vesměs bojovníků Talibanu či Al-Kajdy. Za více než pět let jich tábory prošlo na 800, dnes jich zde zůstává zhruba 360. Zhruba polovina z nich tak již byla propuštěna.

Guantánamo

Slovo vězeň či vězení tu nemají rádi. "Promiňte, pane, neužívejte slovo vězení. Toto není vězení. A oni nejsou vězňové,“ říká mi seržant Jerry Rushing při chůzi k prvnímu z táborů u modravých vod.

Blížíme se k řadám nízkých budov obkroužených soustavou zdí z pletiva a kotoučů ostnatého drátu. Cítíte se mezi nimi jako v jakési podivné úzké soutěsce, z níž vykukují pouze strážní věže a americké vlajky. Slunce pálí, i když od moře vane chladnější vzduch.

"Nejsme vězení, protože tu nikoho nedržíme za trest. Nám jde o jediné: držet mimo bojiště muže, kteří jsou nebezpeční nám i vám. A získávat nové zpravodajské informace,“ dodává.

O postavení zajatců se vedou celých těch pět let vášnivé právní i politické bitvy, lidé kolem George Bushe opakují, že vše je po právní stránce v pořádku. Guantánamo neleží na americké půdě, a tak vězni nemají například právo na řádné soudní přelíčení.

Neoficiální výklad toho všeho, který soukromě vyslechnete i zde, však zní: věznit lidi bez soudu samozřejmě není zcela správné, avšak bojujeme tvrdou válku a je důležité mít tyto lidi pod kontrolou. Až to vše skončí, pustíme je, říkají.

Fotbal za ostnatým drátem
Pojďme dál, za několika soutěskami z pletiva a několika branami leží Tábor 1, řady přízemních budov s celami z pletiva v barvách zelené i černé. V jedné z nich svítí pečlivě srovnaný oranžový vězeňský úbor, na němž dozorci návštěvám vysvětlují, že kdo spolupracuje, může chodit v bílém, kdo se vzpouzí, dostane oranžový oděv.

Guantánamo

Korán má však každý. "Nikdy se ho nedotýkáme, ctíme jejich náboženství,“ říká dozorce a ukazuje na svatou knihu připevněnou k pletivu chirurgickou rouškou - jen tak je možné nedotýkat se knihy, ale přitom mít o všem přehled.

Zvenku se ozývají výkřiky - na rozdíl od "těžšího“ Tábora 5 jsou to však výkřiky veselé: skupina vězňů hraje fotbal, úpal neúpal se honí za míčem na rozpálené ploše a pokřikují na sebe jako jiní dvaceti-třicetiletí mladíci kdekoliv po světě. Vypadají spokojeně.

Guantánamo

Je to zvláštní pocit, dívat se na ně z několika metrů. Ledacos se vám při tom začne honit hlavou. Třeba to, zda opravdu představují tito obyčejně vypadající kluci nebezpečí pro USA. ("Jak vypadají, nemá nic společného s tím, jak nebezpeční jsou,“ tvrdil mi poté admirál Mark Buzby.)

A ještě něco se novináři v takové chvíli začne honit hlavou: jak co nejlépe ctít své řemeslo objektivního svědka, který jen předává dál, co vidí, a úsudek nechává na čtenářích. Není to, připouštím, snadné. Vidět je v tomto případě málo. Jen třeba ona nenápadná věta z minulého odstavce, že "vězni vypadají spokojeně“, je ošidná. Třeba se ten kluk, tak jako mnozí jiní, zítra pokusí o sebevraždu.

Stejně tak dojem, že "vypadají obyčejně“, může být zavádějící - sám jsem v Iráku či Afghánistánu viděl hodně "obyčejných kluků“, kteří patřili mezi nejbrutálnější zabijáky. Až se tito fotbalisté dostanou na svobodu, možná se znovu pustí do nelítostné války proti Západu.

Guantánamo

Stejně tak je obtížné proniknout blízko k těm, kteří zde pracují. "Přihlásila jsem se jako dobrovolnice, chtěla jsem být u toho,“ říká dozorkyně z Tábora 1, asi třicetiletá dívka, počítačová expertka z Texasu. "Chtěla jsem se zapojit do naší války s terorismem,“ říká a tvrdý pohled krásné mladé ženy nám bude ještě dlouho vrtat hlavou.

"Nikdo tu není bezdůvodně“
"Často mi je hrozně líto, že vám nemůžeme ukázat vše, co o zadržovaných víme, většina z toho je tajná,“ konstatuje kapitán Ted Fessel, který má na starosti komise zkoumající to, zda je vězeň nebezpečný, či ne. Tedy: zda má šanci být propuštěn, či ne.

"Média si často myslí, že na zadržované nemáme nic moc. Kdybyste ale vyslechli, co je tajné, byli byste moc rádi, že je tu držíme. Věřte mi, nikdo tady dnes není bezdůvodně,“ dodává.

V buňce rachotí klimatizace a on ukazuje improvizovanou soudní síň. Opakuje, že tzv. Administrativní přezkumná komise nemá se soudem nic společného. A že zajatci nemusí být něčím vinni ve smyslu trestního práva.

"Nemusí být kriminálníci v pravém smyslu slova. Jsou však nebezpeční pro USA i členy koalice, například financují Al-Kajdu, a proto jsou tu,“ dodává.

Ukazuje na plastovou židli, před níž jsou pouta připevněná k podlaze. Byl k ní nedávno připoután i patrně nejnebezpečnější muž na Guantánamu, Chálid Šajch Muhammad. Ten bývá považován za muže, který s bin Ládinem vymyslel a naplánoval útoky 11. září 2001.

"Byl to zvláštní pocit, dívat se mu do očí,“ říká zamyšleně kapitán Fessel a na chvíli vypadne z role muže, který nesmí vůbec nic říct. „Byl nervózní. Nebyl arogantní ani sebevědomý. Jen obyčejný vystrašený člověk.“

Kdo může do "čtyřky"
Obdobná komise má na starosti též další důležité rozhodnutí: kdo z vězňů bude moci jít do Tábora 4, tábora s nejméně přísným režimem. Vypadá opravdu jinak: vězni nebydlí v malých celách, nýbrž v buňkách, v nichž se mohou navzájem navštěvovat a před nimiž se i v poledne povaluje fotbalový míč.

Na sport je příliš horko, a tak zahlédnete vousaté postavy posedávající ve stínu na venkovních lavičkách či peroucí si svoje oblečení - nechtějí, aby jejich oděv zneuctila ruka nevěřícího.

Guantánamo

"Jsou pod stálým lékařským dohledem. Jsme jim stále k dispozici. Jejich psychické problémy zhruba odpovídají běžné americké populaci,“ tvrdí psycholog, který je ochoten sdělit vězňům i novinářům alespoň první písmeno svého křestního jména: na uniformě má připevněnou jmenovku „Dr. J.“.

A co jim říká, když právě v něm najdou vězni svého jediného spojence a ptají se, kdy to pro ně všechno skončí? "Zopakuji jim, že nevím. A také to, že stovky lidí již byly propuštěny. Ať neztrácejí naději.“

Harry Potter, motorky a koně
Vězni v Táboře 4 mají též právo dozvědět se něco málo o dění ve světě - na nástěnce v rohu tábora občas někdo připevní zprávy vytištěné z internetu. Třeba tu, že irácký celek postupuje do finále asijského fotbalového mistrovství a že zemřel bývalý afghánský král.

"Divil byste se, jak rádi čtou!“ tvrdí asi pětatřicetiletá žena, která šéfuje vězeňské knihovně. Díky ní bezpočet novinářů po návštěvě táborů napsal, že zajatci mimořádně rádi čtou příběhy Harryho Pottera.

"Potter, to je opravdu velký hit. Ještě bohužel nemáme poslední díl, ale je objednaný. Trochu nám také váznou dodávky dílů v urdštině,“ říká a ukazuje knihovnu, několik polic v klimatizované buňce.

Vězni sem nesmějí - mohou si však objednat, co chtějí. Na dveřích je přilepen plakát doporučující personálu: "Nepomáhejte nepříteli! Zbytečné řeči mohou vyzradit tajemství.“

Kromě Pottera se prý velkému zájmu těší časopisy o fotbale, koních, autech a motorkách. Žádná politika, samozřejmě. Některé knihy však už své čtenáře ztratily - například slavný román Mistr a Markétka v ruštině: všichni ruští vězni byli již propuštěni. Nejméně jeden z nich už zahynul při přestřelce s ruskou policií kdesi na Kavkaze.

Až skončí válka, budou volní
V Táboře 6, ve vězení pro nejnebezpečnější zajatce, můžete ještě jednou mužům v bílém a oranžovém pohlédnout do očí zhruba na 20 metrů. Chodí neustále tam a zpátky po celách a v té hrozivé pravidelnosti postav s dlouhými vousy je něco děsivého. Někteří jen tak křižují svůj malý prostor, jiní drží v rukách Korán a i při pochodu se neustále modlí.

Guantánamo

Prostor je naplněn křikem - navzájem na sebe volají přes dveře. Ignorují dozorce, kteří je v monotónním rytmu každých několik desítek vteřin zkontrolují.

Občas se vězni zastaví - to když pohledem zvířat lapených do pasti hledí na návštěvníky v přístupové chodbě. Nic se v jejich očích nedá vyčíst, není však snadné neuhnout před jejich pohledem. Nechtěl bych tu být, říkám si napůl pro sebe. "Až skončí válka, kterou proti nám vedou,“ říká stroze jeden z vojáků, "pak budou volní.“

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Mezi USA a Íránem přituhuje. Jaké jsou čtyři známky hrozícího konfliktu

Premium

Už první prezidentské období Donalda Trumpa ve vztahu k Íránu ukázalo, že maximální tlak vyvolává maximální odpor. Vystupňovaná zášť vůči „velkému Satanovi“ následně islámský režim vehnala blíž do...

8. dubna 2025

Šest mrtvých kvůli žloutence A v Česku. Ničí dospělé s nemocnými játry, trpí i děti

Premium

Bylo mu zle, měl teplotu, pak zežloutl. Když se šedesátiletý muž dostal na infekční oddělení v Ostravě, byl jedním z několika set pacientů, které tam od loňska dostala místní epidemie žloutenky typu...

8. dubna 2025

Výrobci koňaku kvůli americkým clům bojují o přežití. Trump hrozí i vinařům

Na francouzské producenty koňaku dopadla cla vyhlášená Donaldem Trumpem obzvlášť tvrdě. Americký trh je pro ně klíčový a dvacetiprocentní celní sazba vyhlášená na všechno evropské zboží jejich byznys...

8. dubna 2025

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  22:54

Jednáme s Íránem o jaderném programu. Bez dohody budou litovat, řekl Trump

Spojené zahájily přímá jednání s Íránem o jeho jaderném programu, překvapivě oznámil americký prezident Donald Trump. Rozhovory podle něj budou pokračovat v sobotu, kdy se má na toto téma konat...

7. dubna 2025  22:39

Celní válka neprospívá nikomu, říká Pavel. Nátlak USA podle něj není správný

Celní válka neprospívá nikomu, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Je mu líto, že Spojené státy v otázce cel volí nátlakový přístup, když stačilo jednat. Pokud bylo cílem ukázat, že síla si...

7. dubna 2025  19:52,  aktualizováno  21:31

Jedničkou Hřib, dvojkou Richterová. Piráti zvolili část pražské kandidátky

Pražskou jedničkou Pirátů do podzimních sněmovních voleb bude předseda strany Zdeněk Hřib, dvojkou poslankyně Olga Richterová. V pondělí je vybralo krajské fórum, sdělil mluvčí pražské organizace...

7. dubna 2025  21:24

Bojujeme u Kurska a Belgorodu kvůli ochraně hranic, řekl poprvé jasně Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském...

7. dubna 2025  21:10

Bolest nás trhá na kusy. Kryvyj Rih pohřbívá děti zabité při ruském útoku

Hněv a pobouření v pondělí ovládly ukrajinské město Kryvyj Rih, kde se konaly pohřby některých z dvou desítek obětí, včetně devíti dětí, které o pátečním večeru zabila ruská raketa. Děti si v té době...

7. dubna 2025  20:06

Republikáni tuší masakr. Ve straně kvůli Trumpovým clům roste nervozita

Premium

Volby do Kongresu jsou sice ještě daleko, ale v řadách republikánských zákonodárců potichu probublává znepokojení nad dopady ekonomické politiky Donalda Trumpa. Pokud celní tornádo Američanům vymete...

7. dubna 2025

Okleštěk schytává kritiku za jízdu bez pásu. Zavazoval jsem si tkaničku, brání se

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) čelí kritice za to, že jel v autě bez bezpečnostního pásu. V rámci pořadu Řekni to hejtmanovi! se natočil za jízdy na zadním sedadle automobilu....

7. dubna 2025  19:55

Vlak najel v Nymburku do kamení v kolejišti, hasiči evakuovali stovku lidí

V Nymburku najel odpoledne vlak do kamení v kolejišti na železničním přejezdu. Provoz byl kvůli nehodě zhruba 2,5 hodiny omezený, hasiči evakuovali asi stovku cestujících. Událost se vyšetřuje,...

7. dubna 2025  18:12,  aktualizováno  19:30