Víte, co nechápu?

  • 13
V hospodě, ve vlaku, v autobuse nebo v čekárně u lékaře, všude slyšíte nadávky lidí na vládu. Zejména na to, že neustále všechno zdražuje. A to je to, co nechápu. Asi mají všichni velmi krátkou paměť nebo nejsou schopni logického chápání. Přece před volbami nám všechny politické strany i nezávislí kandidáti jasně sdělovali, že udělají všechno, co bude v jejich silách, pro naše blaho.

Tedy pro blaho nás všech a nikoliv o blaho vlastní. A když se ujali vlády a snaží se své sliby naplnit, stávají se nepochopitelně terčem našich útoků.

Když se vláda rozhodla zvýšit ceny tabáku a tabákových výrobků, naše populace se jednoznačně rozdělila na dva tábory. Na jedné straně stáli nekuřáci, kteří tento krok vlády pochopili správně, tedy jako snahu o ozdravení národa.

Na druhou stranu se pochopitelně postavili kuřáci, kteří tento krok vnímali jako hrubý zásah do jejich práv, zaručených jim ústavou. Jinak je tomu ale v případě, že vláda schválí zdražení jiných výrobků nebo služeb. V tom případě se národ semkne a krok vlády hodnotí pouze negativisticky s poukazem na to, že oni na to mají platy, ale co my? Znovu tedy opakuji. Dbají o blaho nás všech a ne o blaho vlastní.

Tak je třeba se na cenové kroky vlády dívat. Začínáme být národem obézních a proto vláda, v důsledku našeho blaha, musela přistoupit na zdražení některých výrobků, produktů nebo služeb. Přiznejme si, že většina z nás by autem jezdila pomalu i na záchod. Zdražení benzinu nás přece jen přinutí k pohybu a navíc se do značné míry sníží emise a tím i životní prostředí. Obdobně je třeba vnímat i další zdražení. Vysoká spotřeba cukru vede rovněž k obezitě a u dětí navíc způsobuje zvýšenou kazivost zubů, což ve svém důsledku zbytečně zvyšuje náklady na zdravotnictví.

Obdobně je třeba se dívat i na zdražení třeba elektřiny nebo plynu. Námitky, že vláda nás přinutila nejprve přejít na vytápění našich příbytků těmito médii a teď nám je zdražuje, neobstojí. Vládu k tomu vedla hlavně snaha o zlepšení životního prostředí, což se také projevilo. Nynější krok sleduje zejména zlepšení našeho zdraví. Nebudeme-li zbytečně vytápět naše příbytky, povede to k otužilosti a zlepšení našeho zdraví. Všichni přeci dobře víme, že chlazené nebo dokonce zmražené maso nám vydrží mnohem déle.

Pokud se na jakékoliv zdražení budeme všichni dívat tímto pohledem, nejen že se zlepší náš zdravotní stav nebo životní prostředí, ale ve svém důsledku snížíme své výdaje, naspoříme si a můžeme se vydat třeba za hranice všedních dnů. Důvěřujte vládě i poslancům a věřte, že vědí co činí ve prospěch nás všech, a to i na úkor svého vlastního zdraví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video