Vít Bárta opustil jednací síň obležený novináři. (13. dubna 2012)

Vít Bárta opustil jednací síň obležený novináři. (13. dubna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Bárta si stěžuje na rozsudek, právní kličkou se domáhá beztrestnosti

  • 422
Poslanec VV Vít Bárta možná našel právní kličku, s jejíž pomocí by se mohl vyvléknout ze svého korupčního případu. K Nejvyššímu soudu podal stížnost na nepravomocný rozsudek. Podle soudce totiž předáním obálek dokončil čin, který začal slovy ve Sněmovně. A za ně poslanec stíhán být nemůže.

Že se soudci Nejvyššího soudu budou podnětem zabývat, potvrdil iDNES.cz v úterý večer mluvčí NS Petr Knötig. Podle něj se začne soudní senát spisem prokousávat už za pár hodin.

"Rozhodnutí rozhodně nechceme oddalovat, protože na něj čeká i Městský soud v Praze, který má nyní případ projednávat," řekl Knötig. Městský soud bude řešit odvolání, které proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 podali Bárta i druhý obžalovaný, rovněž poslanec, Jaroslav Škárka.

Bártovy obálky

Vít Bárta se od začátku případu hájí tím, že pouze stranickým kolegům na poslaneckém klubu nabídl, že jim vypomůže, pokud nevystačí s platem. Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí ovšem tvrdí, že jim peníze dával proto, aby si koupil jejich loajalitu.

Vyjádření Víta Bárty se redakci iDNES.cz zatím získat nepodařilo. Bártova osobní asistentka, na kterou je momentálně přesměrován jeho mobilní telefon, podle svých slov o stížnosti ví. "V mé pozici mi nepřísluší záležitost komentovat, i když o ní samozřejmě vím," řekla. Na SMS zprávu Bárta neodpověděl.

Návrh Bártových obhájců na "vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení"  k soudu dorazil 9. srpna, jako první o něm v úterý informovala Česká televize. Poslanec se v dokumentu odvolává na druhý odstavec sedmadvacátého článku Ústavy ČR, podle kterého "za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem".

I když se Nejvyšší soud většinou doručených podání nezabývá a odmítá je, v tomto případě soudci dokument pod stůl neshodili. Pokud by Bárta uspěl a soudci NS by došli k závěru, že na podivné půjčky v obálkách se vztahuje imunita, protože byly nabídnuty v parlamentu, u odvolacího jednání by na lavici obžalovaných usedl jen Jaroslav Škárka, který u Obvodního soudu pro Prahu 5 dostal tři roky vězení za podvod. Bártovo místo by zůstalo prázdné.

Bárta nepravomocně dostal podmíněný trest za korupci. Kolegové ze Sněmovny ho předtím ke stíhání vydali. U soudu proti němu svědčili i poslanci Stanislav Huml a Kristýna Kočí (více o kauze najdete tady).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video