Vít Bárta si nepřipouští, že by odvolací soud mohl dopadnout špatně.

Vít Bárta si nepřipouští, že by odvolací soud mohl dopadnout špatně. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Bárta: Já se zašlapat do země nenechám. Tu radost jim neudělám

  • 1277
Vít Bárta jasně říká, že poslaneckého mandátu by se vzdal v případě, že by byl odsouzen i pravomocně. Je ale přesvědčen, že se to nestane. "Spousta sil by si přála, abych byl zašlapán do země a z politiky odešel. A já jim tu radost neudělám," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Bárta.

Rozhodl jste, že nesložíte poslanecký mandát a že se budete chtít obhájit u odvolacího soudu. Pokud byste při odvolání neuspěl, ze Sněmovny odejdete?
Ano. Samozřejmě, jednoznačně.

Neobáváte se, že by teď vaše setrvávání ve Sněmovně mohlo rozbourat koalici? Její přední politici v čele s premiérem dali najevo, že byste měl mandát složit už teď.
Koaliční partneři by si měli zamést před svým prahem. Ať už je to v kauze pana Vondry a ProMoPro, ať už je to v záležitostech pana Kalouska nebo pana Drábka.

Chci být hejtmanem

Vít Bárta chce kandidovat v podzimních volbách na hejtmana Plzeňského kraje

Jste už definitivně rozhodnutý, že odejdete i z poslaneckého klubu Věcí veřejných a stanete se dalším nezařazeným poslancem?
Chci o tom mluvit s budoucím předsedou poslaneckého klubu VV, nicméně se k tomu intenzivně kloním. Nechci zatěžovat Věci veřejné v bitkách s koaličními partnery. Poté, co byly soudem jasně očištěny, že nejsou žádná sekta, by měly Věci veřejné beze mě jasně pojmenovat věci, které v politice dlouhodobě hnijí. Ať už je to kauza ProMoPro, lumpárny pana Drábka a podobně.

Považujete se stále za poslance vládní koalice a budete hlasovat pro dohodnuté zvyšování daní či pro církevní restituce?
Toto jsou věci, které si chci probrat s budoucím předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Vít Bárta u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde pokračovalo hlavní líčení v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné. (4. dubna 2012)

Oznámil jste, že budete na podzim kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji (více zde). Už víte za koho, jestli na kandidátce VV, nebo za nějakou novou stranu?
Variant je celá řada a já jsem se ještě nerozhodl. Pro mě je podstatné, že v Plzeňském kraji jsou pan Pospíšil a pan Jurečko zcela evidentně lidé, kteří ten kraj ovládají způsobem, který mi předvedli, když mě přesvědčovali ještě jako ministra dopravy, aby exprimátor Rödl nebyl šéfem Ředitelství silnic a dálnic v Plzni. Spousta sil by si přála, abych byl zašlapán do země a z politiky odešel. A já jim tu radost neudělám. Chci se vrátit na místo činu, kterým pro mě je Plzeň, a demokratickými cestami přesvědčovat voliče, že kmotrovská ODS v Plzni je přesně to klíčové nebezpečí, na které je třeba si dát pozor.

Nepřipouštím si, že to může špatně dopadnout

Platí tento váš úmysl i v případě, že byste byl pravomocně odsouzen?
Já pevně doufám, že druhé kolo u soudu bude rychlejší než krajské volby a znovu opakuji, že se cítím nevinen. A pevně doufám, že přesvědčím, že bezúročná půjčka z mých peněz není korupce. Nepřipouštím si, že to může špatně dopadnout.

Soud s Bártou a Škárkou

Soud nezhodnotil obálky s penězi, které jste předal poslancům Škárkovi a Kočí, jako přátelské půjčky, ale jako úplatek ve formě půjček (rozsudek najdete zde). A že jste tím chtěl zabránit tomu, aby poslanci nezměnili zákon, který jim snížil platy. Co této argumentaci soudce Šotta říkáte?
Mám velmi ambivalentní pocity. Z jedné strany jsem rád, že soud řekl, že ze strany pana Škárky a slečny Kočí se jednalo o podvodné jednání vůči mně. Co se týče rozsudku vůči mně, zaskočilo mě to, protože se nedomnívám, že debata na poslaneckém klubu byla o zákonodárné aktivitě zvýšit si poslanecké platy. Nic takového tam neproběhlo. Poslanci věděli, že program strany Věci veřejné, který je dostal do Sněmovny, jasně říká, že Věci veřejné chtějí snížit platy poslanců a prosadily to do koaliční smlouvy i do programového prohlášení vlády.

Soudce také v odůvodnění verdiktu řekl, že poslankyně Kočí je mimořádně nedůvěryhodná a že obsah nahrávky, kterou pořídila, když ji vezl domů ministr Janovský, lze těžko hodnotit jinak, než že plánovala rozštěpení klubu Věcí veřejných za spolupráce představitelů koaličních stran. Pokud by to tak bylo, jak mohou VV zůstávat v koalici?
Je spousta důvodů, proč jsem pozastavil členství ve Věcech veřejných a celou tu věc beru tak, že jsem se rok snažil pracovat na tom, abych ukázal, že ve Věcech veřejných došlo k puči ze strany koaličních partnerů, že šlo o dražbu poslanců Věcí veřejných. A velmi si vážím, že soud tuto tezi, kterou rok říkám, potvrdil. Jiná věc je, že já teď nejsem očištěn. Nechci poškozovat Věci veřejné, a proto jsem pozastavil členství ve VV, rezignoval na funkce a v Plzni, kde je jádro celého problému, chci demokratickou cestou, kandidaturou v krajských volbách bojovat proti tomu, co bylo a je v české politice špatně.

Zopakuji otázku. Mají Věci veřejné zůstávat v koalici?
Já jsem rezignoval na všechny stranické funkce a nejsem kompetentní se k tomu vyjadřovat. Považuji za zásadní, abych očistil své jméno a bojoval proti stejnému scénáři, jak se v roce 2009 rozpadla koalice, jak se stejní lidé v roce 2011 pokusili zničit Věci veřejné.

Tluchoř, Jurečko a Pospíšil stojí za snahou rozbít Věci veřejné

Kteří lidé?
Z toho, co zaznamenal pan Vích, když mu to vyprávěla paní Kočí, je jasné, že se jedná o pana Tluchoře, o pana Jurečka a o pana Pospíšila. A že toto jsou lidé, kteří v ODS stojí za snahou rozbít Věci veřejné.

Vít Bárta a Kateřina Klasnová před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 5, kde pokračovalo hlavní líčení v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (4. dubna 2012)

K čemu by jim to bylo, kdyby se Škárkovi a Kočí podařilo změnit mocenské poměry ve Věcech veřejných?
Tak já si myslím, že z jednání pana Škárky a Kristýny Kočí je evidentní, že se jednalo o peníze a ne o nějaký politický program. Koneckonců Kristýna Kočí podle nahrávky, kterou sama předložila soudu, řekla, že dostala ekonomicky velmi, velmi zajímavou nabídku. Říkala, že má ekonomické krytí a tak dále. Zvláště chování pana Škárky ukazuje, že se nejedná o politický program, ale o ekonomicky motivovanou destrukční činnost v neprospěch Věcí veřejných.

Spíš jsem myslel, k čemu by to bylo těm lidem z ODS, které jste jmenoval, tedy panu Tluchořovi, Jurečkovi a Pospíšilovi?
Pan Tluchoř vytvářel jakousi oponenturu vedení ODS. Není náhodou, jak ostře proti mně vystupoval pan Topolánek. Tluchoř, Pospíšil a Jurečko jsou pro mě představiteli posttopolánkovského křídla ODS. Toto dinosauří křídlo ODS bylo po volbách v roce 2010 přece jen určitým způsobem zahnáno do rohu. Změna poměrů v Poslanecké sněmovně, když by pan Tluchoř spolu s Kočí ovládali třetí, menší koaliční stranu, by toto křídlo velmi posílila.

Co si myslíte o kandidatuře Víta Bárty na hejtmana?

celkem hlasů: 10055

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

měl by odejít z politiky a nekandidovat nikam
měl by odejít z politiky a nekandidovat nikam 7434
fandím mu
fandím mu 2325
je mi to jedno
je mi to jedno 296

Všechny vnější útoky Věci veřejné posilují, tvrdí Bárta

Váš tip: vydrží do voleb poslanecký klub VV, nebo se časem rozštěpí, nebo úplně rozpadne?
Jsem přesvědčen, že Věci veřejné naopak všechny vnější útoky jen posilují, a když jsem se v pátek loučil s poslaneckým klubem a s grémiem, tak jsem cítil sílu. Věřím v sílu Věcí veřejných.

Podle exministra školství Josefa Dobeše jsou ale VV mrtvá strana (rozhovor s Dobešem najdete zde). To si zřejmě myslí i podstatná část veřejnosti. Vidíte vy nějakou cestu, jak stranu oživit?
Všechno je to o práci a o přesvědčování. Za Věcmi veřejnými je obrovský kus práce. Ať už je to zákon o veřejných zakázkách, nepřipuštění jednotné DPH ve výši 19, nebo dokonce 20 procent, ať je to nepřipuštění nesmyslů, jako zvyšování poplatků za plomby u lékaře. To jsou všechno věci, když se nakonec sečtou, povedou k tomu, že Věci veřejné budou stranou, která zůstane v Poslanecké sněmovně jako smysluplná středová síla vyvažující ideologicky přežité nesmysly zleva i zprava.

Kdo by ji mohl podle vás vést? VV se rozhodly, že budou znovu volit šéfa. Favoritkou se zdá Karolína Peake. Byla by podle vás dobrá předsedkyně?
V tuto chvíli se necítím být kompetentní hodnotit, kdo by měl být předsedou Věcí veřejných, protože jsem si pozastavil členství v této straně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video