Visegrádská čtyřka sladí vstup do EU

  • 3
Předsedové vlád visegrádských zemí (Česka, Maďarska, Polska a Slovenska) se na nedělní schůzce v Budapešti dohodli, že v závěrečné fázi jednání o vstupu do Evropské unie budou koordinovat svůj postup. Podle českého premiéra Vladimíra Špidly byly "vytvořeny určité komunikační a koordinační kanály, které umožní v poslední fázi jednání informovat se o vzájemných pozicích a záměrech tak, aby se jednotlivé země posilovaly a ne oslabovaly".

Při vstupu do unie chtějí předsedové pro své země získat vylepšení podmínek v oblasti zemědělství, přechodných období a finančních a rozpočtových otázek.

"Je možné, že budou takové otázky, které zůstanou do Kodaně. Budeme se však snažit zúžit okruh otevřených problémů, abychom uspíšili závěrečná jednání," prohlásil hostitel schůzky Péter Medgyessy.

Český premiér Vladimír Špidla i na příkladu dnešního setkání demonstroval, že visegrádské seskupení má smysl a bude mít smysl i po vstupu Česka, Maďarska, Polska a Slovenska do unie.

"Pokud celý proces neskončí na setkání ministrů zahraničí, budeme jednat do poslední minuty. Dáváme na srozuměnou zemím patnáctky, že chceme dosáhnout rozumného kompromisu, abychom mohli 13. prosince na summitu v Kodani říci, že vyhrála velká idea, velký projekt, který spojuje mnoho miliónů lidí a že 13. prosinec bude dnem velké satisfakce," prohlásil polský ministerský předseda Leszek Miller.

Na dotaz ohledně otázek, ve kterých budou visegrádské země koordinovat svůj postup, pak premiér Špidla řekl, že možnost společného postupu nalezli jak v oblasti finančního rámce, tak v oblasti zemědělské politiky.

Náměstek ministra zahraničí a hlavní vyjednávač ČR s Evropskou unií Pavel Telička upřesnil, že Česká republika má mimořádný zájem, aby jednání s EU skončila v Kodani. "Aby však mohl být summit úspěšný, je třeba dosáhnout vzájemně přijatelných řešení těch zbývajících otevřených otázek," dodal.

Telička komentoval varování dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena, jehož země nyní EU předsedá a podle něhož by si kandidátské země neměly zahrávat s rozšířením a měly by uzavřít jednání na summitu v Kodani, protože jinak by se jim mohlo stát, že se do EU začlení až v roce 2007. Telička soudí, že ze strany premiéra předsednické země EU jde o taktiku, aby kodaňský summit (12.-13. prosince) byl úspěšný.

"V tom se shodujeme, ale máme svoje legitimní požadavky a věřím, že budou ošetřeny. Snaha je pochopitelně, bude-li to možné, méně citlivé okruhy uzavřít 9. a 10. prosince, včetně kvót. Skutečně není v našem zájmu přestřelit. Jsme čím dále více spokojeni a uspokojováni a máme velmi omezený okruh priorit. Ovšem o těch hodláme ještě velmi intenzivně jednat. Rozumíme tomu, co říká dánský premiér, ale asi ho neuspokojíme a nebudeme tyto otázky bezmyšlenkovitě uzavírat," prohlásil Telička.

Ministři zemí visegrádské čtyřky na setkání v Budapešti. Zleva polský ministerský předseda Leszek Miller, maďarský premiér Peter Medgyessy, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a úplně vpravo premiér České republiky Vladimír Špidla. (1. prosince 2002).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video