Na www.czechkind.cz najdete deset virtuálních hrdinů

Na www.czechkind.cz najdete deset virtuálních hrdinů

Virtuální postavy naučí studenty toleranci

  • 24
Černošský chlapec Ali, Vietnamka Suong, romský chlapec Daniel a další virtuální hrdinové budou provázet žáky základních a středních škol multikulturní výchovou. "Studenti budou mít šanci pochopit, s jakými problémy se jejich kamarádi a spolužáci mohou setkávat," řekla iDNES.cz autorka projektu Dana Moree.

Na webovou aplikaci www.czechkid.cz pracovala Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy dva roky společně se svými studenty, neziskovými organizacemi a odborníky. Postavy a dialogy vytvořili sami studenti.

Chlapec

"Studenti vyráželi do terénu a například v tramvaji poslouchali rozhovory mladých lidí, aby zjistili, o čem se dnes baví a jaké problémy řeší," říká Moree.

Jednotlivé postavy nejsou podle Moore představitelé žádných skupin. "Neexistuje typický Čech nebo typický Rom. Každý z nás je jedinečný a především na to jsme chtěli upozornit," vysvětluje Moree.  

"Je to výbušné téma"
Multikulturní výchova je jedno z průřezových témat, které by školy v souladu s reformou měly od příštího roku začlenit do výuky všech předmětů.

Projekt začal průzkumem v terénu. Dana Moree nejprve chtěla zjistit, jak učitelé k problému multikulturní výchovy přistupují a jaké metody výuky používají.

"Je to výbušné téma, proto není úplně lehké se s ním vypořádat. Učitelé se sice shodli, že je potřeba se tímto tématem zabývat, ale neměli jednoznačnou představu, jak ho uchopit a a jak ho studentům vyložit," řekla Moree. Řada pedagogů nemá totiž podle ní žádné vlastní zkušenosti s cizinci, a proto ani neví, co všechno může obnášet "být cizincem".

"A právě učení multikulturní výchovy pomocí různých modelových situací, tedy například s pomocí černošského chlapce, který žije v České republice, se různé problémy, se kterými se potýká, nebo to, jakým způsobem žije, ukazuje nejlépe," vysvětluje Moree. 

táborák

Moree se inspirovala ve Velké Británii, kde mají s multikulturní výchovou dlouholeté zkušenosti. Britský projekt aplikovala na české poměry a společně s týmem studentů vytvořila deset různých postav. "Jejich charaktery ale neodpovídají stereotypům, které jsou s nimi často spojovány," upozorňuje Moree.

"Jednou z nejsložitějších je u nás romská problematika. Vytvořili jsme proto dvě postavy. Daniel je spíše ze sociálně slabšího prostředí a mluví romsky. Andrea romsky nerozumí, má problémy s identitou, snaží se je překonat třeba tím, že se přihlásí na lekce romských tanců," přibližuje hrdiny Moree.

Projekt už si vyzkoušelo dvacet jedna škol
DívkaVirtuální postavy žijí na malém městě, chodí do klubu, jezdí na hory nebo si povídají u táboráku. Mluví spolu o tom, jak se dostaly do České republiky, vyprávějí si o svých rodinách, náboženství, jaké mají koníčky nebo plány do budoucna.

Na webových stránkách si mohou učitelé vyhledat i odborné texty například o kulturní identitě, manželství, náboženské tradici, xenofobii nebo rasismu.

Projekt už vyzkoušelo 15 základních a šest středních škol v Praze a Středočeském kraji. Kromě výuky češtiny, základů společenských věd, dějepisu nebo zeměpisu ho uplatní i učitelé angličtiny. Stránky jsou totiž napsané dvojjazyčně.

Podle Dany Moree si děti díky hrdinům často uvědomily, jakým problémům musí čelit jejich spolužáci a jak těžké někdy může být, když žijete v jiné zemi nebo na první pohled vypadáte odlišně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video