Elektrické křeslo.

Elektrické křeslo. | foto: Profimedia.cz

Virginie chystá návrat k elektrickému křeslu, nehodlá čekat na injekce

  • 112
Senát amerického státu Virginie schválil povinné popravy na elektrickém křesle. Došla mu trpělivost s nedostatkem látky, kterou se plní smrtící injekce. Drastický způsob popravy v současnosti využívá jen několik států, a to téměř výhradně na přání trestance. Pokud návrh podepíše guvernér, vězni ve Virginii už nebudou mít na vybranou.

Nový zákon má virginským věznicím umožnit vykonání trestů smrti, které se kvůli přerušeným dodávkám chemikálií po celých USA téměř zastavilo. Pro obnovení povinných poprav na elektrickém křesle hlasovalo 22 senátorů, proti jich bylo 17. Demokratický guvernér Terry McAuliffe ještě neoznámil, zda se nový zákon chystá vetovat.

„Pokud v tomto státě někdo dostane trest smrti, stát má za úkol jednoduše ukončit jeho život. Ne někoho brutálně mučit tak dlouho, dokud konečně nezemře,“ kritizuje podle CBS přijatý zákon demokratický senátor Scott Surovell. Vězeň má podle něj právo zemřít humánním způsobem.

Právě utrpení trestance a několik případů zpackaných poprav byly důvodem, proč elektrická křesla z většiny káznic zmizela. „Vězňům někdy vypadnou oči z důlků a zůstanou viset na tvářích. Trestanec se často pokálí a pomočí, zvrací krev a slintá. Občas začne trestanec hořet,“ vylíčil před časem krutý průběh popravy William Brennan, soudce Nejvyššího soudu USA.

Firmy odmítají vyrábět smrtící koktejly pro vězně

Věznice napříč Spojenými státy mají s popravami potíže už od roku 2014. Mnohé farmaceutické firmy, zejména ty evropské, úřadům odmítly dodávat své produkty, neboť trest smrti považují za nehumánní.

Američané se snaží vyvinout nové látky, jejich vpravení do těla odsouzeného však často končí dlouhým utrpením, bolestí a dušením (psali jsme například zde).

Úřady státu Ohio nedávno odložily všechny popravy plánované na rok 2016. Další státy místo toho hledají další cesty, jak odsouzené zabít. Utah se loni vrátil k popravčím četám, Oklahoma zprovoznila plynové komory (více zde a zde).

Do osmdesátých let minulého století byl přitom elektrický šok nejčastějším způsobem popravy východně od řeky Mississippi.

Elektrické křeslo pouze na žádost, nebo když není zbytí

V současnosti mohou vězně na křeslo posadit popravčí v Alabamě, Jižní Karolíně, na Floridě a právě ve Virginii. Podmínkou je ale žádost odsouzeného, který dá elektřině přednost před injekcí.

Donedávna se mezi ně řadilo i Tennessee, tamní politiky však nedostatek smrtící látky přiměl k podobnému kroku, jaký teď přijali virginští senátoři. Pokud není injekce k dispozici, vězeň může na křeslo usednout i bez svého souhlasu.

Elektřina jako způsob popravy „dožívá“ také v Kentucky, zvolit ho však mohou pouze trestanci odsouzení do března 1998. Arkansas a Oklahoma ho sice formálně povolují, ale jen pokud soudy rozhodnou, že jsou všechny ostatní způsoby smrti protiústavní.

Zatím poslední popravu elektrickým proudem zažila Virginie v lednu 2013, kdy o ni požádal trojnásobný vrah Robert Gleason. Podle svých slov zabíjel právě proto, aby se na křeslo dostal (více se o něm dočtete zde).

Ve žlutě vyznačených státech si vězeň odsouzený k smrti může vybrat, zda se nechá zabít smrtící injekcí, nebo zemře na elektrickém křesle. Zeleně vyznačené státy už křesla zrušily, v modré je nikdy nepoužívaly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video