Viníky zatopení metra nenašla ani policie

  • 24
Policie po roce a čtvrt odložila případ zatopení pražského metra. I když jasně konstatovala, že se stal trestný čin, konkrétního viníka se jí odhalit nepodařilo. Trestní odpovědnost nejde určit, neexistovaly plány na tak velkou povodeň, tvrdí. Za miliardové škody proto nebude nikdo stíhán.

"Policejní rada případ odložil. Konstatoval, že za daného stavu nelze ustanovit trestní odpovědnost lidí, kteří by svým jednáním jednoznačně zavinili zatopení metra," sdělila iDNES Daniela Razímová z pražské policejní správy.

Policie se zatopením metra začala zabývat hned po loňských srpnových povodních. Zjišťovala, zda se někdo nedopustil trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Práci policejních inspektorů suplovala i magistrátní vyšetřovací komise. Podle její závěrečné zprávy může za škody dosahující sedmi miliard korun neuvěřitelný nepořádek v předpisech, nejasné povodňové plány a zanedbaná údržba. - více zde

Stejně jako komise policisté konstatovali, že hlavním důvodem zatopení metra byla skutečnost, že voda v ulicích vystoupala o dva metry výše než stoletá povodeň. Všechna opatření byla připravena právě na stoletou hladinu.

"Povodňové plány ani jednotlivé štáby včetně krizového nebyly připraveny řešit ochranu metra za předpokladu, že do Prahy pronikne více jak stoletá voda, kdy na tuto situaci neexistovala dokumentace a proto se muselo improvizovat," uvedla Razímová.

Jenže vyšetřovací zpráva ani policisté nepřinesli žádná jména konkrétních viníků.

"Nepodařilo se dohledat potřebné dokumenty, které by dokazovaly, kdo při výstavbě metra trasy B zavinil stavební závady. Některé byly vzhledem k časovému odstupu skartovány či poničeny záplavami," odůvodňuje policie.

Dopravní podnik podle vyšetřovatelů zanedbal údržbu některých důležitých zařízení. Situaci totiž zhoršilo, že řada věcí v metru nefungovala, jak měla. Netěsnily některé tlakové uzávěry nebo kabelové průchodky. Těmi voda protékala do dalších tunelů a stanic.

"Ani v případě ucpávek se nepodařilo najít konkrétní pracovníky, kteří je nekvalitně nainstalovali. Totéž platí i v případě propustnosti tlakově plynotěsných předělů," podotkla Razímová.

Policie proto celý případ odložila, aniž by proti někomu zahájila trestní stíhání.

Jedinými obětními beránky za vodu v metru se stali šéf metra Ladislav Houdek a šéf ochranného systému metra Jiří Svoboda. Oba dobrovolně rezignovali na své funkce po zveřejnění vyšetřovací zprávy. Představenstvo Dopravního podniku obě abdikace přijalo. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video