Ministr Svoboda na místě nehody

Ministr Svoboda na místě nehody - Ministr zahraničí Cyril Svoboda se krátce zastavil na místě své dubnové autonehody u Vyškova. (25. května 2004) | foto: Radek Miča, MF DNES

Viník Svobodovy nehody zřejmě jen zaplatí

  • 6
Tomáš Rynda, který v dubnu vezl ministra zahraničí Cyrila Svobodu a na dálnici D1 u Pustiměře zavinil havárii, možná nebude potrestán. Soud ve Vyškově totiž stíhání pro ublížení na zdraví zřejmě podmínečně zastaví. Obžalovaný ale musí předložit všechny doklady o náhradě škody.

INFOGRAFIKA:
Ilustrace nehody

Osmadvacetiletý řidič Svobodovy ochranky svoji vinu přiznal. Dodal, že se už domluvil s poškozenými na vyrovnání.

"Udělal jsem chybu. V místě, kde byla kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky rychlost omezena na 60 kilometrů, jsem pouze sundal nohu z plynu a nepřibrzdil na předepsanou rychlost," přiznal u soudu Rynda. Poznamenal ještě, že v osudném úseku byla tma a svítila na něj vozidla v protisměru.

Ministerské audi vjelo 15. dubna večer ve směru od Prostějova do Brna velkou rychlostí do pravotočivé zatáčky, sjelo ze svahu, převrátilo se a narazilo do betonové nádrže.

Ministr Svoboda vyvázl se zraněnou páteří včetně zlomeniny krčního obratle a podle lékařské zprávy zatím nelze zcela vyloučit, zda zranění nezanechá trvalé následky.

Další spolujezdec, člen ochranky Miroslav Radvan, který seděl připoutaný vedle řidiče, utrpěl pouze oděrky a pohmožděniny.

Ten sdělil soudu svou domněnku, že v místě nesvítila oranžová výstražná světla, upozorňující na zúžení komunikace. "Moc jsem se nedíval, ale zdálo se mi, že jsme vjeli do tmavého úseku," popsal Radvan. To ovšem vzápětí vyvrátili dva vyškovští policisté, kteří na místě nehodu vyšetřovali, a k soudu byli pozvání jako svědkové.

Státní zástupce Zdeněk Adámek označil vinu řidiče za plně prokázanou, protože Rynda překročil povolenou rychlost nejméně o sto procent. Opíral se o vyjádření znalce z oboru dopravy, který zjistil, že v inkriminovaném úseku se auto řítilo rychlostí mezi 122 až 184 kilometry v hodině oproti povoleným šedesáti.

Obhájce František Tůma poukázal na dosavadní bezúhonnost řidiče. "Je to charakterní poctivý člověk, který svědomitě plní své povinnosti řidiče v ochrance ústavního činitele. Celá věc pro něj byla psychickou zátěží a samotný soud je pro něj dostatečným ponaučením," uvedl obhájce.

Škoda na vozidle se vyšplhala na 1,5 milionu. Rynda se s ministerstvem vnitra dohodl na náhradě ve výši dvojnásobku hrubého platu. Svoboda ani Radvan nárok na náhradu škody neuplatnili. Jedinou částkou, která zbývá k úhradě, je půldruhého tisíce, které nárokuje všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu Radvana.

Soudce Karel Menšík si tento doklad vyžádal a jednání odročil na neurčito.

,

Video