Tanzanec Ahmed Ghailani před soudem v New Yorku (17. listopadu 2010)

Tanzanec Ahmed Ghailani před soudem v New Yorku (17. listopadu 2010) | foto: Profimedia.cz

Vinen ze spiknutí, rozhodl americký civilní soud nad vězněm z Guantánama

  • 61
Soud v New Yorku shledal Ahmeda Khalfana Ghailaniho vinným v jediném z 286 bodů obžaloby. Ghailani ale i tak bude odsouzen přinejmenším k 20 letům vězení. Americká média nicméně označují výsledek prvního civilního procesu se zajatcem z věznice na základně Guantánamo za fiasko vlády.

Soud Ghailaniho shledal vinným ze spiknutí za účelem poškození či zničení amerického majetku. Naopak ho zprostil několikanásobného obvinění z vraždy a z pokusu o ni. Šestatřicetiletý Tanzánec Ghailani bude odsouzen přinejmenším k 20 letům vězení, stále mu ale ještě hrozí i doživotní vězení.

Státní zástupce už dal najevo, že o jeho uložení bude usilovat. Pokud by ale byl Tanzánec shledán vinným z vražd, dostal by doživotní trest automaticky. Newyorský soud rozhodne o výši trestu 25. ledna.

Ghailani se po vynesení verdiktu usmál a objal své právníky. Měl proč, obžaloba ho považovala za důležitého člena teroristické organizace al-Káida a hrozil mu vysoký trest za plánování teroristického útoku.

Atentáty na ambasády v Tanzanii a Keni

Tanzanec a člen Al-Kajdy Ahmed Khalfan Ghailani Na nechvalně proslulé americké základně Guantánamo, kterou coby káznici pro podezřelé z terorismu zřídil v roce 2002 někdejší prezident George W. Bush, Tanzánec skončil před čtyřmi lety. Agenti ho ale zadrželi už v roce 2004 v Pákistánu.

Ghailani čelil obvinění ze členství ve skupině, která spáchala v roce 1998 atentáty na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii. Prokuratura ho označila za chladnokrevného vraha a teroristu. Ghailani podle ní koupil nákladní auto i výbušniny použité při útocích. Při atentátech tehdy zahynulo 224 lidí, mezi nimi i Američané. (více o soudu s Tanzáncem čtěte zde)

Ghailani se ovšem bránil tím, že nevěděl, že nálože poslouží k teroristické akci. Dle Ghailaniho obhájce se jeho mandant stal obětí a nástrojem teroristů.

Republikáni rozsudek kritizují

Kriticky na rozsudek reagovali republikáni, kteří s vedením civilních procesů proti vězňům z Guantánama nesouhlasí od počátku. "Tento případ byl považován za snadný a Obamova administrativa neuspěla," prohlásil republikánský kongresman Pete Hoekstra.

"Tento tragický rozsudek ukazuje, že rozhodnutí administrativy prezidenta Baracka Obamy soudit teroristy z al-Káidy u civilních soudů bylo nesmyslné," uvedl další republikán Peter King s tím, že bude v Kongresu usilovat o zablokování dalších podobných soudních řízení.

Další problém: svědectví získané pomocí mučení

Vláda doufala, že soud shledá Tanzánce vinným ve většině, ne-li ve všech bodech obžaloby. Takový verdikt by podpořil její rozhodnutí postavit vězně z Guantánama před civilní soudy. Jenže u nich je řízení komplikovanější než u vojenských, protože porota musí o vině rozhodnout jednomyslně. U vojenských soudů stačí dvoutřetinová většina.

To ale nebyl jediný problém procesu s Ghailanim. Soudce totiž vyloučil svědectví klíčového svědka obžaloby, protože vyšetřovatelé o něm získali informace pomocí mučení. A americké úřady se teď bojí, že ze stejného důvodu mohou být při dalších civilních procesech vyloučeny i další důkazy.

Podle agentury AP tak soud s Ghailanim ve svých důsledcích znamená, že Obamovi se patrně do konce jeho funkčního období v roce 2013 nepodaří zrušit věznici na Guantánamu.

GUANTÁNAMO

Obama po svém nástupu do funkce slíbil, že kontroverzní věznici na Guantánamu do roka uzavře. Slib ale nesplnil a v zařízení, kterým prošlo na 800 vězňů, je dosud zadržováno asi 180 lidí (čtěte Guantánamo: jen pět usvědčených vězňů a uzavření v nedohlednu)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video