Auto městské policie projíždí centrem Vimperka. Ještě na začátku týdne tu

Auto městské policie projíždí centrem Vimperka. Ještě na začátku týdne tu strážníci jinak vidět nebyli. Na pochůzce po ulici byste je potkali jen stěží. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vimperk je podle policie nejklidnější město v kraji, lidé se ale bojí

  • 42
Přestože Vimperk na Prachaticku trápí v posledních týdnech potíže s narůstající romskou kriminalitou, policie zůstává v klidu. Tvrdí, že bezpečnostní situace ve městě není kritická. Jenže místní se bojí večer chodit do centra města. Ukázal to průzkum MF DNES, ze dvaceti oslovených lidí vyjdou na ulici bez obav jen dva.

Policie se ale i přes obavy místních lidí drží hlavně statistik. Podle nich prý Vimperk patří k nejklidnějším městům kraje, kriminalita klesá a není třeba dělat mimořádná opatření.

Každý, kdo si otevře stránku Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů na Facebooku, ale musí mít pocit, že obyvatelům města došla trpělivost a nepokoje jsou reálnou hrozbou. Ve skupině denně přibývají lidé, v pátek jich bylo 760. Volají po protestních akcích, pochodech a demonstracích, podepisují petici, aby v nejkritičtějších ulicích byly kamery.

Policie, která internetové stránky také sleduje, je ale v klidu a žádná mimořádná bezpečnostní opatření nechystá. "Vycházíme z faktů. Statistiky jednoznačně ukazují, že ve Vimperku letos dochází k výraznému poklesu trestné činnosti. Zaznamenali jsme o 92 trestných činů méně než loni. A to je pokles o třicet procent," argumentuje zástupce vedoucího prachatické policie Karel Ulm.

Vimperský starosta Bohumil Petrášek připouští, že problémy ve městě v soužití Romů a místních jsou. Že by situace mohla přerůst až ve střety, jako se tomu stalo na severu Čech, si však nemyslí. "Nepodceňujeme to a snažíme se tomu zamezit. Strážníci budou častěji kontrolovat problematické ulice, herny a bary," ubezpečuje starosta.

Daniel Ziemba, který je dočasně pověřen vedením vimperské městské policie, vidí za současnou situací ve městě náladu ve společnosti. "Celkově se zvedla vlna nevole proti Romům. Teď jsme začali s bezpečnostními opatřeními, třeba budeme v určité časy v ulicích posilovat o jednu hlídku," říká.

Lidé se bojí některé činy hlásit policii

Strážníci se skutečně začali v ulicích objevovat častěji a to po upozornění MF DNES. Ta tento týden vysledovala, že se dvě noci po sobě od 21 hodin do půlnoci ani jednou neukázali v problematickém centru.

Výtky novinářů se ale městská policie snaží zlehčit. Například jejich vůz stál dvě hodiny před služebnou státních policistů prý proto, že asistovali při zadržení celostátně hledané osoby, jednoho z nejproblematičtějších Romů ve Vimperku. Podezřelá auta projíždějící městem údajně nekontrolovali proto, že jejich majitele - místní Romy - znají.

A upozornění, že reportéři MF DNES viděli kouření marihuany na ulici, vyvrací s tím, že není jasné, zda to byla marihuana a její užívání není trestné. "Romové v našem městě marihuanu nepoužívají, to je pro ně lehká droga a vyhozené peníze," dodává Ziemba a naznačuje tím, že drogová scéna je tedy mnohem větším problémem.

Lidé ve Vimperku, kterým strážníci i radnice vzkazují, aby jim dali čas vše vyřešit, ale tak klidní nejsou. "To, že tu klesá kriminalita, je jasné, když se lidé bojí některé činy hlásit. A kde se objeví ve statistikách výhrůžky nebo nadávaní?" ptá se Jan Novotný.


Video