Poslanec Miloš Melčák.

Poslanec Miloš Melčák. | foto: ČTK

Víme, kolik stál Melčák: 960 400 korun ze státního

  • 36
Na tu odpověď jsme čekali dva a půl roku. Poslanec Miloš Melčák, zvolený za sociální demokracii, dostal za služby pro vládu Mirka Topolánka celkem 960 400 korun na ruku.

Dostal by ještě víc, kdyby vláda nepadla a vydržela až do řádných voleb v červnu 2010 (celkem by si na konto připsal 1,44 milionu korun). Jenže – nevyšlo to. Ale ten "skoromilionek" je taky dobrý.

Jak to pan Melčák udělal? Všechny detaily sice neznáme, poslanec totiž nepřekypuje ochotou se na toto téma bavit, nicméně se znalostí několika základních faktů můžeme dohodu mezi Topolánkovou vládou a klíčovým přeběhlíkem zrekonstruovat zhruba takto:

Melčák slíbil, že dá vládě ve dvousetčlenné Sněmovně 101. životodárný hlas. Bavit se o peněžní odměně bylo trochu nechutné, a tak přišel ministr vnitra Langer s nápadem: přidělí Melčákovi na dennodenní využití policejní vůz s řidičem, který se měl za těch 28 měsíců na trase Praha – Zlín (kde poslanec bydlí) co otáčet.

Nebyla to ta jediná výhoda: díky nulovým výdajům na dopravu mohl poslanec spořit – cestovní náhrady, které se vyplácejí podle vzdálenosti od místa bydliště, mu zůstávaly v plné výši. V případě pana Melčáka to dělalo 34 300 korun měsíčně. Vynásobíme- li to 28 měsíci, vyjde nám suma z titulku. (Melčákovo angažmá ve prospěch vládních stran bylo kvůli nákladům na policejní vůz a plat přiděleného policisty dražší, ale to už se na samotném Melčákově účtu neprojevilo.)

Hodnotil-li prezident Václav Klaus Topolánkovu vládu jako korupční, respektive jako vládu vzniklou z politické korupce, konečně víme, kolik se za držení vlády v Česku platí: trvá-li to celé čtyři roky a pochází-li klíčový poslanec z dalekého místa od Prahy, dělá to celkem 1,65 milionu.

Pro korektnost bych zde měl uvést ještě variantu, že poslanec Melčák dostal policejní vůz z důvodu ohrožení na životě. Ale vzhledem k tomu, že o žádných bezpečnostních rizicích nikdy nemluvil, že podobnou službu dopřál ministr Langer i dalšímu přeběhlíkovi z řad ČSSD, Snítilému, a že ji pak krátce po pádu vlády oběma sebral, nelze si to přeložit jinak, než: "Za vaše služby vám děkujeme, ale teď už je potřebovat nebudeme."

Sociální demokraté se teď trochu domáhají, aby Langer jasně přiznal, že k přidělení ochranky dvěma poslancům nebyl žádný důvod. Raději by však měli sami počítat s tím, že až budou letos v říjnu známy výsledky předčasných voleb, bude to možná právě Paroubek, kdo bude lovit v rybníku ODS svého Melčáka. Pravda, nebude mu říkat přeběhlík, ale hezky po paroubkovsku "konstruktivní poslanec".

Nicméně zadarmo ten 101. hlas nejspíš ani on nedostane. A může si za to sám. Se svržením vlády chvátala ČSSD tak moc, že parlament nestihl projednat navrženou změnu, aby ve Sněmovně nebyl sudý počet poslanců, a nehrozil tak další povolební pat. Příležitost pro nechutné kupčení s hlasy kvůli ČSSD zůstává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video