Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Našli jsme bájnou navigační pomůcku Vikingů, tvrdí francouzští vědci

  • 17
Francouzští vědci objevili ve vraku středověké lodi v Lamanšském průlivu krystal, o kterém se domnívají, že sloužil Vikingům jako navigační pomůcka. Legenda praví, že skandinávští mořeplavci dokázali díky kamenu i během oblačného dne přesně zjistit polohu slunce.

Vědecký tým z univerzity v Remeši tvrdí, že krystal objevil ve vraku britské lodi, která se roku 1592 potopila nedaleko ostrova Alderney. Vedle kamene velkého přibližně jako krabička od cigaret ležela dvě kružítka, což podle BBC naznačuje, že byl využíván při navigaci.

Sluneční kompas

Jak mohl fungovat "navigační krystal"

Nevelký kámen je podle francouzských badatelů z islandského křišťálu, tedy kalcitu, který dokonale rozkládá světlo na dva rozcházející se paprsky. Vědci už dříve prokázali, že otáčením islandského křišťálu lze najít místo, kde se oba paprsky schází, a podle toho i za špatného počasí určit přesnou polohu slunce.

Vikingové podle legend tento "sluneční kámen" používali při svých dlouhých plavbách přes Atlantik. A vědci tvrdí, že vikingské sluneční kameny mohli používat i středověcí námořníci, kteří se nechtěli spoléhat jen na kompasy.

Tím vysvětlují i fakt, že se tento kus islandského křišťálu našel ve vraku lodi, která se potopila šest století po vikingských dobyvačných výpravách.

Alderney, Lamanšký průliv

Alderney, Lamanšký průliv


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video