Chebští celníci zabavili padělané stodolarové bankovky. | foto: Celní správa ČR

Vietnamci dovezli 112 milionů „rituálních“ dolarů

  • 30
Stodolarovky začaly padat na chebské celníky, když minulý týden kontrolovali kontejnery s kuchyňskými potřebami a potravinami vypravené z Vietnamu. Když balíčky s penězi spočítali, zjistili, že mají 112 milionů dolarů.

Státnímu rozpočtu ale tyhle peníze moc nepomůžou. Celníci zjistili, že to nejsou originální bankovky, ale napodobeniny. Celkovou sumu 112 miliónů dolarů počítali několik hodin. Svazky leží v sedmadvaceti krabicích o rozměrech třicet krát třicet centimetrů.

"Napodobeniny jsou oboustranné, mají jasnější barvy než originál a balíčky po sto kusech jsou přelepené páskou s nápisem "bankovky na kult". Pravděpodobně se jedná o tzv. obětní bankovky určené pro různé národnostní rituály a kulty," vysvětlila Jitka Blahutová z celního ředitelství v Plzni.

Tajemník svazu Vietnamců v České republice  Mac Van Nhat z Chebu o případu ví.

"Zabavení dolarů mě pobavilo. Peníze jsou určené ke spálení při obětních rituálech. Naši obchodníci a další občané Vietnamu zapalují svitky dolarů každého prvního a patnáctého dne v měsíci," bavil se nad úlovkem celníků tajemník.

Vysvětlil, že Asiaté zapalují spolu s obětními dolary i vonné tyčinky, kterými vyvolávají duchy předků. Dolary neshoří úplně. Jejich zbytky házejí cizinci do řeky či do potoka a posílají je tak na věčnost svým zesnulým.

"Když spálím peníze, tak budu bohatý i v posmrtném životě," přiblížil tajemník Mac Van Nhat obětní rituály svých krajanů. 

ČNB musí potvrdit, že jde o padělky
K Asiatům, kteří by je mohli použít v souladu se svými tradicemi, ale celníci zatím napodobeniny nepustili. Na případu už pracují policisté a hlavní slovo bude mít Česká národní banka.

"Její odborníci musí posoudit, zda tyto bankovky mohou být propuštěny do volného oběhu. Vzhledem k velkému množství dovezených bankovek ale nemůžeme vyloučit, že by je mohl někdo zneužít," sdělili celníci.
 
"Nepředstavujte si, že to jsou bůhví jaké padělky. I laik rozezná, že nejde o originál. Česká národní banka dává podobným padělkům pátý, poslední stupeň nebezpečnosti z pětibodové stupnice," řekla mluvčí plzeňských celníků Jitka Blahutová.

Kdo ale stodolarovou bankovku nikdy neviděl, mohl by si ji podle mluvčí snadno zaměnit s originálem.

Mohlo by se tak stát, že se "bankovkami" pokusí někdo platit. Do doby, než odborníci z České národní banky jednoznačně řeknou, jestli jde jen o neškodnou napodobeninu, zůstanou dolarovky v celnických trezorech.

,

Video