Odstupující vietnamský prezident Nguyen Minh Triet (vpravo) s budoucím šéfem strany Nguyenem Phu Trongem.

Odstupující vietnamský prezident Nguyen Minh Triet (vpravo) s budoucím šéfem strany Nguyenem Phu Trongem. | foto: AP

Vietnam se po pěti letech zahalil rudou. Soudruzi dumají, jak vyléčit ekonomiku

  • 77
Do Hanoje se sjelo 1 400 delegátů komunistického sjezdu, který se schází jednou za pět let. Soudruzi si na začátek zazpívali Internacionálu a pak začali rozhodovat o osudu Vietnamu v další pětiletce. Země, kde desetiletí třímá moc jedna strana, se bude muset popasovat s ekonomickými výzvami.

Sjezd je zároveň příležitostí, aby se blýsklo oddělení politické propagandy. Ulice vietnamských měst tak zaplavily rudé transparenty, které hlásají "Ať žije skvělá Komunistická strana Vietnamu", a také obří skulptury se srpem a kladivem.

Na internetových stránkách státního rozhlasu Hlas Vietnamu se skví titulky jako "Moudré vedení komunistické strany je klíčem k vietnamskému revolučnímu vítězství". Burcování komunistické strany ale nechává obyvatele klidnými.

DĚNÍ V KOMUNISTICKÉ STRANĚ

Komunistická strana sice striktně odmítá vznik další strany, ale drobně se demokratizuje uvnitř. Na lokální úrovni se voleb například účastní více kandidátů. Některé stranické funkce, do kterých se dříve jmenovalo, se dnes volí. Komunisté se také snaží do svých řad nalákat byznysmeny.
Kandidát na vedoucí post musí být alespoň jedno období členem politbyra a musí mu být nejméně 65 let.
Prezidentská funkce je ve Vietnamu především ceremoniální, zatímco premiér je zodpovědný za každodenní politiku země.
Mocným šéfem strany se pravděpodobně stane šestašedesátiletý Nguyen Phu Trong. Bývalý novinář Vietnamského komunistického žurnálu byl vrchním stranickým marxistickým ideologem a patří do tábora konzervativců.

Dobře ví, že kdo by čekal příjezd nové jednotky osvícených mladých aparátčíků, kteří baží po hlubších reformách, hluboce by se mýlil. O kandidátech na budoucího vůdce strany, premiéra a prezidenta se v kuloárech partaje, která má 3,6 milionu členů, šeptalo dávno před začátkem sjezdu.

Oficiálně je nově zvolených 200 členů Ústřední komise vybere na závěr sjezdu, který začal minulou středu a končí zítra, a budou se rekrutovat z nejvyšších pater zkostnatělé strany. Žádné překotné změny nelze čekat ani v politice strany, což ve svém projevu jasně naznačil i odcházející prezident Nguyen Minh Triet.

Marx a Lenin nás povedou vždy

"Velké myšlenky Ho Či Mina spolu s marxismem a leninismem budou vždy ideologickým základem a vedoucí hvězdou pro konání vietnamské strany a revoluce," hřímala hlava státu z řečnického pultíku. Stejně ostře se delegáti postavili proti jakémukoli náznaku politického pluralismu.

Nikdo ale nezastírá, že se nové vedení bude muset v ekonomice popasovat s ryze kapitalistickými problémy. I premiér Nguyen Tan Dung zdůraznil, že zemi čeká restrukturalizace ekonomiky, která by měla zrychlit industrializaci a modernizaci. Šéf kabinetu bije na poplach právě včas.

Vietnam se v polovině osmdesátých let zbavil plánované ekonomiky a spustil tržní reformy, které zemi rychle vynesly mezi takzvané asijské tygry. Jenže socialisticky orientovaná tržní ekonomika založená na drancování přírodních zdrojů a nekvalifikované pracovní síle, kde si ústřední roli drží státní sektor, se začala zadrhávat.

Ve výčtu největších problémů je deficit rozpočtu a zahraničního obchodu, korupce a také nedůvěra lidí ve stále padající měnu. Ti, kteří nějaké úspory mají, je často proměňují na dolary nebo zlato. Ekonomické reformy sice vyvedly miliony lidí z chudoby, ale zároveň astronomickou rychlostí rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými.

Režim stíhá disidenty a škrtí internet

Ať už stane v čele strany kdokoli, bude tyto problémy muset řešit. Odborníci ale upozorňují, že výsledky sjezdu není třeba přeceňovat. "Politické dokumenty jsou politické dokumenty a kam se bude Vietnam ubírat, bude záležet na celé škále politických faktorů," podotkl analytik Martin Gainsborough z Bristolské univerzity.

Na sjezd Komunistické strany, který se koná jednou za pět let, se sjelo 1 400 kandidátů.

Kýžené změny by v budoucnu do celé společnosti a zřejmě i politiky mohla přinést stále početnější a vzdělanější střední třída a odvážnější obyvatelé venkova. Komunističtí pohlaváři to dobře vědí, a proto nijak neslevují ze své tvrdosti vůči disentu, média navíc stále podléhají cenzuře. Žurnalisty "reakcionáře" dál drží na uzdě vyhlídka tvrdých trestů.

Na internetu kráčí Vietnam ve šlépějích Číny. Běžné je blokování opozičních stránek a věznění kyberdisidentů. Země s 23 miliony internetových uživatelů je podle zprávy Reportérů bez hranic nepřítelem světové sítě a řadí se mezi deset zemí světa, kde je nejhorší být blogerem.

Těsně před sjezdem si podle Human Rights Watch strana zajistila klid tím, že uklidila několik politických vězňů. V zemi se také náhle značně zpomalil přístup na Facebook a zatím není zřejmé, zda internetová policie přístup na sociální síť opět uvolní.

Sjezd komunistů se koná v Hanoji na severu Vietnamu

Sjezd komunistů se koná v Hanoji na severu Vietnamu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video