VIDEO: Potápěči prohledávají vrak u Lampedusy. Těla jsou všude, říkají

  • 227
Itálie truchlí za oběti námořní tragédie u ostrova Lampedusa, při které utonulo více než 340 běženců z Afriky. Potápěči nyní pátrají po mrtvých, kteří zůstali uvězněni v potopené lodi. Podle jejich slov na ně ve vraku čekala hrůzná podívaná. Záchranáři už nepočítají s tím, že by našli někoho živého.

V lodi, která se nachází v hloubce asi 45 metrů, je podle odhadů potápěčů uvězněno asi 200 mrtvých uprchlíků. Jejich těla jsou podle informací BBC v podstatě všude. Záchranáři už z vraku vytáhli 113 mrtvých, jejichž těla byla přepravena do jednoho z hangárů na místním letišti. Většina těl patřila ženám, mezi vyproštěnými jsou také čtyři děti.

Na vyprošťovacích pracích v současné době spolupracuje pobřežní stráž, několik rybářských lodí a helikoptéry. Záchranáři operují v okruhu čtyř námořních mil okolo potopené lodi. Práce však byly v pátek večer přerušeny kvůli špatnému počasí.

I přes stále oficiálně probíhající záchranné práce jeden ze členů pobřežní stráže italským médiím sdělil, že už není naděje, že je ještě někdo naživu. O tom, že už italské úřady nepočítají se záchranou živých lidí, hovořil i reportér stanice BBC. ten uvedl, že záchranáři dali najevo, že už nepotřebují přistavit sanitky, ale mnoho rakví.

Den po tragické události se do italským médií dostal také příběh jedné z žen, které cestovaly na potopené lodi. Eritrejka se totiž ocitla v pytli v hangáru mezi mrtvými, ačkoli byla naživu. Jeden ze záchranářů si naštěstí všiml, že ještě dýchá, takže se dostala do nemocnice v Palermu. Je ve vážném stavu, trpí podchlazením a také zánětem plic. Podle lékařů však není v ohrožení života.

Italský tisk v pátek píše "o ostudném masakru a hřbitovu uprchlíků", v nějž se proměnila Lampedusa. Deník La Repubblica tragédii věnoval osm stránek, komentátor Corriere della Sera napsal, že až skončí "záchranná operace, oschnou slzy a bude nalezen viník, nastane chvíle na to říci dost".

Kapitána lodě zadržela policie

Dvacetimetrová loď vyplula pravděpodobně z libyjské Misuráty. Na její palubě se tísnilo takřka pět stovek běženců. Stroj byl pravděpodobně v havarijním stavu. Nejvíc uprchlíků cestovalo z Eritrey a Somálska

Když loď začala nabírat vodu, pokoušeli se cestující upoutat pozornost ostatních plavidel a lidí na zhruba kilometr vzdáleném břehu. Protože na palubě nebylo žádné komunikační zařízení, rozhodli se rozdělat signální oheň. Plameny ovšem nakonec zachvátily celou loď (více o potopení lodi čtěte zde). Kapitán potopené lodi, 35letý Tunisan, byl zadržen policií. Ta uvedla, že byl z Itálie vyhoštěn teprve před šesti měsíci.

Tragédie zasáhla celou Itálii. Ve všech italských školách se v pátek ráno držela minuta ticha za utonulé. Pietním aktem začínaly také všechny páteční fotbalové zápasy. Přímo na ostrov pak dorazil italský ministr vnitra Angelino Alfano. Už ve čtvrtek se k události vyjádřil i papež František (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video