Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Hrad cvičí na papeže, se stopkami v ruce

  13:03aktualizováno  13:03
Na Pražském hradě ladí noty na zítřejší návštěvu z Vatikánu. A to doslova. Hudba hradní stráže se činí, reprezentačními prostory se nesou tóny slavnostního pochodu. Ředitel protokolu Jindřich Forejt má v rukou stopky a odpočítává. Na ostro to bude až v sobotu, i při dnešní generálce ale musí vše na vteřiny sedět.

"Zkusíme to ještě jednou," zavolá vrchní hradní protokolář na dirigenta. Orchestr hradní stráže spustí barokní fanfáry, dva vojáci pomalu otevírají dveře. Po obou stranách jsou jejich kolegové s historickými vojenskými prapory. Nechybí ani krásně vyšívaná standarta s nepřehlédnutelným husitským kalichem.

Forejt se uklání směrem k neviditelnému Svatému otci, který jakoby právě vstoupil do Španělského sálu. Pak se stane sám papežem a kráčí důstojným krokem uličkou až k třem čestným křeslům na konci, která jsou určena pro Jeho svatost a prezidentský pár.

Právě v těchto prostorách, kde se například tradičně volí prezident, přednesou zítra hlava římskokatolické církve i hlava České republiky projev. Forejt chce vědět, zda délka skladby odpovídá času, který je potřeba na příchod návštěvy. V ruce má stopky.

Pak přeskočí v čase. "Svatý otec končí projev," upozorňuje od řečnického pultíku a předvádí papeže, kterak míří ke svému křeslu. "A teď zkusíme ještě odchod," pokyne hudbě.

Stráž spustí Pochod prince dánského, za jehož zvuků se papež s prezidentem odeberou zpět do útrob Pražského hradu. Stráž opět otevírá dveře.

Nejtěžší bylo udržet v tajnosti překvapení

Ještě než téměř šest stovek osobností veřejného života ve Španělském sále vyslechne papežovo poselství, stráví Benedikt XVI. s prezidentským párem půl hodiny soukromým jednáním. Hlavy států se oficiálně přivítají v Trůnním sále, kde jindy prezident jmenuje generály či vládu. Zde také na jaře vítal amerického prezidenta Obamu.

Hudba ve Španělském sále

papež přichází:

Fanfare
autor: Michel-Richard de la Lande (1657-1726)

papež odchází:

Rondeau
autor: Jeremiah Clarke (1674-1707)

Ve vedlejším Brožíkově sále si host a hostitel vzájemně vymění dary. "Na tomhle stole budou stát," ukazuje hradní mluvčí Radim Ochvat. Na tom větším či menším? ptají se zvídaví novináři. "Raději si vyfotografujte oba," odpovídá mluvčí s úsměvem. Co papež dostane, je zatím tajemstvím.

Návštěva se pak přesune do Habsburského sálu k privátnímu jednání, které bude trvat asi dvacet minut. Zhruba podobný čas věnoval papež prezidentovi, když ho přijal v květnu ve Vatikánu. Až poté se trojice odebere do Španělského sálu.

Hrad připravuje papežovu návštěvu pečlivě, do organizačních záležitostí je ale zasvěcena jen malá skupinka lidí. A to na obou stranách. "Milé překvapení této návštěvy, a to je možná i jedna z odlišností vůči jiným návštěvám, je to, že i na vatikánské straně je poměrně dost malý tým. Na té naší je to zhruba sedm lidí," řekl novinářům Forejt.

Sám je překvapený, jak náročný program Vatikán papežovi odsouhlasil. "Papežovi je přes osmdesát let a jeho program je velice náročný po celé tři dny," řekl. Srovnávat návštěvu s příjezdem amerického prezidenta nechce. "Každá návštěva je jiná, má svá specifika, trvala jinak dlouho. Tato návštěva trvá plné tři dny, návštěva prezidenta Obamy byla dvoudenní, tím je tedy dán i rozsah příprav," řekl Forejt iDNES.cz

A co je na přípravách nejnáročnější? Udržet co nejvíce tajemství, aby mohl být Svatý otec co nejvíce mile potěšen, odpovídá s úsměvem Forejt.

Papež se na Hrad vrátí ještě v neděli. To zde proběhne setkání s představiteli akademického života, kteří si vyslechnou Benediktův projev. "Papež je kromě hlavy katolické církve také profesor teologie, člověk z akademické sféry," vysvětlil zástupce ředitele tiskového odboru Martin Erva.

Přivítání Sv. otce na Pražském Hradě

Podrobný scénář

14:45 nástup čestné stráže (Hradní stráže) na schodiště k Novému vchodu na II. nádvoří
16:00 nástup velké čestné stráže (Hradní stráže) na Paccasiho schodiště v Matyášově bráně, ke vchodu do Carolova křídla z I. nádvoří Pražského hradu, na slavnostní schodiště v Plečnikově sloupové síni, k soše T.G.Masaryka v Rothmayerově sále
16:00 nástup praporečníků (Hradní stráž) s prapory do Klínové chodby Pražského hradu
16:00 nástup čestné jednotky na I. nádvoří Pražského hradu (službu konající jednotka)
16:10 příjezd pana předsedy vlády na Pražský hrad
16:25 příjezd papeže Benedikta XVI. na Pražský hrad
16:30 přivítání papeže Benedikta XVI. panem prezidentem republiky a paní Livií Klausovou (Trůnní sál)
papež vstupuje do Trůnního sálu ze Šatny
prezidentský pár vstupuje do Trůnního sálu z Brožíkova salonu
zápis papeže Benedikta XVI. do Pamětní knihy Pražského hradu (Brožíkův salon)
16:35 soukromé setkání prezidentského páru a papeže Benedikta XVI. (Habsburský salon)
16:30 - 16:50 setkání kardinála-státního sekretáře Bertoneho a pana předsedy vlády ČR Jana Fischera (Přijímací salon Státního apartmá)
16:50 konec setkání prezidentského páru a Svatého otce, prezidentský pár a Svatý otec přecházejí z Habsburského salonu přes Skleněný salon a Malý salonek do Zradlového sálu
16:50 nástup České filharmonie do Španělského sálu
16:55 předání darů (Zrcadlový sál)
setkání papeže Benedikta XVI. s hosty (Zrcadlový sál)
Svatý otec přechází v doprovodu prezidentského páru ze Zrcadlového sálu do Španělského sálu
setkání Svatého otce s předsedou Senátu PČR, s předsedou Poslanecké sněmovny PČR a s předsedou vlády ČR
17:05 setkání papeže Benedikta XVI. se zástupci veřejného života České republiky (Španělský sál)
prezidentský pár a papež vstupují do Španělského sálu z Prezidentského salonku (fanfára)
prezidentský pár a Svatý otec zaujmou čestná místa v čele sálu
17:10 pozdrav prezidenta republiky
17:15 - 17:40 koncet České filharmonie (Antonín Dvořák: "Te Deum, op. 103")
pozdrav J.S. papeže Benedikta XVI. (pozdrav pronášen od řečnického pultu v anglickém jazyce)
17:45 konec setkání
odchod pana prezidenta republiky, paní Livie Klausové a papeže Benedikta XVI. ze Španělského sálu
18:00 přechod papeže Benedikta XVI. z Nového královského paláce do Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
nešpory v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha za přítomnosti Jeho Svatosti papeže Benedikta XVI.
19:15 konec obřadu, odjezd Svatého otce z Pražského hradu

zdroj: KPRHlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční strom Na Staroměstském náměstí je už ozdobený (25.11.2015).
Pražský vánoční strom roste u Berounky, upozornil na něj tipař

Vánoční strom, který letos ozdobí tradiční adventní trhy na pražském Staroměstském náměstí, roste u Berounky na Křivoklátsku. Tip na zhruba 24 metrů vysoký...  celý článek

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla v zámecké kapli Zjevení Páně...
Cenný Brandlův obraz z kaple patří Smiřicím, ne farnosti, rozhodl soud

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla, který byl v českých zemích jedním z hlavních představitelů vrcholného baroka, bude i nadále patřit městu...  celý článek

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL (18....
Peníze, které necháme rodinám, nikdo nevytuneluje, říká Bělobrádek

Máme své návrhy na pomoc rodinám s dětmi spočítané na šedesát miliard, říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Tyto peníze zůstanou v rodinách, nikdo je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.