VIDEO: Havel a spol. se marně dobývali na čínskou ambasádu s protestem

  • 530
Václav Havel, Václav Malý a Pavel Landovský přinesli na čínskou ambasádu v Praze dopis prezidentovi Chu Ťin-tchaovi. Protestují v něm proti odsouzení disidenta Liou Sia-paa. Číňané se ale trojici u brány zcela ignorovali. Čínskou velvyslankyni v Praze si kvůli případu zřejmě předvolá ministerstvo zahraničí.

První český prezident Havel, biskup Malý a herec Landovský dorazili k čínské ambasádě v Bubenči v jedenáct hodin dopoledne. Očekávalo je tu šest policistů v uniformě, kteří dohlíželi na pořádek, a chumel asi tří desítek novinářů.

Biskup Václav Havel, herec Pavel Landovský a bývalý prezident Václav Havel před čínskou ambasádou v Praze. (6. ledna 2010)Havel a jeho dva společníci přinesli na zastupitelský úřad dopis pro čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Připomínají mu v něm uvěznění obhájce lidských práv Liou Sia-paa, kterého soud 25. prosince poslal na jedenáct let za mříže za "rozvracení státní moci". U vchodu ale zvonili marně, naprázdno vyšel i pokus Pavla Landovského zaklepat holí.

Tři příchozí považují proces za výsledek politické objednávky, za kterou nese odpovědnost čínský prezident. "Soudíme, že byl zejména míněn jako důrazné varování, aby jiní nenásledovali cestu Liou Sia-paa. Před třiatřiceti lety jsme byli policií v naší zemi, tehdy pod vládou komunistické strany, zadrženi za ten samý 'zločin'," připomínají Číně někdejší signatáři Charty 77.

PANE ČÍNSKÝ PREZIDENTE...

"Když intelektuálové, umělci, spisovatelé a akademici přemýšlejí, kladou otázky, kritizují a snaží se o dialog, není na tom nic rozvracečského."

Právě tímto disidentským impulsem se totiž inspiroval Liou Sia-pao, když se podílel na vypracování manifestu nazvaného Charta 08.

"Pokud intelektuálové, umělci, spisovatelé a akademici přemýšlejí, kladou otázky, kritizují a snaží se o dialog, není na tom nic rozvracečského," píšou dále bývalí disidenti v dopisu, který nakonec musel Václav Havel vhodit do obyčejné schránky na noviny na bráně ambasády. "Zdá se, že ji nevybírají," prohodil skepticky Landovský.

Svět strká před Čínou hlavu do písku

Kvůli uvěznění předního disidenta se na Čínu obrátil už dříve Český helsinský výbor. "Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby Čínské lidové republice tento její morální závazek (podpis pod Všeobecnou deklarací lidských práv) připomněly," vyzval.

Získal sice podporu šedesáti osobností, které podepsaly též Chartu 77, svět ale zatím je bezzubý. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay vyjádřila nad rozhodnutím čínské justice "hluboké znepokojení", EU verdikt odsoudila.

"Myslím, že EU má v tomto ohledu (prosazování lidských práv při diskusi s Čínou) značné rezervy," řekl po marném pokusu předat dopis lakonicky Havel.

Fischer Kohoutovi: Zabývejte se disidentem

Premiér Jan Fischer požádal ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Kohouta, aby se kauzou čínského disidenta Liou Sia-paa zabýval. Podle vládního mluvčího Romana Proroka by si ministerstvo zahraničí mělo v této věci pozvat k rozhovoru čínskou velvyslankyni v Praze Chuo Jü-čen, oznámila ČTK.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka informaci potvrdil, nemohl však doplnit žádné podrobnosti. Obecně platí, že podobné pozvání velvyslance bývá výrazem znepokojení nad konkrétním problémem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue