Vídeň dostane další údaje o Temelínu

  • 1
Praha - Česká republika poskytne Rakousku další dodatečné dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. V sobotu se na tom dohodli ministr zahraničí Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer. Tím byla zažehnána hrozba další vážné česko-rakouské krize, která mohla vyvrcholit krachem mezistátní dohody z Melku.

Tam se premiéři obou zemí dohodli na posouzení vlivu Temelína na životní prostředí.

"Musím říct, že jsem spokojen," konstatoval bezprostředně po jednání Kavan, ačkoli Praha poskytne Vídni informace, o nichž se v dohodě z Melku nehovoří. "Rakouská strana oceňuje, že některé informace nabízíme jako gesto dobré vůle," řekl Kavan. Odmítl, že by Praha podlehla tlaku Vídně.

"Na žádný diktát jsme nepřistoupili," prohlásil Kavan. Česko například odmítlo dát Rakousku údaje o své energetické politice, o termínech uzavírání tepelných elektráren v severozápadních Čechách, což Vídeň původně požadovala.

GLOSA

Ústup od Temelína

"Bylo by to vměšování do české energetické politiky," uznal i rakouský ministr, který z jednání odcházel rovněž spokojen.

Kavan odmítl i požadavek Rakouska, aby se v rámci ekologického auditu Temelína vypracovala i takzvaná nulová varianta, která předpokládá, že by elektrárna nebyla vůbec postavena. Namísto toho ale poskytne Praha posouzení varianty, že by elektrárna byla zakonzervována. Vídeň dostane také zápis ze speciálního semináře, který se týkal případné těžké havárie v Temelíně.

Temelín bude dva měsíce stát
(článek z 3. května)

"Vycházíme z prohlášení premiéra Miloše Zemana, že v případě, že by Temelín nesplňoval bezpečnostní a ekologická kritéria běžná v členských zemích Evropské unie, česká vláda by nedovolila uvedení Temelína do provozu," řekl Kavan. "Osobně si myslím, že se to nestane. Všechny evropské studie, které k tomu existují, podporují naše stanovisko, že Temelín je bezpečný."

Rovněž předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, které se sobotního mezistátního jednání rovněž zúčastnila, potvrdila, že Temelín bude bezpečný.

Kavan slíbil poskytnout Rakušanům i údaje o současných technických potížích v nejaderné části Temelína. Kvůli problémům s nadměrným chvěním turbosoustrojí musel být první blok elektrárny až do konce června odstaven.

Všechny doplňující údaje by Vídeň měla dostat zhruba do týdne. Nejpozději měsíc po doručení zorganizují veřejná slyšení, na němž se budou moci Rakušané vyjádřit k závěrům speciální temelínské komise. Ta dospěla k závěru, že vliv elektrárny na životní prostředí bude nízký, nevýrazný a přijatelný. Vedení českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v sobotu slíbilo, že se veřejných slyšení v Rakousku zúčastní.

V červenci by pak měl být proces zahájený koncem loňského roku ukončen společným stanoviskem premiérů Česka a Rakouska.

Odpůrci Temelína s dohodou nesouhlasí
Dohodu z Melku, kde se Česko i Rakousko dohodlo na kompromisu ohledně Temelína, považují odpůrci atomu za mrtvou.

"Neslavná série poruch, prudké zvýšení nákladů i studie o možnosti těžkých havárií si jednání o zřeknutí se Temelína přímo vynucují," prohlásila ekologická mluvčí rakouských sociálních demokratů Ulli Simová.

"Sám ministr Molterer mluví o potřebě celý projekt přehodnotit; to ale může v nynější situaci znamenat jedině úplně od něj odstoupit," tvrdí mluvčí SPÖ.

Ukončení procesu z Melku a jednání o takzvané nulové variantě požadují také další rakouští odpůrci jaderné energetiky.

Po ekologické mluvčí  SPÖ a mluvčím Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefu Pühringerovi prohlásilo také hnutí Global 2000 proces z Melku za prakticky mrtvý a vyzvalo Molterera, aby s Kavanem jednal pouze o definitivním odstavení Temelína.

Co požaduje Rakousko

Provedení nové bezpečnostní prověrky elektrárny a předložení seriózní a úplné dokumentace k ekologické prověrce

Zapracovat do dokumentace takzvanou nulovou variantu, tedy neuvedení Temelína do provozu

Odložení veřejného slyšení k Temelínu, původně plánovaného na 9. květen do Lince

Grégr by měl odstoupit, říkají aktivisté
Podle představitelky hnutí Corine Veithenové by měl Molterer Kavanovi také připomenout slib ministra průmyslu Miroslava Grégra, že v případě nedodržení termínu uvedení Temelína do provozu a překročení jeho schválených nákladů odstoupí.

Místo neplodných pokusů o oživení ekologické prověrky elektrárny by mělo být nyní na programu dne jen její úplné odstavení, uvedla Veithenová a poukázala na to, že 11. května  vypršela podle české strany lhůta k podávání připomínek ke zveřejněné dokumentaci, čímž se jakékoli další námitky ocitají v právním vakuu.

Molterer má všechny trumfy k odstavení elektrárny, říká aktivista
Předseda hnutí Stop Temelín Josef Neumüller uvedl, že ministr Molterer má teď v ruce všechny trumfy k uzavření Temelína a musí je použít.

Co se děje při odstávce reaktoru v Temelíně?

Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře se provoz v Temelíně ani po odstávce reaktoru nijak nezměnil. "Dodavatelé měří jednotlivé součásti turbíny. Jedna nízkotlaká část se poveze na úpravu do závodů Škody v Plzni," řekl iDNES Nebesář. 

"Provoz v elektrárně se nezastavil ani neomezil. Normálně pracuje i směnný provoz v plné sestavě. To, že neprobíhá štěpná reakce, neznamená žádnou dovolenou," dodal mluvčí.

Jedním trumfem je podle něj rakouský nesouhlas s uzavřením kapitoly energetika přijímacích jednání mezi ČR a EU.

Dalšími jsou pak zahájení právních kroků proti provozovatelům Temelína, rakouská iniciativa proti elektrárně na úrovni EU, která by vedla k mezinárodní konferenci o odstavení Temelína, zákaz dovozu české elektřiny do Rakouska nebo vyjasnění otázky záruk za případnou katastrofu Temelína.

Rakouským trumfem by podle Neumüllera mohlo být i nabídnutí konkrétní pomoci české straně v případě, že se provozu Temelína zřekne. Pro tento případ vyhlašuje hnutí Stop Temelín veřejnou sbírku pod heslem Společně pro slunce a svobodu a vyzývá obyvatele, aby do ní přispěli tisíci šilinky.

Rovněž další státy EU by se měly připojit ke konkrétní pomoci, jež by ulehčila České republice uzavření Temelína, uvádí Neumüller.

SÚJB: Temelín je v pořádku
Zprávou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost o jaderné bezpečnosti temelínské elektrárny se bude v pondělí zabývat vláda. Studie se týká zejména situace kolem turbíny v nejaderné části prvního bloku elektrárny.

"Z hlediska jaderné bezpečnosti žádné závady nevidíme," shrnul hodnocení bezpečnosti mluvčí SÚJB Pavel Pittermann. "Reaktor funguje v pořádku, systémy ochrany a řízení také," uvedl Pittermann. "Práce probíhají tak, jak jsou naplánovány. Na prvním i druhém bloku," dodal.

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.
* 3. května (2001) Kvůli ohnuté hřídeli musí pracovníéci Škody vyměnit rotor nízkotlaké části turbíny.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer (vlevo) sleduje českého ministra zahraničí Jana Kavana, se kterým se 12. května v Praze dohodl na doplnění dokumentace k jihočeské jaderné elektrárně Temelín.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer (vlevo) sleduje českého ministra zahraničí Jana Kavana, se kterým se 12. května v Praze dohodl na doplnění dokumentace k jihočeské jaderné elektrárně Temelín.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video