Vídeň a Praha dohodly prověrku elektrárny

P r a h a, V í d e ň - Česká republika a Rakousko zažehnaly na poslední chvíli novou krizi kolem jaderné elektrárny Temelín. Šéf české diplomacie Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vydali společné prohlášení, v němž Rakousko stáhlo kritiku Zemanova kabinetu. Vídeň předtím tvrdě napadala český postup při prověřování Temelína a tvrdila, že Praha porušuje to, na čem se představitelé obou států dohodli v Melku. Rakouští aktivisté se dokonce opět chystali zablokovat hraniční přechody.
V Temelíně byli od loňského podzimu nuceni potýkat se například s výpadkem kondenzačních čerpadel, únikem a vznícením se oleje a s vibracemi potrubí.

Po podpisu prohlášení dali organizátoři blokád najevo, že prozatím protesty neuskuteční. "Zablokování i jen jediného přechodu by znamenalo zásadní porušení dohody z Melku," varoval Kavan.

Ze společného prohlášení vyplývají pro české zástupce jen dva základní úkoly: organizovat veřejná slyšení k Temelínu a zpřístupnit veškerou dokumentaci elektrárny. Rakušané naopak přistoupili na to, že prověrka Temelína bude ukončena v plánovaném termínu na začátku června. Tento termín napadají čeští i rakouští odpůrci elektrárny. Podle nich za tak krátkou dobu nelze seriózní zkoušky provést.

Přestože se vídeňské vládě nepodařilo donutit českou stranu k výrazným ústupkům, byl rakouský ministr Molterer spokojen. "Tímto prohlášením je garantována realizace dohod z Melku v plném rozsahu," uvedl ministr.

Hlavním důvodem prohlášení, jehož zveřejnění si rakouská strana vyžádala v úterý ráno, bylo uklidnění vlastních aktivistů, kteří se v tu chvíli v Linci rozhodovali, zda budou blokovat hranice s Českou republikou. Blokády byly odloženy a rakouská vláda uvedla, že s jejich vyhlášením už nepočítá. "V prohlášení Molterer - Kavan jsou obsažena mnohá přání nevládních organizací," uvedl kancléř Schüssel.

Plné znění společného prohlášení ministrů Jana Kavana a Wilhelma Molterera.

Podle prohlášení ministrů má být například zpřístupněna na internetu celá dokumentace k Temelínu, což dovolí veřejnosti, aby se zapojila do diskusí při jeho posuzování.

Komuniké ministrů Kavana a Molterera také umožnilo, aby se v úterý v Praze poprvé sešla česko-rakousko-německá komise expertů, která za účasti pozorovatelů vyslaných EU projednávala praktické uskutečnění požadovaných zkoušek Temelína. Ještě před několika dny přitom nebylo jisté, zda Rakušané přijedou.

Temelín již zkoumají experti sedmi zemí.

Ráno byl však už Kavan optimistický. "Očekávám, že bude na tomto jednání udělán lví krok kupředu." To se zřejmě stalo, protože experti stanovili jasný harmonogram posuzování Temelína, který by měl umožnit jeho plné spuštění v plánovaném letním termínu.

Komise se dohodla, že první výsledky své práce by měla předložit veřejnosti v polovině dubna. Pak budou mít zájemci z Česka, Rakouska a Německa třicet dnů na to, aby vyslovili své připomínky. A na konci května dostane výsledek česká a rakouská vláda.

"Pak už bude další rozhodnutí jen na politicích," řekl Miroslav Martiš, kterého do komise nominovalo české ministerstvo životního prostředí. Dodal, že úkolem komise bude zhodnotit vliv Temelína na životní prostředí, nikoli však to, zda má či nemá být elektrárna uvedena do provozu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video