Pamětník masakru u Dobronína

Pamětník masakru u Dobronína | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Viděl poválečný masakr Němců u Jihlavy, dnes ale vraždění popírá

  • 513
Zvoníme u staršího domu v Jihlavě. Bydlí tam muž, který byl podle německé zprávy Fritze Hawelky, někdejšího předsedy spolku Iglauer Sprachinsel, v květnu 1945 na louce Budínka u Dobronína. A který je podle historiků zřejmě jediným žijícím účastníkem 65 let starého poválečného masakru Němců u Dobronína.

Případ, kdy místní obyvatelé těsně po válce údajně ubili patnáct sousedů německé národnosti, po 65 letech vyšetřují kriminalisté. Už vykopali ostatky čtyř lidí.

Pan Robert K. žije nedaleko centra Jihlavy, je mu 88 let. Když se ho zeptáte na Budínku, poslední dny války, na vězení v dobronínské hasičárně, kam rozhořčení lidé místní Němce zavřeli, těžko loví v paměti.

"Nepamatuji se. Nevím, že ta louka tam je. Vím, že je tam cesta na Nové Dvory..." Stejnou odpověď zřejmě dostali i kriminalisté.

Na život v obci si však Robert K. vzpomíná. "S Němci jsme vycházeli dobře. Samozřejmě, že někdy jsme se jako děti seprali. Ale pak jsme zase byli kamarádi. Bavili jsme se česky," vzpomíná.

"Otec byl drsný, ale zabíjení si nepamatuju"

V Dobroníně se Robert K. narodil v roce 1922. "Vyučil jsem se sklářem a pracoval v místních sklárnách," přibližuje. Postupně se v továrně vypracoval na mistra. "Byl jsem tam jednu dobu nejmladším mistrem. V dílně jsme dělali mísy a flakony na parfémy. A co je se sklárnami teď? Jsou zruinované," připomněl.

NA MÍSTĚ STOJÍ KŘÍŽ

V místě hrobu Němců u Dobronína na Jihlavsku od noci na středu stojí třímetrový dřevěný kříž.

Kdo je autorem kříže, zatím není jisté. Podle novináře Miroslava Mareše, který se kauzou zabývá dlouhodobě, to zřejmě byli lidé z okolí.

Podle policistů začala stavba kříže v úterý po 18:00. "Na místo se dostavila skupina místních lidí a postavila tam kříž," popsala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Ostraha proti nim nezasahovala, protože nenarušili místo průzkumu.

Zdroj: ČTK

Po válce nastoupil k policii. Nejprve čtyři roky působil v kapele ministerstva vnitra, později pracoval na obvodním oddělení v Jihlavě.

Teď je penzista s policií také v kontaktu - kvůli výslechům. Kriminalisté se ptají i na jeho otce, který byl podle zprávy lídrem skupiny násilníků na Budínce.

Vražda byla podle svědectví brutální. Němečtí obyvatelé Dobronína a okolních vesnic si nejprve museli vykopat hroby a pak byli ubiti lopatami a rýči. Kdo přežil, toho zastřelili. "Otec byl drsný. Ale že by byl až tak drsný, jak se píše v té německé zprávě, to si nepamatuju," reagoval včera Robert K.

Jeho otec se jmenoval stejně: Robert. Pracoval také ve sklárně, později se stal vedoucím hostince. V polovině 50. let z obce odešel na sever Čech. Syn zůstal a v Dobroníně se seznámil se svou budoucí ženou. "Byli bychom teď spolu tak 60 let," říká 88letý muž.

Pan Robert nezůstal sám, je součástí větší rodiny. Společnost mu dělá i přítelkyně. Rád poslouchá dechovku, občas si sám zahraje na klarinet. "S kamarády míváme i vystoupení. Bývá to na MDŽ nebo na Josefa," říká. Kapelu měl už kolem války v Dobroníně. Říkali si Veselí skláři. Hráli na klarinet a saxofon.

Vyšetřování případu Budínka po 65 letech ho překvapuje. Ve zprávě se dokonce píše, že Robert K. byl nejen svědkem, ale dokonce jedním z pachatelů. "Myslím si, že to s vraždou není pravda, že je to vymyšlené," říká Robert. To, že se teď i on dostává do centra pozornosti, mu velkou radost nedělá. "Nejsem v klidu, jak za mnou pořád někdo chodí. Docela mě to štve," prohlašuje.

Podle děkana pražské právnické fakulty Aleše Gerlocha přitom není stíhání možných pachatelů vyloučené. Vražda by už sice byla promlčená, ale třeba genocida ne.

"Vyšetřovatelé však musí vzít v potaz i amnestijní zákon z roku 1946. Ten osvobozuje pachatele činů, které měly přispět k boji o znovunabytí svobody nebo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů," připomněl Gerloch. A sehnat po letech všechny důkazy bude obtížné.

MASAKR NA BUDÍNCE

Kriminalisté začali tento týden odkrývat ostatky lidí na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku. Přivedla je k tomu německá zpráva, podle níž zde místní lidé v květnu 1945 zmasakrovali 15 německých sousedů, kteří měli být po válce odsunuti do vlasti - ubili je rýči a lopatami, část z nich postříleli. Ve zprávě je mezi účastníky masakru uvedeno i jméno dnes 88letého Roberta K. z Jihlavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video