Vichr přinesl deště, řeky stoupají

  • 8
Oteplení a deště, které s sebou přinesl prudký vítr, už zvedly hladiny většiny českých řek. Jako první se z koryta vylila Stěnava. Zaplavila silnici v Hynčicích u Broumova. Větší řeky příval vody zatím zvládají. Nejhorší situaci vodohospodáři očekávají v povodí Labe a horní Berounky.

Vodohospodáři proto vyhlásili na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Po několika hodinách ale voda začala opadávat a třetí stupeň byl odvolán.

Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platí na Labi v Němčicích, Na Dědině v Mitrově a na Cidlině u Nového Bydžova a Sán. Hladiny těchto řek stoupají.

Vzhledem ke srážkám a zásobám tajícího sněhu na horách očekávají vodohospodáři další vzestup a někde i vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení.

Labi už je koryto úzké
V Němčicích u Pardubic se Labe vpodvečer začalo vylévat z břehů. "Ještě v neděli dopoledne teklo Labe metr pod úrovní břehu. Odpoledne se už rozlilo na louky vedle břehů, ale domy zatím neohrozilo. Nejblíže k vodě mají chaty, ale i ty jsou zatím půl metru nad hladinou," sdělil starosta Němčic František Kvapil.

Orkán v Krkonoších
Oteplení se ve střední Evropě uvedlo silným větrem. Zatímco v sobotu foukal místy až silou vichřice hlavně na horách, v noci a v neděli dopoledne sužovaly silné poryvy i jiná místa, včetně hlavního města. 

V neděli ráno dosahoval vítr na hřebenech Krkonoš rychlosti 160 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu musela přerušit provoz. Horská služba důrazně varuje před hřebenovými túrami. "Je tam psí počasí. Dole se lyžuje, ale prší," řekl pracovník Horské služby ve Špindlerově Mlýně.

Vítr zastavil vlaky, ve Strakonicích padající strom zranil dva lidi
Silný vítr vážně zkomplikoval železniční dopravu na trati mezi Čáslaví na Kutnohorsku a Golčovým Jeníkovem na Havlíčkobrodsku. Od 12 do 18 hodin tam nejezdily vlaky, protože na koleje spadly stromy. Osobní vlakovou dopravu nahradily autobusy.

Ve Strakonicích byli dva lidé lehce zraněni, když na jejich auto spadl kolem poledne strom poražený silným větrem. Jinde zatím vítr, kromě padlých stromů a poškozených střešních krytin, nezpůsobil žádné větší škody.

Hasiči kvůli padlým stromům vyjížděli několikrát. Podle operačního důstojníka uklízeli na Klatovsku dva stromy ze silnic, na Tachovsku spadl strom na elektrické vedení, u Šťáhlavic v okrese Plzeň-jih na trafostanici.

Vichr se nevyhnul ani Praze
"V Praze foukal nárazový vítr o rychlosti deset až sedmnáct metrů za sekundu, ale například v Tušimicích je to 28 metrů a na Milešovce až 34 metrů," sdělila iDNES meteoroložka Jan Bílová.

Ačkoliv nárazy větru v Praze působily dramaticky, pražstí hasiči měli v noci ze soboty na neděli klid. Na několik míst vyjížděli až ráno. "Lidé se probudili a už volají," řekl iDNES operační důstojník hasičů Ivan Veselý. "Jen za třičtvrtě hodiny jsme řešili tři plechy, které vichřice shodila a nějaké stromy - dva na zemi a jeden padající do drátů."

Vítr hned nepoleví
Větrné počasí podle meteorologů vydrží nejméně do pondělí. V dalších dnech bude vítr slábnout.

"V pondělí přes den a v noci se budeme dostávat do teplého sektoru, bude zase hodně větrno a před studenou frontou očekáváme opět nárazy o síle až kolem 30 metrů za sekundu. To je rychlost vichřice," řekla meteoroložka Jana Bílová z Českého hydrometeorologického ústavu.

SOBOTA
Vichřice byla jen na horách

V sobotu vítr dosahoval síly vichřice zejména na horách. "Na Šumavě v těch nejvyšších polohách má vítr v nárazech 20 až 25 metrů na vteřinu, v okolí Velkého Javoru až 30 metrů, to je až 110 kilometrů za hodinu," řekl plzeňský meteorolog.

Od neděle experti předpovídají teploty kolem dvanácti stupňů nad nulou. Kvůli nim a vydatným srážkám začne prudce odtávat sníh, který se na horách udržel po první teplé vlně z tohoto týdne.

Hladiny stoupnou, drama se nečeká
Vodohospodáři proto varují před vzedmutím hladin. V sobotu dosáhly některé řeky prvního, nejnižšího stupně povodňové aktivity. Hlášen je na Radbuze a na Berounce v Plzni na Bílé Hoře.

První stupeň povodňové aktivity, to znamená bdělost, platí také v devíti úsecích povodí Labe: například v Němčicích a Přelouči v okrese Pardubice, v Brandýse a Ústí nad Labem a v některých úsecích Tiché Orlice.

"Přítoky v horních a středních úsecích jsou na mírném poklesu. Pokud však budou srážky, jak je předpovídají meteorologové, dá se očekávat vzestup," řekla dispečerka Povodí Labe.

Ostatní řeky jsou klidné.

Očekávané nedělní zvednutí hladin by nemělo být dramatické. Většinou řeky dosáhnou prvního a druhého stupně povodňové aktivity. Jen v povodí horní Berounky a horního Labe by mohl být vyhlášen i třetí stupeň, tedy stav ohrožení.

Strom spadlý do drátů u Štáhlavic (Plzeňský kraj), 27. ledna 2002.

Strom spadlý do drátů u Štáhlavic (Plzeňský kraj), 27. ledna 2002.

Po vytrvalém dešťi a tání sněhu stoupala 27. ledna hladina Zlatého potoka také u Bohuslavic nad Metují.

Řeka Dědina v Ledcích na Rychnovsku se začala 27. ledna vylévat z břehů a zaplavila přilehlé zahrady.

Rozvodněné Labe u Němčic (Kraj Pardubický), 27. ledna 2002.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video