Momčilo Perišič

Momčilo Perišič - Srbský vicepremiér Momčilo Perišič se zapletl do údajné špionážní afery. Premiér Zoran Djindič proto požaduje jeho rezignaci. | foto: Ivan Milutinovic, Reuters

Vicepremiér odchází kvůli špionážní aféře

  • 1
Srbský vicepremiér Momčilo Perišič rezignoval. Zapletl se totiž do údajné špionážní aféry, která vyvolala i spor s USA. Odstoupení požadoval jugoslávský prezident Vojislav Koštunica i premiér Zoran Djindjič. Rezignací se ruší Perišičova imunita, což bránilo vyšetření celé aféry. Koštunicova Demokratická strana Srbska ovšem požaduje také hlavu premiéra, protože s Perišičem spolupracoval.

"Nabízím plnou spolupráci srbské vládě bez ohledu na skutečnost, že jsem rezignoval z funkce náměstka předsedy vlády," uvádí Perišič v dopise, který zaslal premiéru Zoranu Djindjičovi.

Srbský premiér požadoval Perišičovo odstoupení, aby soudy mohly aféru bez překážek prošetřit. Vicepremiér totiž jako člen vlády požívá imunitu proti trestnímu stíhání.

"Můj boj za lepší Srbsko neskončí tímto zrůdným způsobem. Budu hájit svou nevinu a nebudu se odvolávat na žádnou imunitu. Celý život jsem pracoval výhradně v zájmu státu a lidu a nevím, proč bych měl jednat jinak," podotkl Perišič.

"Aféra kolem Perišiče nanejvýš vážným způsobem otřásá základy státu," prohlásil jugoslávský prezident Vojislav Koštunica.

"Srbský lid, moji vojáci a všichni, kdo pracovali se mnou, vědí dobře, co vše jsem udělal pro svou zemi. A vědí to i nepřátelé země," uvedl bývalý vicepremiér.

Perišič byl dva dny ve vězení
Perišiče zadržela vojenská policie v bělehradské kavárně, kde měl údajně předat americkému diplomatovi Johnu Davidovi Neighborovi utajované dokumenty.

Po dvoudenním výslechu byl Perišič propuštěn. Z bezpečnostních důvodů byly o údajné špionážní aféře zveřejněny pouze informace o "vrcholu ledovce". Na patnáct hodin byl zadržen i americký diplomat. Velvyslanectví USA prohlásilo, že nešlo o žádnou špionáž.

Podle některých zdrojů měl Perišič předat americkému diplomatovi dokumenty související s obranou země. Podle jiných mohly souviset se Slobodanem Miloševičem, který je nyní souzen u haagského tribunálu z odpovědnosti za válečné zločiny.

Ministr vnitra podává žaloby
Jugoslávský ministr vnitra Zoran Živkovič podal žalobu na šéfa vojenské zpravodajské služby generála Acu Tomiče a na další "neidentifikované osoby" za "nezákonné zatčení" zaměstnance svého ministerstva.

Živkovič navíc obvinil generála Tomiče a další osoby ze zneužívání pravomocí při zatýkání Darka Milovanoviče, zaměstnance jugoslávského ministerstva vnitra, který zajišťoval Perišičovu bezpečnost.

Milovanovič byl předvolán do budovy v centru Bělehradu, kterou používá vojenská zpravodajská služba. Během šestihodinového zadržování jej vyslýchala řada uniformovaných mužů, kteří mu ovšem nesdělili důvod zadržení.

Podle textu žaloby podané ministerstvem vnitra jej nutili, aby podepsal předem připravené prohlášení, což však Milovanovič odmítl. I když se prokázal průkazkou příslušníka federální policie, nebylo mu prý umožněno, aby kontaktoval své nadřízené, ani svou rodinu.

Špionážní skandál vyvolal otázky kolem mezinárodní důvěryhodnosti země a jejího příslibu, že bude provádět demokratické reformy. Vypluly na povrch také rozpory mezi generály, podporovanými Koštunicou, a prozápadními předáky v srbské vládě, kteří chtějí udržovat dobré vztahy s USA a za zadržení Neighbora se omluvili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video