Gymnazisté už nebudou muset skládat postupové zkoušky.

Gymnazisté už nebudou muset skládat postupové zkoušky. | foto: Profimedia.cz

Víceletá gymnázia možná zruší postupové zkoušky

  • 3
Studenti víceletých gymnázií zřejmě nebudou muset skládat postupové zkoušky. Alespoň ne ti, kteří s úspěchem dokončili nižší stupeň školy. Postará se o to poslanecká novela školského zákona, kterou na svém dnešním zasedání podpořila vláda.

Ministři totiž usoudili, že postupové zkoušky jsou nadbytečnou formalitou a způsobilost studenta k postupu prokáže už samo vysvědčení.

Autoři novely z řad poslanců ČSSD a Strany zelených hodlají novinku zavést do praxe už od příštího roku. Požádali proto Sněmovnu o zrychlené jednání.

Podle ministryně školství Dany Kuchtové, která se na předloze podílela, je návrh nekonfliktní, a má tedy velkou šanci na úspěch.

Vláda navíc doporučuje zachovat možnost žáků devátých tříd jiných škol pro postup do vyšších stupňů víceletých gymnázií. Na gymnázium by se měli dostat po složení přijímacích zkoušek.

Školský zákon se v praxi neosvědčil
Přijímací řízení do vyššího stupně zavedl školský zákon z roku 2004. Jeho cílem bylo umožnit žákům devátých ročníků základních škol zapojit se do víceletých studijních programů a odhalit měl také gymnazisty, kteří na studium nestačí.

Zkouškové martyrium si letos poprvé vyzkoušeli studenti šestiletých gymnázií a podle dosavadní normy by je měli za dva roky absolvovat i studenti gymnázií osmiletých.

V praxi se ale pravidla příliš neosvědčila. Deváťáci nemají příliš zájem nastoupit do "rozjetého vlaku", a pokud ano, narazí na velmi náročné přijímací zkoušky. Ty často prověřují gymnaziální učivo a znalost dvou cizích jazyků.

Školy se sice mohly rozhodnout, zda budou přijímat například podle prospěchového kritéria, mnoho z nich ale raději uspořádalo přijímací zkoušky z obavy, že známky by diskriminovaly gymnazisty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video