Den českého vojáka v Afghánistánu - nabíjení zbraní před patrolou.

Den českého vojáka v Afghánistánu - nabíjení zbraní před patrolou. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Víc vojáků do Afghánistánu schválí „starý“ Senát. Sobotka: Je to výsměch

  • 748
ČSSD ovládla Senát a oznámila, že bude blokovat zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu. Jenže vládní koalice to hodlá prosadit už ve středu a odhlasovat to má Senát ve starém složení, včetně senátorů, kteří o víkendu prohráli. Vláda pro to má většinu, podle lídra oranžových Bohuslava Sobotky je to výsměch voličům.

Sociální demokraté jsou v šoku z toho, že chce vládní koalice prosadit více vojáků ještě "starým" Senátem. "Pokud se to stane, je to výsměch všem občanům, kteří přišli volit. Pohrdání slušností a demokratickými principy. Je to přesně ten starý válcovací styl ODS, který ve starém Senátu vždycky s nadšením uplatňoval jeho současný předseda Přemysl Sobotka," uvedl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Pokud to opravdu udělají, bude to políček politické kultuře v zemi," uvedl místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Jan Hamáček na snímku z roku 2007. Ačkoli ve straně patří k umírněnému křídlu a v otázce zahraničních misí vždy prosazoval úzkou spolupráci vlády s opozicí, rozhodnutí koalice prosadit další vojáky do Afghánistánu navzdory výsledku víkendových voleb hlasy senátorů, z nichž někteří neuspěli, mění Hamáčkův názor.

"V takovém případě bych pro to nemohl ve Sněmovně zvednout ruku. A budeme se zabývat tím, zda by po složení slibu nových senátorů nebylo možné staré rozhodnutí Senátu revokovat," řekl iDNES.cz Hamáček.

Máme na to právo, staří senátoři končí až 13. listopadu, brání plán koalice předseda Senátu

To, jak chce vláda prosadit, aby v Afghánistánu mohlo být příští rok až 720 českých vojáků, ukazuje, že soužití pravicové koalice a levicově složeného Senátu může být ještě napjatější, než se možná čekalo.

"Všechny klíčové kroky jsme připraveni konzultovat i s demokratickou opozicí," říkal po sečtení výsledků senátních voleb premiér a předseda ODS Petr Nečas. V případě vojáků v Afghánistánu zvolila koalice jinou cestu. "Není možné čekat," avizoval už o víkendu Nečas s tím, že operace v rizikových oblastech není možné schvalovat na poslední chvíli.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka"Je důležité zdůraznit, že volíme postup, který je v souladu s Ústavou. Končící senátoři mají mandát až do 13. listopadu a noví až složením slibu. Návrh, který se týká Afghánistánu, leží v Senátu už několik týdnů. Není proto důvod, abychom nehlasovali," řekl iDNES.cz Přemysl Sobotka.

Na otázku, zda takový postup nepřispěje k ještě většímu vyhrocení vztahů mezi vládou o opozicí, šéf Senátu zopakoval: "Je to standardní postup podle ústavy." Podle místopředsedy ČSSD a nového senátora za Hodonínsko Zdeňka Škromacha nejde o tak naléhavé rozhodnutí, které by nemohlo ještě pár týdnů počkat na nově zvolené senátory.

O navýšení české vojenské účasti rozhodla vláda začátkem října. Navrhuje, aby se mandát pro vojáky schválil na dva roky s tím, že v roce 2012 by počet vojáků opět mírně klesl na 640. Vláda vyčíslila náklady na vojenské mise na 1,896 miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video