Skupina vězňů z Kynšperku nad Ohří se po práci vrací do nápravného zařízení. Ilustrační snímek

Skupina vězňů z Kynšperku nad Ohří se po práci vrací do nápravného zařízení. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Víc vězňů víc sní. Rozpočet nám vystačí devět měsíců, varuje justice

  • 113
Ministerstvu spravedlnosti by podle současného návrhu rozpočtu na rok 2012 vystačily peníze nejvýše na devět měsíců. Řekl to ekonomický náměstek ministra Pavel Kasík. Kabinet premiéra Petra Nečase pro úřad schválil návrh rozpočtu ve výši zhruba 20,3 miliardy korun.

Pro holé přežití bez jakéhokoli rozvoje a údržby však ministerstvo podle náměstka Kasíka potřebuje rozpočet navýšit nejméně o půl miliardy až jednu miliardu korun. O přidělení více peněz bude úřad v srpnu jednat s ministerstvem financí.

Ministerstva bez peněz

Ministerstvo spravedlnosti není jediný resort, který zděsil návrh rozpočtu.

Na obraně si nevěřícně protírají oči, protože výdaje na armádu mají klesnout pod jedno procento HDP - tím by se Česko dostalo na naprostý chvost v NATO.

Věci veřejné zase bijí na poplach kvůli návrhům rozpočtů ministerstev školství či dopravy.

Úřad upozorňuje, že po odečtení částky na mzdy, jejich příslušenství a nákladů na sociální dávky zbude ministerstvu na provozní a mandatorní výdaje asi 4,16 miliardy korun.

To je výrazně méně než v předchozích dvou letech, kdy úřad přijal většinu úsporných opatření. V roce 2010 měl úřad na stejné výdaje asi 5,03 miliardy, letos má zhruba 4,8 miliardy korun.

"Vzhledem ke stávající finanční situaci, která se negativně promítá především do činnosti soudů, považuje ministerstvo schválený rozpočet výdajů za poddimenzovaný a bude požadovat jeho navýšení," uvedlo ministerstvo.

"Investice už stejně nemáme, odnese to provoz"

Podle Kasíka se letos omezily především personální výdaje, rozpočet na příští rok by nejvíc zasáhl náklady na provoz.

"Úspory, které měly být dosaženy v letošním roce, tak tam už to kráceno bylo, to znamená těch deset procent v oblasti mzdové. Teď už se to týká především provozních výdajů, protože investice dneska už prakticky nemáme," uvedl. S penězi na provoz v justici i vězeňství úřad přitom podle Kasíka nevychází už letos.

Na co nejsou peníze

  • vězeňství (navzdory tomu, že vláda navýšila rozpočet Vězeňské služby o 380 milionů korun)
  • nová věznice v Rapoticích na Třebíčsku
  • justiční areál v Ústí nad Labem, který ministerstvo vzhledem k havarijnímu stavu tamního soudu a státního zastupitelství považuje za nezbytný
  • oprava stávajících věznic
  • řada menších projektů

Některé mandatorní výdaje se navíc podle Kasíka neustále zvyšují. Náměstek zmínil platby advokátům ex offo, které přes snižování tarifu ministerstvem každým rokem narůstají. Za posledních sedm let vyplatil stát za služby advokátů ex offo zhruba čtyři miliardy. Podle Kasíka to souvisí s nárůstem agendy, které soudy musí řešit. Roste například počet insolvenčních návrhů.

Výdaje zvedne i vyšší DPH na potraviny

Jedním z příkladů, který Kasík dal, se týká vězeňství. Protože roste počet lidí za mřížemi, bobtná i agenda kolem, což podle Kasíka ministerstvo financí nevzalo v potaz. Sice vězeňské službě přidalo 380 milionů korun, návrh však podle Kasíka nepočítá ani s připravovaným růstem DPH, což zvýší výdaje ministerstva při nakupování jídla pro vězně.

Chybí ale i peníze na platy soudců a státních zástupců, soudních asistentů a vyšších soudních úředníků. Ministerstvo by v této souvislosti podle Kasíka potřebovalo asi 200 milionů korun ročně.

Náměstek podotkl, že by ministerstvu spíše pomohlo, kdyby jim zákon povolil čerpat prostředky z platů soudců do platů administrativy. Pak by dočasným posílením o odborné pracovníky šlo řešit situace, kdy je soudce na mateřské, nemocný či na stáži, přičemž by nebylo nutné jmenovat hned nového soudce.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že nemá peníze ani na nejnutnější investice. "Nám nestačí prostředky ani na základní ne obnovu, ale udržení stavu, ve kterém dneska jsme. Mohl bych mluvit o desítkách větších a menších akcích, které bychom potřebovali realizovat. Akce se neřeší a problém se odsouvá," uzavřel Kasík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video