Vláda Mirka Topolánka zatím neví, jak se chce chovat ve sjednocující se Evropě.

Vláda Mirka Topolánka zatím neví, jak se chce chovat ve sjednocující se Evropě. | foto: ČTK

Víc práv a svobod pro Česko v EU, volal Topolánek

  • 660
V Senátu proběhla debata, která naznačila, kam se bude Česko v Evropě ubírat. Vystoupení premiéra Topolánka i jeho "europobočníka" Zahradila ukázalo, že Česko nebude podporovat žádné rychlé přijetí nových pravidel pro fungování EU. Opoziční politici tento postoj ostře kritizovali.

Důležité sezení v horní parlamentní komoře ukázalo, že česká politická elita má zcela rozdílné názory na další budoucnost Evropy. Přitom se právě nyní začíná rozhodovat o evropské ústavě a navíc se blíží doba, kdy bude Česko EU předsedat.

Český kočár v Evropě se tak ocitl na rozcestí. Nový kočí, který nahradil toho sociálnědemokratického, se rozhodl přepřahat a nepádit vstříc sjednocující se Evropě.

Žádná papírová rovnoprávnost, naléhal Topolánek
Zvolení nového tempa potvrdilo vystoupení samotného premiéra Mirka Topolánka, který promluvil po dlouhé době na téma EU podrobnějším způsobem.

"Kolegové v EU mě často ubezpečovali v rámci tlaku na neustálý pohyb dopředu, že EU je jako cyklista, který když přestane šlapat, tak z toho kola spadne," použil ministerský předseda příměr.

"Já jsem vždycky na to replikoval, že symbolem EU není kolo, ale auto. To má čtyři kola, a když se zastaví, nestane se nic," podotkl.

Topolánek tak chtěl dát najevo, že není žádný příznivcem rychlého přijetí evropské ústavy, o což řada politiků usiluje. Upozorňoval naopak, že nové země v EU nemají stejná práva jako staré.

"Je logické, že chceme v první řadě dokončit evropskou integraci ve smyslu těchto základních svobod. Je logické, že chceme faktickou, nikoliv jen papírovou rovnoprávnost," tvrdil Topolánek.

Zároveň se přimlouval za to, aby byla Evropa především svobodnější a flexibilnější než dosud. "Zeptá-li se mě někdo, jakou Evropskou unii chci, lze můj přístup k evropské integraci shrnout do dvou slov - více svobody," prohlásil.

Topolánek tvrdil, že není euroskeptik
Z jeho slov také vyplynulo, že Česko nebude podporovat žádné společné "sešněrování" Evropy.  

"Když mluvím o flexibilní Evropě, mám na mysli proces, kdy různé státy či skupiny států si vybírají stupeň a hloubku svého propojení podle svých zájmů. Nikdo nikomu nebrání v hlubší integraci, ale také nikdo nikoho k hlubší integraci nenutí," představil svou vizi předseda vlády.

Ministerský předseda se přitom ohrazoval proti obviněním, že by byl euroskeptik.

"Nebo si snad někdo myslí, že je pro občany naší země špatně, když při reformě EU klademe důraz především na kvalitu, nikoliv na výkon? Je špatně, když nový text případného nového dokumentu byl jednoduší, přehlednější, srozumitelnější pro lidi?" obracel se na sál, v němž sedělo i několik důležitých zahraničních diplomatů.

Skepsi české vládní elity k dění v EU potvrdily i dnešní věty europoslance za ODS Jana Zahradila, kterého lze označit za Topolánkova muže pro dění v EU. 

"Doufám, že například evropská ústava bude v té době odpočívat zaslouženým spánkem někde v dřevěném penále, pět stop pod povrchem země," řekl Zahradil. Onou dobou myslel rok 2009, kdy bude Česko předsedat EU. 

Paroubek chce jinou Evropu než šéf vlády
Naopak členové nejsilnější opoziční strany, sociální demokracie, vystupovali i dnes v Senátu jako největší eurooptimisté. Předseda strany Jiří Paroubek tak mluvil po celou dobu o nutnosti další integrace a co nejužší spolupráce.

"ČSSD se hlásí k záměrům Německa, dohodnout další postup tak, aby ústavní smlouva mohla být schválena všemi členskými státy do léta 2009," prohlásil Paroubek.

"ČSSD by nejraději viděla tuto smlouvu ve stávajícím znění, ale umíme si představit i jiné řešení," upozornil a kritizoval přístup vlády. "Česká vláda v této věci improvizuje. Není jasné, o co vládě jde," tvrdil Paroubek s tím, že v budoucí Evropě nesmí dominovat národní státy.

Falbr ostře kritizoval Klause
Ještě ostřejší slova měl pro předsedu vlády, ale také prezidenta, sociálnědemokratický europoslanec Richard Falbr.

"Žijeme v bizarní zemi," tvrdil. "Máme prezidenta, jehož bizarní názory vyvolávají úžas mezi politiky států EU, máme předsedu vlády, který kombinuje vulgárnost s agresivitou," stěžoval si bývalý šéf odborů.

"Řeči o tom, že má být ústava uložena do dřevěného penálu, mně připadají nepatřičné," reagoval na Zahradila.

"Jaktože osmnácti členským státům EU, které ústavu ratifikovaly, její text vyhovuje? Znamená to, že jejich představitelé jsou hloupější, bezohlednější k takzvaným národním zájmům?" ptal se Falbr.

Nakonec se ještě jednou opřel do prezidenta Václava Klause. "Nepřijatelné stanovisko je stanovisko těch, kteří argumentují proti ústavě lživě. Prioritu v tom hraje bohužel český prezident, který argumentuje kecy," řekl.

Nyní bude důležité, jaké stanovisko bude prosazovat česká vláda, jejíž členové se zatím nedokázali na společném postupu dohodnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video