Areál věznice ve Valdicích budou proti nepovolenému telefonování vězňů chránit detekční systémy.

Areál věznice ve Valdicích budou proti nepovolenému telefonování vězňů chránit detekční systémy. | foto: Jiří Berger, MF DNES

Vězňům v telefonování zabrání detekční systémy

  • 1
Vězeňská služba si už dlouho láme hlavu, jak zabránit vězňům v nepovoleném telefonování. Původně zamýšlené rušičky nahradí detekční systémy. Nejdříve budou umístěny do věznic ve Valdicích, na Mírově a v Plzni.

Detekční systémy budou nainstalovány ve věznicích s nejpřísnějším režimem, tedy se zvýšenou ostrahou. Na tiskové konferenci to novinářům řekl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Výběrové řízení bude vypsáno během příštího roku.

Změna by měla přijít i ve věznicích s mírnějším režimem. Tam by se měl režim spíše uvolnit. V nápravných zařízeních s nejmírnějším režimem, tedy s dohledem a dozorem, budou vězni moci volně telefonovat z telefonních automatů.

"Vězni s nižšími tresty, kteří mají zpravidla venkovní pracoviště, se k mobilu dostanou kdykoliv. Nepovolíme jim mobilní telefony, ale povolíme jim telefonní automaty," vysvětlil Kula. Zároveň ale dodal, že hovory budou monitorovány a dva roky zálohovány pro případné potřeby policie.

Možnost telefonování se má rozšířit i ve věznicích s ostrahou. Vězeňská služba zároveň bude častěji a důkladněji kontrolovat, zda vězni nemají nelegálně mobilní telefony.

Stovky mobilů v rukou vězňů
Podle Kuly je detekční systém ověřený a spolehlivý. Zároveň ovšem připustil, že má i svou nevýhodu: přístroj, který je zpravidla zabudovaný ve zdi nebo v podlaze, mohou totiž vězni odhalit a zničit. Na vybudování systému má VS v současnosti k dispozici asi 34 milionů korun.

Za poslední čtyři roky se podařilo najít nejvíce mobilních telefonů u vězňů v roce 2005 - bylo to 436 přístrojů. Následující rok se sice počet snížil na 160, letos bude ale číslo vyšší. K 3. prosinci se zatím jedná o 216 mobilů.

"Vypadá to, že to je mnoho, ale ujišťuji vás, že to tak mnoho není. Protože pokud vezmeme v úvahu, že máme 36 věznic, tak to vychází na šest mobilů na věznici za rok. Ve všech zemích okolo nás je to číslo zpravidla vyšší," doplnil Kula.

Výběr rušiček skončil skandálem
Detekční systémy, které už nyní fungují ve vazebních věznicích, mají nahradit původně zamýšlené rušičky mobilů. Postup vězeňské služby při zadávání minulé zakázky na rušičky má do konce roku prověřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli ní odstoupil první náměstek vězeňské služby Zdeněk Kreuzzieger. Policie kauzu vyšetřuje od ledna, dosud ale nevznesla žádné obvinění. - více zde

Poptávkové řízení původně vyhrála společnost pb mont ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle. Zakázka na rušící zařízení v dalších pěti věznicích byla převedena do utajeného režimu a vězeňská služba proto výběrové řízení nevypisovala.

Na pb mont podala vězeňská služba hned několik žalob. Rušení v některých věznicích nefungovalo, v Příbrami a v Novém Sedle byly rušičky dokonce odpojeny. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala. Stát přitom už před rokem zlínské firmě vyplatil přes 18 milionů korun. - více zde

Zařízení pro rušení mobilního signálu ve věznicích měla zamezit ovlivňování svědků, zastrašování a řízení další trestné činnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video