Věznicím odlehčí změna systému, tvrdí odborníci

- Minimálně několik týdnů či měsíců zůstanou pro ty, kteří byli potrestáni za méně závažné delikty, brány věznic zavřené. Odsouzení budou muset kvůli středečnímu opatření generální ředitelky Vězeňské služby Kamily Meclové, čekat, až na ně přijde řada. Včera se žádný "lehčí" vězeň k nástupu nepřihlásil. "Nemuseli jsme tedy zatím nikoho odmítnout," konstatoval zástupce ředitele liberecké věznice Jiří Drápela.
Ani na bránu plzeňské věznice na Borech do včerejšího poledne nezaklepal ani jeden odsouzený. "Až přijde někdo takový, na něhož se vztahuje opatření, nepřijmeme ho," uvedl ředitel Jiří Piroch.
Odsouzený, kterému uložil soud maximálně dvouletý trest, by se sice měl v určeném termínu do věznice dostavit. Dostane však jen potvrzení o příchodu a může zase jít domů.
"Jsme si sice vědomi, že je to poněkud nestandardní opatření a že není na dlouho. My jenom prozatím nebudeme přikládat pod kotel. Jiné řešení prostě není," uvedl náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa.
Alespoň zčásti by přeplněným věznicím mohl ulehčit právě dokončovaný pavilon v Jiřeticích s tisíci novými lůžky na celách. Budování dalších věznic ministerstvo i vedení Vězeňské služby odmítá. "Když pominu Rusko, jsme na tom v Evropě výrazně nejhůř s počty vězněných v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Problém je někde jinde," uvedla generální ředitelka Meclová. Hodně místa ve věznicich zabírají ti, kteří jsou zatím jen obviněni, ale na konečný verdikt čekají ve vazbě. Zatímco v roce 1986 byl poměr vazebně stíhaných a odsouzených jedna ku osmi, v současné době tvoří lidé ve vazbě třetinu všech vězněných.
Navíc průměrná délka vazby se kvůli nepružnosti práce policie a soudů rok od roku prodlužuje - loni přesáhla sto šedesát dní. "Je to také v tom, že stále více trestných činů mají na svědomí cizinci. A u nich bohužel platí, že pokud je policie chytí, jdou - z obavy aby neutekli - téměř automaticky do vazby," konstatoval jeden ze soudců pražského městského soudu.
Náměstek Baxa míní, že pokud soudy nezmění zaběhlý způsob trestání a nebudou využívat alternativní tresty, vznikne ve vězeňství začarovaný kruh. "Pokud je nějaká věznice naplněná na dvě stě procent, tak o nějaké převýchově nemůže být řeč.
Naopak, produkujeme vlastně další kriminalitu," upozorňuje náměstek.
I kritik opatření - místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera - připustil, že jednou z možností, jak řešit problém přeplněných věznic, je radikální změna trestní politiky.
"Dovedu si představit, že bude vytipován okruh trestných činů, u nichž nebudou ukládány tresty odnětí svobody. Tuto změnu však musí provést zákonodárce, nemůžeme se řídit podle toho, jestli v celách je, nebo není právě místo," míní Kučera.
Navzdory opatření budou soudci nástupy do výkonu trestu nařizovat dál. "O přeplněnosti věznic na ministerstvu věděli dávno a měli iniciovat změnu zákona," prohlásil předseda českolipského trestního senátu Vlastimil Nedvěd.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video