Věznice zůstanou bez informátorů

  • 3
Státem placení udavači ve věznicích nebudou. Poslanci smetli pod stůl vládní návrh, který měl od Nového roku zavést možnost, aby dozorci mohli platit vězňům za informace. Především pravicoví poslanci namítli, že by taková změna vrátila poměry v českém vězeňství do dob před rokem 1989.

Vězni by se vydírali
"Vlastně by se tím vytvořily podmínky pro vydírání mezi vězni, což je nepřípustné," komentoval vládní návrh poslanec ODS Tomáš Kladívko. S návrhem přišel dnes už bývalý ministr spravedlnosti a současný soudce Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pikantní je, že ve sněmovně byl jeho zpravodajem někdejší vězeňský dozorce z pražské Ruzyně Petr Ibl, dnes šéf poslaneckého klubu ČSSD. "Já nejsem autorem toho návrhu, připravilo ho ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Vězeňskou službou," bránil se Ibl.

Poslanci v úterý odmítli i další kontroverzní součást nového vězeňského zákona. Podle jednoho z paragrafů by totiž dozorci mohli vězňům odebírat vzorky DNA a vytvořit z nich svoji vlastní databázi.

"Šlo by pak lépe zjistit, jestli některý z vězňů nemá na svědomí některou z dosud neobjasněných vražd," vysvětlil Ibl. Vzorky by se odebíraly výtěrem slin z krku. Stejnou možnost už ale má policie, což byl hlavní argument většiny poslanců, kteří hlasovali proti.

Stráž může pronásledovat uprchlé i mimo věznice
Nový vězeňský zákon, notně obroušený o některé klíčové návrhy, nakonec přidává vězeňské stráži jednu důležitou pravomoc. Při útěku vězně budou dozorci moci zasahovat i mimo objekt věznice. Dosud museli nejdříve zavolat policii a pak čekat na její zásah.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue