Věznice nabízí léčení alkoholikům

  • 3
Z věznic z celé země se stěhují do Ostravy odsouzení muži, kterým soud kromě pobytu ve vězení nařídil ústavní protialkoholní léčbu. Věznice v Ostravě-Heřmanicích totiž otevřela specializované oddělení pro výkon ochranného protialkoholního léčení s ostrahou.

"Výhoda je v tom, že odsouzení mohou léčení podstoupit už v rámci trestu. Takovou možnost dříve neměli. Léčbu nastupovali až po odpykání trestu," řekl vedoucí specializovaného oddělní v ostravské věznici Petr Kadlec.

V republice je nyní jen ve věznicích s ostrahou sedmdesát odsouzených, kterým soud nařídil ústavní léčbu. Ostravské oddělení má místo pro čtyřicet mužů. "Zájem je velký," uvedl Kadlec.

Věznice už do oddělení přijala psychiatra-alkohologa, který řídí léčebné terapie.

Léčení místo trestu je účinnější
Důvodem zřízení oddělení není jen snaha zkrátit odsouzeným dny nesvobody. Praxe totiž ukázala, že ochranné léčení, které podstupují odsouzení po výkonu trestu, je takřka neúčinné. Bývalí vězni totiž už nemají žádnou motivaci, chtějí být co nejdříve volní.

"Stát tím také ušetří. Den léčení v psychiatrické léčebně stojí tisíc korun," dodala vedoucí specializovaného oddělení opavské věznice Magda Hermanová.

V Opavě je podobná instituce pro ženy
V opavské věznici už funguje podobné oddělení pro alkoholičky a narkomanky.

"Máme dvacetiprocentní úspěšnost léčby u žen, které jsou už rok doma. Ve srovnání s jinými organizacemi je to mimořádný úspěch," řekla.

Dodala, že úspěšnost vyplývá především z velké motivace žen, které předtím už padly na samé dno.

"Také léčení v psychiatrické léčebně trvá obvykle tři měsíce, u nás je na to více času," dodala.

Je tady jako na táboře, říkají vězni
"Oproti ostatním kriminálům je to tady jako v pionýrském táboře. Vychovatelé se chovají jako otcové. Můžeme tady mít i nástěnky," směje se jednačtyřicetiletý Radomír Kolesár z Brna, který dostal dvanáct a půl roku za loupeže.

Přísnější podmínky zažil například ve Valdicích, kde si část trestu odpykal. "Do problémů jsem upadl, když mi umřela třicetiměsíční dcera. Horší než alkohol byl heroin," řekl potetovaný muž.

Zdeněk Musil z Blanska zabil roku 1993 sekerou vlastního otce. V krvi měl dvě a půl promile alkoholu. Soud ho poslal na jedenáct let do vězení a také mu nařídil ochrannou protialkoholní léčbu.

"Otec bil matku, už jsem to nemohl vydržet. On byl silný chlap, matka byla velmi drobná, vážila čtyřicet osm kilogramů. Nemohla se bránit," vysvětluje muž, který přiznává, že měl před očima temno nejen ze vzteku, ale také z alkoholu.

Odsouzení na oddělení pro výkon ochranné protialkoholní léčby v ostravské Věznici Heřmanice, s nímž se mohli seznámit novináři (27. listopadu 2003).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video