Vězni vymění thajské mříže za české

  • 114
Dva čeští pašeráci drog, věznění už více než šest let v Thajsku, dostali definitivně možnost návratu do České republiky. Šestadvacetiletý Emil Novotný a třiatřicetiletý Radek Hanykovics měli původně strávit padesát let v thajském vězení. Začala totiž platit mezinárodní dohoda o výměně odsouzených, kterou po pěti letech složitých jednání uzavřeli s Thajskem čeští diplomaté a letos ji schválily parlamenty obou zemí.

Dohoda je v dosavadním mezinárodním právu výjimečná. S Thajskem totiž podobnou smlouvu stále nemá většina evropských zemí. Čeští diplomaté ji navíc vyjednali speciálně kvůli Novotnému a Hanykovicsovi. Žádní jiní čeští vězni v současné době v Thajsku nejsou. Za mřížemi českých káznic zase není nikdo, kdo by si chtěl zbytek trestu odpykat v Thajsku.

Oba Čechy zadržela policie na letišti v Bangkoku. U Novotného našla v březnu 1995 balíček s více než čtyřmi kilogramy heroinu, u Hanykovicse přesně o rok později zásilku obsahující dva a půl kilogramu stejné drogy.

Soud byl v případech obou mužů stejně přísný. Poslal je do vězení na 50 let. Mohl však také vynést rozsudek smrti, který je v Thajsku často ukládán za pašování i mnohem menšího množství drog.

Na základě několika královských amnestií byly během následujících let oba tresty sníženy: Novotnému o sedm a půl roku, Hanykovicsovi na polovinu. Vězni však neměli žádnou šanci na převoz do České republiky. Thajsko totiž na rozdíl od mnoha jiných zemí světa své trestance nevydává do jejich vlasti. Obává se, že soudy v domovské zemi vězňům sníží jejich vysoké tresty.

To byla také největší překážka uzavření česko-thajské dohody. Zákony ČR totiž neumožňovaly, aby si mohl někdo v české věznici odpykávat větší trest, než by mu za stejný čin uložil český soud. Je to možné až od letošního ledna díky rozsáhlé novele trestního řádu.

Thajsko v posledních pěti letech navštívila řada diplomatů v čele s náměstkem ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem. Přímo ve vězení v Bangkoku pašeráky navštívil například Václav Klaus nebo filmový štáb, který na základě jejich případů natáčel celovečerní film.

Letos v únoru o dohodě bouřlivě diskutovali čeští poslanci. "Pašeráci se dostanou na naše území a pan prezident, který má ve zvyku udílet velkoryse osobní milosti, tak jim ji pravděpodobně udělí," obával se například poslanec Jiří Payne. Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš mu tehdy oponoval, že: "Každý slušný stát usiluje o to, aby jeho občané vykonávali trest ve své vlasti."

Pokud vše půjde přesně podle dohody, mohou být vězni v ČR už za několik měsíců. Český soud je bude moci podmíněně propustit až po odpykání dvou třetin trestu: Hanykovicse v roce 2013, Novotného až o deset let později. Pokud ovšem opravdu nedostanou milost. Tu totiž dohoda také umožňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video