Kyrgyzští vojáci střeží věznici nedaleko Biškeku.

Kyrgyzští vojáci střeží věznici nedaleko Biškeku. | foto: Profimedia.cz

Vězni v Kyrgyzstánu si sešili ústa, protestují proti krutým bachařům

  • 8
Stovky trestanců v Biškeku si sešily ústa. Masová vzpoura doprovázená hladovkou a sebepoškozováním má upozornit na nelidské podmínky v kyrgyzských věznicích a brutální represe bezpečnostních složek.

Oznámila to tamní agentura AKIpress s odvoláním na kyrgyzského ombudsmana Tursunbeka Akuna. Rozbuškou nepokojů byl zásah speciálních oddílů ministerstva vnitra proti vězeňským protestům, které vyvolaly údajně nelidské podmínky věznění.

Na potlačení vězeňských protestů v Biškeku reagovali odsouzení v ostatních káznicích. Zhruba tisíc z nich vyhlásilo hladovku, v Biškeku své rozhodnutí nejíst podpořilo na 390 vězňů demonstrativním sešitím rtů.

Vězňové si stěžují na systematické násilí bachařů a tvrdí, že několik trestanců už kvůli tomu zemřelo. Vězeňská správa několik úmrtí potvrdila, ale přičítá je předávkování drogami.

Ministerstvo vnitra prohlašuje, že nepokoje spustily snahy rozbít podhoubí zločineckých struktur sahajících hluboko do vězeňského prostředí.
Šéf vězeňské správy Šejšenbek Bajzakov řekl, že vedení věznic "požadavkům kriminálníků nevyhoví, i kdyby si zašili rty všichni".

Hlavním požadavkem hladovkářů je podle něj zrušení samotek pro vězněné šéfy kyrgyzského podsvětí, což vězeňská správa nepřipustí. V případě potřeby prý přinutí vězně k ukončení hladovky násilím.

Vzpoury vězňů jsou v Kyrgyzstánu časté. Zatím poslední a největší z nich v roce 2008 vedla k zabití dvou vězeňských strážců a k výměně na postu ministra spravedlnosti a šéfa státní vězeňské správy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video