Vězni sázejí na fotbal, dozorci berou podíl

  • 9
V českém vězení se dá už i sázet na aktuální sportovní výsledky sázkových kanceláří Tipsport nebo Fortuna. Není to však úředně povolená zábava, ale další z řady podvodů, které se v přísně střežených káznicích rozmáhají.

Zatím největší případ se týkal pašování drog a mobilů do věznice ve Vinařicích.

„Kurzy se dozvíte z teletextu v televizi, která je ve společenské místnosti, nebo z novin. Pak napíšete své tipy na papír a ten předáte i s penězi člověku, který je v důvěrném spojení s dozorcem. Ten pak sázku venku podá,“ popsal MF DNES průběh černých sázek dvaatřicetiletý Jiří, jenž se před měsícem a půl vrátil z věznice Pankrác.

Zde si odpykával tříletý trest za finanční podvody. „Z případné výhry si pak dozorce nechá 10 procent a dalších 10 procent připadne kolegovi, který to celé organizuje.
Je to promyšlené a nikdo to zatím nevyhmátl,“ řekl.

Ředitel pankrácké věznice Jaroslav Gruber přiznal, že o existenci černých sázek se ví. „Neslyším to poprvé. Máme určité signály, ale zatím nemáme žádný hmatatelný důkaz,“ uvedl a na adresu dozorců dodal: „Že se mezi námi najde černá ovce, to nemohu úplně vyloučit.“

„Je to fakt luxus, když si uvědomíte, že jste ve vězení a ležíte na posteli, sázíte a už druhý den máte v ruce tiket a za pár dní peníze. Výhry se pohybují od stokoruny do několika tisíc korun. A to jsou na vězeňské poměry velké částky,“ řekl bývalý pankrácký vězeň Jiří.

Proti nelegálním praktikám se vede již několik let cílený boj, ale marně. „Neznám stát, který by problém korupce ve vězení dokázal vymýtit,“ řekl exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.
  
Vězni si mohou sázet na fotbal
Kromě novinky s černými sázkami mají ve věznicích stále velké problémy s pašováním drog, peněz, ale mobilů.

„Ty snahy samozřejmě existují, ale nám se daří tuto kriminalitu potírat. Přijali jsme přísná opatření. Kontrolujeme do nejmenších detailů balíčky a dopisy, ale i návštěvy, a provádíme četné namátkové kontroly. Dokonce odebíráme odsouzeným a obviněným vzorky moči a zjišťujeme přítomnost opiátů,“ řekl šéf pankrácké věznice Jaroslav Gruber.

Podle něho se v uplynulém roce z téměř dvou stovek odběrů moči zjistilo jen v jednom případě, že dotyčný měl drogu. „Získal ji při návštěvě,“ řekl Gruber.

Bývalý trestanec: Vše záleží na vztazích s dozorci
Dvaatřicetiletý Jiří, který si na Pankráci odpykával tříletý trest za finanční podvody a před měsícem a půl se vrátil na svobodu, ale tvrdí, že i přes přísná opatření lze drogy a peníze do vězení propašovat ve velkém množství.

„Záleží jen na vztazích s dozorci. S těmi, co berou úplatky, se předem domluvíte, že vás po návštěvě nebudou důkladně kontrolovat, a dostanete do vězení všechno,“ řekl Jiří.

Podle něj je známým „fíglem“ třeba díra ve švu boty na patě. Sem si dá vězeň drogu nebo bankovku v nestřežené chvíli při návštěvě. Při odchodu na celu sice musí vězeň botu sundat a vyklepat, ale z díry „dárek“ nevypadne.

„Droga se dá také zabalit do malého igelitu a při návštěvě si ji člověk vloží do pusy a dělá, jako že žvýká žvýkačku,“ vysvětlil Jiří. Drogy se do vězení lehce propašují i v balíčcích s hygienickými potřebami.

„Tady platí, že peníze se strčí do papírových kapesníků a drogy do pasty na zuby,“ řekl Jiří. „To je známý fígl. Na to se zaměřujeme,“ řekl Gruber s tím, že pastu někdy dozorce vymačká, a když je „čistá“, dá se vězňovi náhradní na státní náklady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video