Poslanec David Rath je veden o želízkách k soudu, který rozhodoval o jeho

Poslanec David Rath je veden o želízkách k soudu, který rozhodoval o jeho propuštění z vazby (20. srpna, 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci za mřížemi přijdou o své příjmy. Návrh posvětila vláda

  • 14
Odsouzený kriminálník s měsíčním platem bezmála 60 tisíc korun. Taková situace by se už nemusela týkat poslanců. Zatímco nyní mají nárok na výplatu, i když sedí za mřížemi, vláda ve středu souhlasila s poslaneckým návrhem, aby jim po pravomocném odsouzení plat neběžel.

Rozhodnutí se týká jen poslanců. Ale pouze v případě, že budou politik či polička odsouzeni k vězení a rozsudek bude pravomocný.

"Je to přirozená věc, protože pokud poslanec nemůže vykonávat mandát, není žádný důvod, aby dostával finanční i nefinanční plnění, protože se neúčastní jednání a nemůže plnit řádně své povinnosti. Je to poslanecký návrh, se kterým vláda vyslovila souhlas," uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas.

Znění novely

Poslanci nenáleží plat, náhrada výdajů a naturální plnění po dobu výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence.

Doba se nezapočítává do doby, z níž se stanoví počet celých ukončených let výkonu funkce poslance rozhodných pro výpočet odchodného.

Zdroj: Knihovna připravované legislativy, návrh novely poslanců

Nejblíže této situaci je Roman Pekárek. Loni v prosinci u odvolacího soudu dostal pět let natvrdo za to, že si řekl o úplatek. Zda jej dostal, soud neprokázal (více o Pekárkově odsouzení čtěte zde). Podmínku dostal podnikatel, který mu měl peníze předat. Na jeho trest se ale vztahuje amnestie.

Pekárek se sice může ještě bránit dovoláním, to už ale nemá odkladný účinek a jakmile bude rozhodnuto o jeho nástupu do vězení, musí se tomuto nařízení podrobit.

Paradoxní přitom je, že příjem poslance i za mřížemi si Pekárek zajistil na poslední chvíli. Možnost usednout do poslanecké lavice dostal na začátku listopadu loňského roku. Stal se totiž náhradníkem za odcházející rebely z ODS. Pekárek mohl funkci odmítnou, neudělal to ale ani v době, kdy byl odsouzení u odvolacího soudu.

O peníze může příjít i Rath, nejdřív jej čeká ovšem soud

Ztráta příjmu hrozí také exhejtmanovi Davidu Rathovi. Letos ho čeká soud kvůli podezření, že i on bral úplatky. Policie jej chytla se sedmi miliony korun v krabici. Rath je ale od trestu vzdálen více než Pekárek. Poslaneckého platu bez práce si ovšem užívá už nyní, neboť sedí ve vazbě. Zatímco vedení Sněmovny mu odňalo alespoň desítky tisíc korun za náhrady, na plat mu sáhnout nemůže. I Rath se odmítl vzdát mandátu a peníze tak může pobírat, byť za mřížemi, do konce volebního období, který nastane v roce 2014. Nebo do doby, než začne platit novela. To bude nejspíš ještě letos.

Novela začne platit 15. dnem po jejím vyhlášení. Poslanci navíc žádají, aby ji Sněmovna mohla projednat zrychleně, tedy v jednom čtení místo tří.

Poslanec loni stál 220 tisíc korun měsíčně

Teoreticky by se novinka, pokud ji posvětí parlament a prezident republiky, může dotknout také exposlankyně Vlasty Parkanové a poslance Otto Chaloupky. Naopak nejspíše se nebude týkat poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Obvodní soud pro Prahu 5 jej ve středu zprostil viny.

ČSSD ale tvrdí, že zákon nebude platit pro současné volební období. Podle ní by účinnost zákona nepřipustil Ústavní soud, pokud by se na něj někdo obrátil. ODS, jejíž poslanci novelu iniciovali, ale s takovým názorem nesouhlasí.

"Poslanecký návrh by se týkal už stávajícího funkčního období, protože to není ústavní zákon, čili není důvod, aby bylo nějak posouváno jeho působení," uvedl premiér a předseda ODS Nečas.

Základní plat poslance loni v hrubém činil 56 tisíc korun měsíčně. K této částce si ale až na Davida Ratha mohli poslanci přičíst náhrady až 42 tisíc korun a diety při zahraničních cestách. Poslancům náleží také příplatky za funkce ve sněmovních výborech, podvýborech, poslaneckých klubech a vedení dolní komory parlamentu. Poslanci mají také nárok na naturální plnění. V některých případech jde o služební vozy, vozy s řidiči nebo bydlení v Praze. Podle Wikipedie činily loni průměrné měsíční náklady na jednoho poslance bez pojištění 220 tisíc korun měsíčně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video