Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi

Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi | foto: Profimedia.cz

Vězně v Polsku chtějí napravovat šokovou terapií v Osvětimi

  • 77
Vězně na jihu Polska čeká nová "šoková terapie". Vězeňská služba je bude pod dozorem strážníků posílat na exkurze do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Vězeňská služba věří, že to, co se stalo v Osvětimi, může mít vliv na vytváření morálních hodnot u vězňů.

"Naším úkolem je ukazovat ukrutnou historii koncentračního tábora, z níž může plynout poučení. Vězeňská služba uznala, že přiblížení této části dějin může být součástí resocializačního programu vězňů," vysvětlil mluvčí Památníku Osvětim-Březinka Jaroslaw Mensfelt. Sám prý nápad schvaluje.

Několik vychovatelů a dozorců Vězeňské služby už absolvovalo v památníku lekce o holokaustu. Semináře je mají dobře připravit na to, aby byli schopni organizovat jednodenní výpravy pro vězně.

Vězni v koncentračním táboře Osvětim

Program se bude skládat z návštěvy bývalého tábora, výkladu o vězeňském systému nacistické Třetí říše či přednášek o uměleckých dílech, která tvořili osvětimští vězňové. Vězňům budou promítány dokumentární filmy a zúčastní se tvůrčích dílen, které budou zaměřeny na život v Osvětimi a pronásledování evropských Romů.

Odsouzení uslyší o plynových komorách, veřejných popravách, hladu, lékařských experimentech a o vypalování vězeňských čísel. V materiálu pro dozorce se píše, že ve výchovném procesu ve věznicích může mít osvětlení toho, co se stalo v Osvětimi, vliv na vytváření morálních hodnot a může předcházet projevům pohrdání a netolerance.

"Chceme, aby si vězni uvědomili, k čemu může vést tolerování zla. Jak strašný systém je možné stvořit ve společnosti, pokud se akceptuje násilí a pronásledování. Odsouzení se dozvědí všechny podrobnosti. Má to být šoková terapie," vysvětlila mluvčí Vězeňské služby Luiza Salapová.

Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi

Výprav se budou účastnit vězni, kteří si už odseděli značnou část trestu a vychovatelé hodnotí jejich chování jako dobré. "Jsou to lidé odsouzení k nižším trestům, s nimiž nejsou problémy," dodala mluvčí.

Socioložka Malgorzata Kuraśová deníku Gazeta Wyborcza řekla, že poprvé v životě slyší o takovém resocializačním programu. Podle ní není jisté, jak se budou vězňové po návštěvě Osvětimi chovat.

Osvětim

Nacisti za 2. světové války v osvětimském komplexu průmyslovým způsobem zlikvidovali přes milion Židů z celé Evropy, ale také například 75 tisíc polských katolíků, 25 tisíc Romů a kolem 15 tisíc sovětských válečných zajatců. Židů bylo za války vyvražděno dohromady kolem šesti milionů.

- První velký registrovaný transport, 999 Židovek ze slovenského Popradu, do Osvětimi dorazil 26. března 1942. Následovalo 798 brněnských Židovek. Pak už přijížděl jeden vlak za druhým.

Nechvalně proslulý koncentrační a vyhlazovací tábor je cizinci nejčastěji navštěvovaným místem v Polsku. Do areálu se loni přijelo podívat okolo 700 tisíc lidí ze zahraničí. Tábor je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video