Vezmu si život - uvidíme, co si počne

  • 4
Osm let manželství znamenalo pro čtyřiatřicetiletou Jü Wej-čchünovou jediné: přes den dřinu na rodinném lánu pšenice, noční vaření a uklízení a výtky často nezaměstnaného manžela, že se dost nečiní. Loni v říjnu navíc zjistila, že si muž tajně vypůjčil částku rovnající se třem ročním platům. Zareagovala tak, že vypila smrtelně jedovatý pesticid.

"Byla jsem zoufalá. Vezmu si život, pomyslela jsem si. Uvidíme, co si pak počne," vysvětluje žena, která přežila jen proto, že jí vesnický doktor vypumpoval žaludek.

Nedostala se tak do statistiky po bok 290 tisíc obyvatel Číny, kteří si každý rok dobrovolně sáhnou na život. Podle studie britského časopisu The Lancet spáchá v zemi každoročně sebevraždu na 157 tisíc žen. Zejména venkovanky si přitom dobrovolně berou život v mnohem vyšší míře než kterákoliv jiná skupina lidí na světě.

Vědec šanghajské lékařské univerzity Ťi Ťien-lin říká, že jejich míra sebevražednosti ve věku do čtyřiceti let je 67 na 100 tisíc obyvatel. U této skupiny je podle badatele trojnásobně větší pravděpodobnost, že dobrovolně skoncují se životem než muži téhož věku.

Smrtící jedy jsou po ruce
Jedním z možných důvodů jsou pesticidy - smrtící jedy, ke kterým mají ženy z hospodářství volný přístup. Ne každá má přitom lékaře nablízku.

Dalším možným faktorem je místní hluboce zakořeněné přesvědčení, že ženy jsou méně hodnotné bytosti než muži. S venkovankami je stále ještě nakládáno jako s vlastnictvím jejich otců a manželů.

Domluvené sňatky jsou i nadále v mnoha oblastech běžné, stejně jako únosy žen a jejich prodej do manželství. Rozsáhle rozšířené jsou také interrupce plodů ženského pohlaví.

Vydavatelka státního listu Čínské ženy Sung Liaová psala podle vlastních slov v uplynulých pěti letech o desítkách sebevražedných pokusů.

Patnáctiletou omrzel život
Nejmladší sebevražedkyní byla patnáctiletá dívka z provincie Chu-pej, která vypila pesticid poté, co jí otec nutil, aby přestala chodit do školy a začal ji bít. Když otec provdal její sestru za mnohem staršího muže, musela dívka pomáhat matce s veškerými zemědělskými i domácími pracemi.

Nemohla snést pomyšlení, že ji čeká stejný život, jako její matku a sestru. Sáhla proto po jedu, otci se ale podařilo včas přivolat lékařskou pomoc.

"Svěřila se mi, že je už dávno unavená životem," říká Sung Liaová. "Život podle ní nemá smysl. Nevěřila jsem vlastním uším, že něco takového může říci patnáctiletá dívka."

Pesticidy omezíme, slibuje úřad
Čínské ministerstvo zdravotnictví má v plánu bojovat proti sebevraždám omezením přístupu k pesticidům, sdělil jeho pracovník, který si přál zůstat anonymní. To by podle něj mělo pomoci snížit počet sebevražd o polovinu.

Podle odborníků však venkovské ženy potřebují jinou pomoc, především poradenství.

Když Šanghaj založila v roce 1990 horkou linku pro potenciální sebevrahy, polovinu z třiceti pěti tisíc volajících tvořily prvních sedm let venkovanky, z nichž mnohé telefonovaly z velké dálky.

SEBEVRAŽDY

Oficiální míra sebevražednosti v Číně - jedenadvacet úmrtí na sto tisíc obyvatel ročně předstihuje i Japonsko a je téměř dvojnásobně vyšší než v USA. Podle Světové zdravotnické organizace WHO má nejvyšší sebevražednost na světě Litva s téměř 42 mrtvými na 100000 lidí. Britská studie, která vychází z vládních statistik z let 1995 až 1999, dospěla k závěru, že sebevražda je hlavní příčinou úmrtí Číňanů do 35 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video