Šéf Vězeňské služby Luděk Kula připouští, že věznicím se nedostává peněz, pořízení nového oblečení přesto obhajuje.

Šéf Vězeňské služby Luděk Kula připouští, že věznicím se nedostává peněz, pořízení nového oblečení přesto obhajuje. | foto: MF DNES

Vězeňská služba promrhala miliony za safari uniformy

  • 54
Strážní v některých věznicích se už brzy začnou procházet kolem cel v "safari" uniformách. Vedení Vězeňské služby tvrdí, že nové oblečení nakoupilo kvůli pohodlí svých lidí. Problém je v tom, že šéf věznic Luděk Kula utratil za pouštní stejnokroje miliony v době, kdy mu v rozpočtu zoufale chybějí peníze.

Jen na platy civilních zaměstnanců se nedostává zhruba sedmdesát milionů.

MF DNES se o nákupu dozvěděla, když se zajímala o hospodaření Vězeňské služby. Ta za speciální uniformy v tmavě pískové barvě zaplatila přes šest milionů korun.

Kula připouští, že věznicím se nedostává peněz, pořízení nového oblečení přesto obhajuje. "V době velkých veder musí strážní nosit neprodyšné stejnokroje, letní verze mezi současnými vzory našich uniforem není," řekl Kula. "Navíc peníze na uniformy by stejně nešly použít na jiné věci. Je to přesně dané rozpočtem," dodal.

Jenže Kula minimálně v tom, že strážní nemají k dispozici letní verzi uniforem, nemluví pravdu. Na internetových stránkách Vězeňské služby se dají najít vzory oblečení, které strážní mohou nosit. Letní stejnokroj je mezi nimi.

Tepláky a šavle
Rozpaky vzbuzují i další nákupy. Na šestnáct milionů korun přijde Vězeňskou službu letos značkové sportovní vybavení, které poputuje do "obchodů" pro strážné. Ti si zde značkové teplákové soupravy nebo boty "nakoupí" za body, které jim podle zákona naskakují k platu.

"Body jsou další odměnou za práci. Dosud je ale mohli vyměnit jen za červené trenýrky nebo zelené ponožky. Proto jsme se to rozhodli změnit," vysvětluje Kula.

Při jiném nákupu Kula myslel spíš na sebe než na podřízené. Loni na jaře, kdy byl povýšen na generála, si pořídil pozlacenou generálskou šavli.

Když se ho MF DNES na zbraň, která má rukojeť potaženou rejnočí kůží, minulý týden dotazovala, nejprve řekl, že ani neví, kolik stála. Pak se rozpomněl. "Cena byla asi čtyřicet tisíc korun a vše zaplatili sponzoři," řekl. Na jména sponzorů si však nevzpomněl.

Otázka je, co se zbraní bude, až Kula někdy v budoucnu ve funkci skončí. On sám tvrdí, že šavle zůstane v majetku Vězeňské služby. "Zakládáme tím tradici, která ve vězeňství byla už za první republiky, pak byla ale přerušena. Ta zbraň proto zůstane v našem muzeu," dodal.

Jenže v muzeu už jedna generálská šavle je – kopie, kterou si nechalo vedení věznic vyrobit spolu s originálem. "Replika se bude používat jako užitný vzor pro případ, že budeme potřebovat vyrobit šavle pro další generály," řekl Karel Jahoda, šéf odboru logistiky Vězeňské služby.

"Kopie zůstává v majetku Vězeňské služby. V případě originálu to ale tak nebude, ten by nám nezůstal. Alespoň si to tedy myslím," dodal.

Vedení věznic má nyní starosti hlavně kvůli jinému nákupu. Loni za víc než šestnáct milionů pořídilo rušičky mobilních telefonů. Se systémem jsou od té doby potíže. - více zde

O transakci se už zajímá policie a sněmovní kontrolní výbor. Minulý čtvrtek musel na otázky týkající se hospodaření Vězeňské služby odpovídat při interpelacích i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V neděli se ho nepodařilo dostihnout. Ve čtvrtek však řekl, že Vězeňská služba si rozhoduje o penězích, které od státu dostane, sama. "My jen kontrolujeme, jak byly peníze použity. Teď zrovna probíhá mimořádná kontrola a na podzim je naplánována ještě další," uvedl Pospíšil.

Sám Kula k informacím o "svých" nákupech, které se dostaly na veřejnost, říká jediné: "Je to umělá kampaň. Jsem pro určité lidi nepohodlný, a tak se mně chtějí pomstít."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video