Návštěvník kavárny v Nice si čte nové číslo Charlie Hebdo. (14. ledna 2015)

Návštěvník kavárny v Nice si čte nové číslo Charlie Hebdo. (14. ledna 2015) | foto: Reuters

Turecko poslalo do vězení dva novináře, přetiskli obálku Charlie Hebdo

  • 66
Dva roky má strávit za mřížemi dvojice redaktorů tureckého deníku Cumhuriyet, kteří po loňských útocích na redakci časopisu Charlie Hebdo přetiskli jeho obálku s karikaturou proroka Mohameda. Ve čtvrtek o tom zatím nepravomocně rozhodl soud. Novináři podle něj šířili nenávist a nepřátelství.

Redaktoři Ceyda Karanová a Hikmet Çetinkaya byli původně obžalováni také z urážky náboženských hodnot, v tomto bodě je však soud obžaloby zprostil.

Opoziční list Cumhuriyet loni v lednu čtenářům na svých stránkách představil vydání týdeníku Charlie Hebdo, které vyšlo poté, co islamisté v pařížské redakci satirického magazínu postříleli 12 lidí. Čtyřstránková příloha obsahovala některé karikatury a články, nicméně nikoli obálku časopisu, kterou někteří považovali za kontroverzní.

Největších tureckých novin se v březnu zmocnil stát

Úřady chtějí umlčet Erdoganova soka Fetullaha Gülena

Na titulní stránce francouzského magazínu byl tehdy nápis „Vše je odpuštěno“ a pod ním karikatura plačícího proroka Mohameda držícího symbolické poselství „Je suis Charlie“.

Obálku sice redakce do zvláštní přílohy nezahrnula, zmínění novináři ji však přetiskli ve svém sloupku.

Novináři končí v Turecku před soudem stále častěji

Opoziční list Cumhuriyet má v poslední době s tureckou justicí problémy opakovaně. Šéfredaktor deníku Can Dündar byl tento týden odsouzen k pokutě ve výši 28 650 tureckých liber (asi 241 tisíc korun) za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Té se podle soudu dopustil sérií článků o Erdoganovi v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl politickou scénou na přelomu let 2013 a 2014.

Reakce kreslířů na masakr

Dündar společně s dalším členem redakce Erdemem Gülem čelí v dalším procesu obžalobě ze špionáže a vyzrazení státního tajemství kvůli článkům o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům v roce 2014. Žurnalistům v případě odsouzení hrozí až doživotní tresty.

Přísný postup vůči novinářům v Turecku považují profesní organizace za příznak omezování svobody slova v zemi.

Trestní stíhání žurnalistů umožňují například obecně formulované zákony proti terorismu, ale také zákon zakazující urážky hlavy státu. Prokuratura však jako urážky často vnímá i pouhou kritiku Erdogana.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video