Ve venezuelském vězení San Antonio panuje poněkud uvolněná atmosféra.

Ve venezuelském vězení San Antonio panuje poněkud uvolněná atmosféra. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vězení, kde se napravuje luxusem. Ve venezuelském San Antoniu to žije

  • 17
Vězení je většině případů místem, kde obyčejný člověk nikdy nechce skončit. Kdyby však zažil podmínky ve venezuelské věznici San Antonio, možná by změnil názor. Trestanci zde pořádají bujaré večírky, mají přístup k drogám, alkoholu i zbraním. A co je nejpřekvapivější, luxus z nich prý dělá slušnější a méně agresivní lidi.

Fotografie z tohoto venezuelského vězení, které se nachází na ostrově Margarita, plnily před několika lety stránky většiny velkých světových médií. V zemi, která byla v tu dobu pod nadvládou Huga Cháveze, by totiž takto luxusní podmínky v nápravném zařízení čekal jen málokdo. V poslední době se však ukazuje, že volný režim přináší své ovoce – vězni jsou prý podle dozorců klidní a počet násilností je hluboko pod celostátním průměrem. A není se co divit, při pohledu na každodenní život místních trestanců totiž znalec českých vězeňských poměrů musí kroutit hlavou.

Kolem totiž vládne pikniková atmosféra, děti si hrají v bazénu pod tropickým sluncem, opodál postává skupina dospělých, kteří se vlní do hiphopového rytmu, a o zábavu se stará pár raperů s mikrofony. Trestancům se dovnitř údajně daří relativně snadno dostávat i prostitutky, občas si pro zábavu uspořádají ilegální kohoutí zápasy.

Zatím posledním výstřelkem se stal nedávný zahajovací večírek v nově zřízeném nočním klubu, na který rozeslali vězni stovky e-mailových pozvánek. "V pozvánce se také mluvilo o diskotéce trvající do východu slunce, kde budou 'zlobivé holky' s 'hračkami', s nimiž si bude možno pohrát. Můžete si z toho odvodit, že tam měli také drogy, alkohol a další věci," říká Carlos Nieto z venezuelské organizace na ochranu lidských práv Okno ke svobodě, která monitoruje situaci ve věznicích.

Že by se San Antonio natolik vymykalo kontrole státu, vláda popírá. Podle mluvčího ministerstva věznic jsou zprávy o zprovoznění klubu nepravdivé a jde pouze o pomstu vězňů za nedávnou razii, při níž se prý úřadům podařilo rozbít místní drogový obchod. Řada nezávislých zdrojů však podle Nieta potvrzuje, že vláda neříká pravdu.

Dění v San Antoniu zcela ovládá odsouzený drogový překupník Teófilo Rodríguez, řečený Králík, a jeho gang, který má pod palcem i místní ostrahu. "Ve věznici se nestane nic bez jeho souhlasu," tvrdí Nieto a jako jeden z důkazů Rodríguezova vlivu ukazuje nedávnou fotografii, na níž pózuje Králík po boku ministryně věznic Iris Varelové.

Situace ve venezuelských věznicích je katastrofální

San Antonio se zdá být v ostrém kontrastu s ostatními venezuelskými věznicemi. Podle kritiků stát nezvládá situaci v přeplněných nápravných zařízeních, kde je násilí na denním pořádku. V celách 33 venezuelských věznic se tísní přes 45 tisíc lidí, ačkoli jejich kapacita je jen asi třetinová. Tisíce vězňů se za mřížemi v posledních letech staly oběťmi násilí, snaha deklarovaná vládou prý vychází naprázdno. "Stát se na tom podílí tím, že situaci přehlíží," říká advokátka hájící práva vězňů Marianela Sánchezová.

Násilí je podle ní z velké části motivováno nespokojeností s podmínkami ve věznicích, která vede k řadě násilných vzpour. Ačkoli atmosféra v San Antoniu podle kritiků rozhodně neslouží pro potenciální zločince jako odstrašující příklad a věznice zcela neplní svou nápravnou roli, jedno pozitivum se najde. Loni zemřelo kvůli násilí ve venezuelských věznicích okolo 600 lidí, San Antonio se na tom ale přes svou velikost podílelo jen minimálně. Svědčí to o tom, že zdejší zločinci jsou spokojeni s životem a zábavou, k níž mají za mřížemi přístup.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video