Podle Nejvyššího soudu je situace z grafiky na českých silnicích častá. Chodci nedává šanci vyváznout z ní bez úhony.

Podle Nejvyššího soudu je situace z grafiky na českých silnicích častá. Chodci nedává šanci vyváznout z ní bez úhony. | foto: iDNES.cz

Myška před přechodem a smrt. Nejvyšší soud nabádá k přísnějším trestům

  • 577
Ne podmínka, ale vězení. A to až na osm let. Nejvyšší soud vydal verdikt, jenž nabádá ostatní soudy, aby přísněji trestaly řidiče za agresivní chování u přechodů pro chodce. Konkrétně v případech, kdy jeden vůz před přechodem zastaví, druhý řidič jej ale objede, vjede na přechod a tam zabije chodce.

Takový manévr stál v říjnu roku 2006 život sedmiletého chlapce na přechodu v blízkosti Břevnovského kláštera. Smetl ho motocyklista (více o tragické nehodě čtěte zde).

Na bezohlednost řidiče doplatila v dubnu 2012 v Plzni i mladá dvojice. Zatímco jeden řidič jim před přechodem zastavil, další je smetl v obci nepovolenou rychlostí. Dvacetiletá dívka tehdy přežila, stejně starý mladík nikoliv (o nehodě více čtěte zde).

Právě této nehody z Plzně se týká rozhodnutí Nejvyššího soudu, ve kterém soud nabádá k přísnému posuzování těch řidičů, kteří předjíždějí jiné stojící auto a smetou na přechodu chodce.

Nejvyšší soud ve věci rozhodoval letos v lednu, na rozsudek, který nenahrává pirátům silnic, nyní upozornil server Aktuálně.cz.

Nehoda a verdikt

"Projetí přechodu pro chodce, před nímž jiný řidič dává přednost chodcům, patří k nejagresivnějším, bohužel velmi častým způsobům jízdy řidiče motorového vozidla, který lze označit za hazardní způsob jízdy," píše v usnesení Nejvyššího soudu předseda senátu Jindřich Urbánek.

"Rychlé a bezohledné projetí přechodem pro chodce řidičem motorového vozidla v obci za situace, kdy jiný řidič jedoucí v témže směru jízdy v jiném jízdním pruhu (...) zastavil své vozidlo před přechodem pro chodce, aby dal přednost chodcům (...), je zpravidla hrubým porušením zákonů o dopravě podle paragrafu 143 odstavce 3 trestního zákoníku," dodává Nejvyšší soud.

V tomto paragrafu a odstavci se píše, že "odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin (...) proto, že hrubě porušil zákony". Osm let je přitom podle trestního zákoníku maximum, které za takové jednání hrozí.

Řidič chodci nedává šanci, proto by měly být soudy přísnější

Nejvyšší soud sice rozhodoval v konkrétním případě nehody, podle jeho mluvčího Petra Knötiga však má rozhodnutí jistou obecnou platnost.

"Je to standardní rozhodnutí v jedné věci, ale je to zároveň vodítko pro ostatní soudy, jak v obdobných věcech postupovat, protože podle názoru Nejvyššího soudu je chování řidiče, který objede stojícího řidiče před přechodem a vjede na přechod, nejvážnějším porušením všech předpisů, protože řidič chodcům nedává žádnou šanci a vystavuje je ohrožení života. Senát Nejvyššího soudu proto říká, že takové věci je potřeba trestat velmi přísně," řekl iDNES.cz Knötig.

Ze strany Nejvyššího soudu jde přitom o jedno z prvních rozhodnutí, které věc takto natvrdo říká. "Jde o jedno z prvních rozhodnutí Nejvyššího soudu, které takto precizně ukazuje, jak postupovat v takových závažných problémech," potvrzuje Knötig.

Soud řidiči zmírnil trest, ale přišlo dovolání

Nejvyšší soud se do plzeňského případu zapojil kvůli dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten napadl rozhodnutí odvolacího soudu, který pro řidiče zmírnil trest z vězení na podmínku. Zeman však upozornil, že soudy použily v té době už neplatný výklad zákona. Nesouhlasil také s odvolacím soudem, že za smrtí a zraněním stála zejména nepozornost řidiče.

Řidič, který v dubnu 2012 vjel do dvojice chodců, dostal nejprve u Okresního soudu Plzeň - město tři roky vězení, pět let zákaz řízení a uhradit téměř 1,3 milionu korun za škodu a léčení. Tento rozsudek následně Krajský soud v Plzni změnil na podmínku. Zákaz řízení a úhrada zůstala nezměněná. Proti rozhodnutí krajského soudu se dovolal Zeman.

Zemanovi dal následně Nejvyšší soud za pravdu, odvolací verdikt zrušil a okresnímu soudu přikázal, aby věc projednal znovu. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu však vyplývá, že soud už nemůže řidiči uložit podmínku.

Řidič udělal myšku, pak srazil chodce

Nehoda se stala 16. dubna 2012 po osmé hodině večer. Tehdy 26letý řidič srazil na přechodu v Gerské ulici v Plzni na Košutce dva dvacetieté chodce. Dívka nehodu přežila, hoch druhý den v nemocnici zemřel.

Podle soudů vjel řidič na přechod rychlostí 66 kilometrů v hodině. Přičemž chodcům v té době dávalo přednost jiné vozidlo. Jenže mladík za volantem toto vozidlo náhle objel a vjel na přechod.

"Ze skutkového stavu zjištěného soudy, je pak patrno, že obviněný tyto povinnosti (zastavit vozidlo a neohrozit chodce, pozn. red.) neporušil 'běžným způsobem'. Obviněný chodcům v podstatě 'nedal šanci'. Podle skutkových zjištění soudu najel do volného jízdního pruhu na poslední chvíli 'myškou', ve snaze vyhnout se vozidlu, jehož řidič dával chodcům přednost," stojí v usnesení Nejvyššího soudu (celé usnesení najdete zde).


Video